W rozmowach dot. Planu Strategicznego wzięli także udział unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki oraz sekretarze stanu w resorcie rolnictwa Lech Kołakowski oraz Rafał Romanowski. Jak zgodnie stwierdzili uczestnicy, plan ten różni się od wcześniejszych programów rozwoju obszarów wiejskich.
Główne zmiany dotyczą elastyczności przy programowaniu interwencji oraz konieczności wykazania wymiernych efektów działań. Budżet Planu Strategicznego to ponad 25 mld euro, z czego płatności bezpośrednie stanowią 17 mld euro.
Co przewidziano dla polskiego rolnictwa?
Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, interwencje realizowane w formie płatności bezpośrednich oraz płatności ONW będą przyznawane wyłącznie rolnikom aktywnym zawodowo. W ramach Przejściowego Wsparcia Krajowego, finansowanego z budżetu krajowego, utrzymana będzie m.in. wprowadzona w tym roku Uzupełniająca Płatność Podstawowa. Wśród nowości będą także ekoschematy, czyli obowiązkowe do wdrożenia przez państwa członkowskie, ale za to dobrowolne dla rolników.
- Istotnym elementem Planu jest także wzmocnienie celu środowiskowo-klimatycznego. Przekłada się to w sposób znaczący na projektowaną strategię wsparcia rolnictwa i obszarów wiejskich w ramach WPR. Takie podejście wymaga też większej koordynacji z innymi politykami krajowymi i UE, aby osiągnąć wyznaczone cele, w tym Europejskiego Zielonego Ładu – zapewnia resort rolnictwa.
W Planie Strategicznym przewidziano zrównoważony rozwój gospodarstw rolnych i sektora przetwórstwa, a także poprawę warunków życia i pracy w mniejszych miejscowościachh. Rząd zapewnia, że uwzględni także wykorzystanie energii odnawialnej, wzmocnienie jakości produkcji oraz poszerzenie zakresu działań na rzecz rolnictwa.
Co dalej z unijnymi dopłatami do nawozów?
Wicepremier Kowalczyk zapewnił, że po otrzymaniu formalnych uwag z Komisji Europejskiej rozpocznie się etap negocjacji, które wypracują najlepsze rozwiązania.
– Proponowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w PS WPR 2023–2027 działania zostały opracowane w sposób, który nie ogranicza zdolności produkcyjnych polskich rolników i są dostosowane do ich możliwości – podkreślił.
Długoterminowa wizja europejskiego rolnictwa
Założenia Europejskiego Zielonego Ładu wybiegają w przyszłość, nawet do roku 2030. Podobnie celuje Plan Strategiczny WPR. Działania mają zwiększyć odporność systemu żywnościowego, wzmocnić łańcuchy dostaw i zoptymalizować zużycie nawozów.
- Należy wesprzeć rolnictwo, aby poziom produkcji w czasie kryzysu nie spadał. W przeciwnym razie ceny żywności będą rosły jeszcze bardziej – przewiduje MRiRW w kontekście trudnej sytuacji na rynku.
Źródło: MRiRW
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?