Polscy weterynarze niosą pomoc zwierzętom z Ukrainy. Blisko 60 z nich prowadzi działania na granicy. Badają, szczepią, pomagają czworonogom

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Oprócz dyżurów prowadzonych na granicy, wiele gabinetów i klinik daje uchodźcom możliwość skorzystania z wizyt weterynaryjnych.
Oprócz dyżurów prowadzonych na granicy, wiele gabinetów i klinik daje uchodźcom możliwość skorzystania z wizyt weterynaryjnych. Piotr Krzyżanowski/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podało, że prawie 60 lekarzy weterynarii, zarówno Inspekcji Weterynaryjnej, jak i prywatnej praktyki, codziennie prowadzi na granicy polsko-ukraińskiej działania w ramach wdrożonych specjalnych procedur i regulacji obowiązujących w UE. Badają stan zdrowia zwierząt, sprawdzają identyfikację i wykonują szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Niekontrolowany przywóz zwierząt do Polski grozi ryzykiem wystąpienia chorób zakaźnych u zwierząt lub ludzi czy tych, które mogą mieć skutki dla hodowli zwierząt i dzikiej fauny, o czym przypomina Inspekcja Weterynaryjna. Wielu uchodźców przekraczając granicę ma ze sobą ukochanego pupila.

Procedura przewożenia zwierząt z Ukrainy. Jak wygląda transport kotów, psów i fretek?

W dniu agresji Rosji na Ukrainę, tj. 24 lutego 2022 roku, Polska wprowadziła specjalne procedury wjazdu na teren kraju dla osób, które przybywają ze zwierzętami domowymi w liczbie do 5 sztuk.

- Działania polskiej służby weterynaryjnej zostały, z polskiej inicjatywy, zsynchronizowane z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Komisją Europejską. Mają one na celu połączenie jak najbardziej płynnego przemieszczania się ludności z kraju objętego konfliktem zbrojnym z zapewnieniem możliwie najwyższego w tych warunkach poziomu zabezpieczenia epizootycznego i epidemiologicznego Polski i innych państw UE – informuje MRiRW.

Dodatkowo, procedury odnośnie przywozu psów, kotów lub fretek opierają się na uproszczonych odstępstwach unijnych.

Transport myszy, dzikich gatunków lub zwierząt gospodarskich z Ukrainy

O ile procedury w kwestii przywozu podstawowych zwierząt domowych są jasne, wielu uchodźców nie wie, jak wygląda przekraczanie granicy z innymi gatunkami.

Obecnie przywóz zwierząt z gatunków gryzoni – świnek morskich, myszy, szczurów laboratoryjnych czy królików domowych nie podlega restrykcjom. Jeśli chodzi o dziką faunę i zwierzęta gospodarskie, obowiązują regulacje ogólnoeuropejskie i wymagają spełnienia wszelkich wymagań weterynaryjnych przy przemieszczaniu.

- Jakiekolwiek zmiany zasad ich przywozu do Polski muszą być obecnie uzgadniane z władzami weterynaryjnymi Ukrainy, włączając w to ich udział w organizacji takich transportów – dodaje resort rolnictwa.

Weterynarze na granicy. Jak polscy lekarze pomagają zwierzętom?

W związku z napływem uchodźców i zwierząt domowych wszyscy powiatowi, graniczni i wojewódzcy lekarze weterynarii oraz pracownicy Głównego Inspektoratu Weterynarii są w gotowości do działań siedem dni w tygodniu. Przejścia graniczne są kontrolowane w zakresie wwozu środków spożywczych, pasz oraz większych transportów zwierząt dzikich lub gospodarskich.

Polskie służby są w kontakcie z władzami weterynaryjnymi Ukrainy, co ma pomóc koordynować działania przy eksporcie/imporcie towarów oraz ewakuacji zwierząt. Jak podkreśla ministerstwo, w obecnej sytuacji ważne jest zabezpieczenie zdrowia i życia napływających do kraju uchodźców oraz mieszkańców naszej ojczyzny.

- Pamiętając o konieczności zaopiekowania się zwierzętami przebywającymi w Ukrainie nie możemy stracić z oczu ryzyka związanego z niekontrolowanym ich napływem oraz możliwym negatywnym działaniem osób, które nie kierują się pobudkami humanitarnymi i chcą uzyskać korzyści finansowe z wykorzystania obecnej sytuacji. Takie sytuacje są przez nas monitorowane i weryfikowane – uczula MRiRW.

Oprócz dyżurów prowadzonych na granicy, wiele gabinetów i klinik daje uchodźcom możliwość skorzystania z pomocy weterynaryjnej.

- Każdy pies, kot, fretka, które przekroczyły granicę polsko-ukraińską muszą być zaczipowane oraz zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Jeżeli są takie zwierzęta, które nie były zaszczepione na granicy zapraszamy do nas – informuje jeden z gabinetów w Bytowie.

Badania oraz szczepienia obowiązują wspomniane w procedurze zwierzęta – psy, koty i fretki. Zobacz, jak lekarze łączą się i oferują uchodźcom pomoc w zakresie weterynaryjnym.

Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera