Polski Ład dla rolników. 7 zmian w rolnictwie, które ma wprowadzić nowy program rządu. M.in. wyższe dopłaty dla małych gospodarstw

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
- Będą dopłaty do paliwa rolniczego, ale będą także znaczące dopłaty dla tych, którzy będą chcieli dokonać restrukturyzacji niewielkiego gospodarstw rolnego, dla gospodarstw ekologicznych - zapowiadał 9 października Jarosław Kaczyński. 7 kluczowych zmian w rolnictwie w ramach Polskiego Ładu - to zapowiedzieli przedstawiciel rządu w Przysusze --->
- Będą dopłaty do paliwa rolniczego, ale będą także znaczące dopłaty dla tych, którzy będą chcieli dokonać restrukturyzacji niewielkiego gospodarstw rolnego, dla gospodarstw ekologicznych - zapowiadał 9 października Jarosław Kaczyński. 7 kluczowych zmian w rolnictwie w ramach Polskiego Ładu - to zapowiedzieli przedstawiciel rządu w Przysusze --->pixabay.com
Polski Ład przyniesie szereg zmian, które będą odczuwalne w rolnictwie. Dotyczą one między innymi emerytur rolniczych, darmowego handlu w miastach czy walki z ASF. - Ponad 97 procent rolników w Polsce będzie miało wyższe dopłaty – zapowiedział Grzegorz Puda szef resortu rolnictwa. W sobotę 9 października w Przysusze odbyła się prezentacja Polskiego Ładu dla polskiej wsi. Przeczytaj w galerii zdjęć, czego spodziewać się mogą rolnicy w związku z Polskim Ładem.

Co przyniesie Polski Ład dla krajowego rolnictwa?

– Będzie utworzony Fundusz Ubezpieczeń Rolniczych – zapowiedział prezes Jarosław Kaczyński podczas spotkania w Przysusze i dodał, że w budżecie zagwarantowane zostały na ten cel 3 mld złotych. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że każdy rolnik, który będzie się chciał ubezpieczyć, dostanie dopłatę od państwa w maksymalnej, możliwej wysokości, na jaką pozwala prawo unijne. Zmiany w ubezpieczeniach rolniczych to nie jedyny z punktów Polskiego Ładu, który dotyczy rolników.

Polski Ład dla polskiej wsi to zgodnie z rządowymi zapowiedziami 7 zmian. Prezentujemy je na slajdach:

- Jesteśmy reprezentantem polskiej wsi. Jesteśmy dumni z tego zaszczytu - zapewniał Jarosław Kaczyński, gdy Prawo i Sprawiedliwość prezentowało założenia Polskiego Ładu adresowane do rolników.

Zapowiedzi zmian w polskim rolnictwie. Co obiecują Kaczyński, Morawiecki i Puda?

Wicepremier zwracał uwagę na zbyt dużą rozbieżność pomiędzy cenami płaconymi rolnikom a cenami produktów oferowanych konsumentom. Zapowiedział odbudowę pogłowia trzody chlewnej oraz walkę z ASF.

To też może Cię zainteresować

W Sejmie znajduje się nowy projekt ustawy o prawie łowieckim, który powinien przyczynić się do skuteczniejszej walki z populacją dzików, a także ułatwić rolnikom uzyskiwanie odszkodowań za szkody łowieckie. Odszkodowania te będzie rolnikom wypłacała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jarosław Kaczyński mówił także o wzroście wsparcia bezpośredniego dla małych gospodarstw, dla rodzinnych gospodarstw rolnych, które będą mogły uzyskać dopłaty bezpośrednie większe niż średnia europejska.

- Ponad 97 procent rolników w Polsce będzie miało wyższe dopłaty – powiedział szef resortu rolnictwa. - Na odbudowę polskiego przetwórstwa przeznaczamy 4,5 mld złotych – zapowiedział minister rolnictwa Grzegorz Puda.

Premier przypomniał z kolei, że w ramach nowych rozwiązań, rolnik przechodząc na emeryturę nie będzie musiał zbywać gospodarstwa. - W ramach tych zmian, które przedstawiamy, likwidujemy też obowiązek uzyskania pozwoleń na budowę obiektów gospodarskich do 300 m2 – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Minister Grzegorz Puda zapowiedział, że w ramach Polskiego Ładu rolnicy będą mieli szersze możliwości zbytu swoich produktów m.in.

  • w internecie,
  • na darmowych targowiskach,
  • w ramach regionalnych centrów sprzedaży.

Prześledźmy kolejne zapowiedzi, które padły w Przysusze. Będą też ułatwienia w zakresie magazynowania wytworzonych w gospodarstwie produktów. Kolejnym ułatwieniem będzie agroport, nad którym nadzór będzie miał resort rolnictwa. Pojawiały się kolejne liczby.

– Po raz pierwszy w przyszłym roku będzie nowy ubezpieczyciel dla rolników. Na dopłaty do ubezpieczeń przygotowaliśmy 1,4 mld złotych – poinformował minister Grzegorz Puda.

To też może Cię zainteresować

Resort rolnictwa przygotowuje zmiany legislacyjne, które mają umożliwiać wykonywanie prac polowych w różnych porach dnia i nocy, co bywa powodem konfliktów i wystawiania mandatów rolnikom pracującym na polach nocą. Przepisy mają zabezpieczyć produkcję rolną.

Kolejnym obszarem, na którym przedstawiciele rządu obiecują wsparcie, to edukacja. Przewidywany jest bon edukacyjny dla młodych ludzi z obszarów wiejskich[/b]. Będą także rozbudowywane szkoły, przedszkola i żłobki. - Chcemy, aby młodzi ludzie wiązali swoją przyszłość z wsią i rolnictwem – podkreślił minister Grzegorz Puda.

Źródło: gov.pl/rolnictwo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera