Polski dąb Dunin został Europejskim Drzewem Roku 2022. Jakimi roślinami i drzewami możemy się jeszcze pochwalić?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Dąb Dunin ma ok. 400 lat, właśnie został uznany za Europejskie Drzewo Roku 2022.
Dąb Dunin ma ok. 400 lat, właśnie został uznany za Europejskie Drzewo Roku 2022. Leszek Jańczuk/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons
Choć flory w naszym kraju nie brakuje i na każdym kroku widzimy otaczającą nas zieleń, często nie zdajemy sobie sprawy, że nasza ziemia rodzi prawdziwe przyrodnicze perełki. Jedną z nich jest podlaski dąb Dunin, który wygrał plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku 2022. Co jeszcze kryje matka natura?

Dąb Dunin Europejskim Drzewem Roku 2022

Od blisko 400 lat stoi niewzruszony niedaleko Hajnówki, teraz ma swoje 5 minut sławy. Dąb Dunin z woj. podlaskiego został ogłoszony Europejskim Drzewem Roku 2022. Na polskiego giganta głosowało 179 317 internautów.

Dąb Dunin zwany jest "strażnikiem Puszczy Białowieskiej”. W tym roku, w głosowaniu, pozostawił swoich rywali daleko w tyle. Na drugim miejscu uplasował się dąb z Lasu Bankietowego w Hiszpanii, a podium zamknął wielki dąb korkowy z Portugalii.

Nie tylko dąb Dunin jest znany w Polsce

Zwycięski dąb rośnie w okolicach wsi Przybudki, na skraju Puszczy Białowieskiej. To nie jedyne znane w Polsce drzewo. Dużo starszy i do tej pory chyba najbardziej rozpoznawalny był dąb Bartek z woj. świętokrzyskiego. Ale co istotne, Bartek nie jest najstarszym gatunkiem. Najwięcej lat wśród dębów liczy sobie Bolesław z woj. zachodniopomorskiego. W 2016 roku powaliła go wichura, a pozostałości funkcjonują jako pomnik przyrody. Z kolei ogólne miano najstarszego drzewa przypada cisowi Henrykowskiemu, któremu niewiele brakuje do 1300 lat.

Ciekawa roślinność to nie tylko drzewa

Mogą być piękne, intrygujące, niektóre nawet odstraszają wyglądem lub zapachem. Świat roślin na całym świecie kryje ciekawostki. Co istotne, wiele pięknych okazów flory można spotkać w Polsce. Wśród nich jest korzeniówka pospolita. To przykład rodzimej i dziwnej roślinności – przypomina połączenie dzwonka z grzybem.

Roślinność w Polsce pod ochroną

Pod prawną opieką ścisłą lub częściową można znaleźć wiele polskiej roślinności. Za zniszczenie chronionych gatunków grożą kary. Wśród tych drzew i kwiatów, które na co dzień są dobrem krajowym, znajdują się m.in. limba, brzoza ojcowska, cis pospolity, cyklamen purpurowy, miłek wiosenny, fiołek bagienny, arnika górska, sasanka alpejska, wilcza jagoda oraz zawilec narcyzowaty.

Zobacz, jak wyglądają najpiękniejsze polskie okazy:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera