Polska udrożni szlaki transportowe dla ukraińskich towarów. Morze Czarne zablokowane, polskie porty, drogi i koleje uratują eksport zbóż?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Krajowe szlaki drogowe, morskie i kolejowe mogą pomóc Ukrainie w unormowaniu eksportu towarów rolno-spożywczych, także zbóż.
Krajowe szlaki drogowe, morskie i kolejowe mogą pomóc Ukrainie w unormowaniu eksportu towarów rolno-spożywczych, także zbóż. GettyImages/Bilanol
Współpraca międzynarodowa w zakresie rolnym rozwija się. Wicepremier Henryk Kowalczyk spotkał się z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim, sekretarzem rolnictwa USA Tomem Vilsackiem oraz unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim. Efektem debat jest m.in. podpisanie porozumienia polsko-ukraińskiego w zakresie wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi oraz kontroli granicznych.

Współpraca polsko-ukraińska w zakresie rolnictwa zacieśnia się. Istotnym partnerem Stany Zjednoczone

Na spotkaniu ministrowie kontynuowali rozmowy w sprawie możliwości wsparcia ukraińskiego rolnictwa w obliczu rosyjskiej agresji, a także omówili warunki wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi.

- Chcemy wdrożyć w życie ułatwienia dotyczące transportu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy na zewnątrz, oczywiście mamy na myśli głównie zboża, które poprzez zablokowane porty Morza Czarnego nie mogą wypływać – mówił szef resortu Henryk Kowalczyk.

Wicepremier dodał, że priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, a skutki wojny mogą odbić się na wysokościach plonów w przyszłym roku. Sekretarz rolnictwa Tom Vilsack podkreślił, jak ważne jest zabezpieczenie zbóż i ograniczenie przerw w dostawach. USA ma w planach uruchomienie funduszu, który m.in. usprawni ukraiński eksport.

- Potępiam posługiwanie się głodem jako narzędziem w czasie wojny - podsumował przedstawiciel Stanów Zjednoczonych.

Porozumienie o ułatwieniach handlowych. Co wprowadzi?

Polska strona zapewniła, że w obliczu utrudnień transportowych na terenie objętej wojną Ukrainy, wprowadzi ułatwienia w przewozie i kontroli granicznej towarów rolnych. O ile porty i magazyny są gotowe do transportu zbóż, o tyle problem stanowią różnice w torowiskach. Działania mają usprawnić przeładunki na granicy i badania fitosanitarne. Minister Ukrainy zaapelował o dalsze wspólne działania w celu przyspieszenia odpraw.

- Na Ukrainie, mówiąc o sektorze rolno-spożywczym, najważniejszy jest wywóz zboża. Porty są zablokowane, walczymy o nie, to zajmie trochę czasu, istotne jest podejmowanie decyzji, które pozwolą szybko przetransportować te zboża do Unii Europejskiej. Polska to kraj, który może nam najwięcej pomóc - zapewnił Mykoła Solski.

Oświadczenie dotyczące zacieśniana współpracy w sektorze rolnym ma wprowadzić szereg zmian. Oprócz deklaracji o ułatwieniach handlowych jest w nim m.in. zapewnienie ze strony ukraińskiej o uznaniu regionalizacji Polski wobec ASF do końca czerwca 2022 roku. Resort rolnictwa przypomina, że Ukraina jest ważnym odbiorcą naszych towarów, a jeszcze większym dostawcą.

Bezpieczeństwo żywnościowe UE. Import z Ukrainy pozwoli zachować stabilność

O sytuacji w Unii Europejskiej opowiedział komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Przypomniał, że Komisja Europejska przedstawiła niedawno zakres działań, zakładający utworzenie korytarzy, które mają pomóc w wywiezieniu towarów rolno-spożywczych poza teren Ukrainy. Choć państwa członkowskie są wystarczalne pod kątem produkcji żywności, braki zboża zza wschodniej granicy mogą wpłynąć na bezpieczeństwo żywnościowe.

- Zdajemy sobie sprawę, ze jeśli to zboże nie dotrze tam, gdzie odgrywa istotną rolę w bezpieczeństwie zywnościowym, możemy spodziewać się problemów - przyznał.

Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera