Polska trzecim producentem kukurydzy w UE. Kto uprawia więcej?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Polska produkuje znaczne ilości zboża i pod tym kątem zajmuje wysokie miejsca w Unii Europejskiej.
Polska produkuje znaczne ilości zboża i pod tym kątem zajmuje wysokie miejsca w Unii Europejskiej. pixabay.com/aitoff/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podał, że Polska uplasowała się na trzecim miejscu w Unii Europejskiej pod względem produkcji kukurydzy. Wyprzedzają nas tylko Francja i Rumunia. Najwięcej zbóż wyprodukowano na Mazowszu, Dolnym Śląsku, w Kujawsko-Pomorskiem i Wielkopolsce.

Polska produkuje znaczne ilości zboża i pod tym kątem zajmuje wysokie miejsca w UE. W przypadku zbóż ogółem także zajmuje trzecią lokatę, za Francją i Niemcami.

Zbiory kukurydzy 2021 wg GUS

Według danych GUS w 2021 roku zebrano 34,6 mln ton wszystkich zbóż. GUS ocenił dodatkowo, że zbiory zbóż podstawowych (pszenica, żyto, jęczmień, owies i pszenżyto) z mieszankami (bez kukurydzy, prosa i gryki) ukształtowały się na poziomie 27 mln ton wobec 28,6 mln ton w 2020 r. Sama kukurydza stanowiła 22 proc. w strukturze zeszłorocznych zbiorów.

Polacy produkują kukurydzę stosunkowo od niedawna

- Pod koniec lat 90. dwudziestego wieku powierzchnia zasiewów kukurydzy wynosiła około 100 tys. ha. Po akcesji Polski do UE odnotowano wzrost popularności uprawy kukurydzy, co związane było z wprowadzeniem do użytku wydajniejszych odmian dostosowanych do warunków klimatycznych panujących w naszym kraju – informuje KOWR.

Od kilku lat można zaobserwować wzrost powierzchni uprawy oraz zbiorów kukurydzy w stosunku do wcześniejszych lat. W okresie 2013-2019 przeciętna powierzchnia to 0,6-0,7 mln ha, zaś zbiory wyniosły ok. 4 mln ton.

To też może Cię zainteresować

Gdzie w Polsce uprawia się najwięcej kukurydzy?

W 2020 roku oszacowano wzrost powierzchni o ponad 0,9 mln ha, co dało zbiory wielkości 6,8 mln ton. Najwięcej zasiewów dokonano w województwach:

  • wielkopolskim (20 proc. powierzchni zasiewów w 2020 r.),
  • kujawsko-pomorskim (14 proc.),
  • mazowieckim (11 proc.)
  • dolnośląskim (10 proc.).

Według Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w 2021 roku obsiano kukurydzą 1,7 mln ha, więcej o 21 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. GUS podał, że zbiory były rekordowe – ok. 7,5 mln ton wobec 6,8 mln ton w 2020 roku.

Źródło: Biuro Analiz i Strategii KROW na podstawie danych GUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie