Spis treści
Klimat wpłynął na jakość gleb
Żyzność gleb ogólnie rozumiana jest jako zdolność gleby do zaspokajania potrzeb pokarmowych roślin; potencjał produkcyjny gleb jest stosunkowo niski. Gleby podatne są na suszę glebową, mają niski potencjał akumulacji materii organicznej, są w różnym stopniu zakwaszenia, poinformował Kołodziejczak.
Na znaczny udział gleb lekkich i niedoborów wody wpływają zmiany klimatu. Rolnicy muszą więc dostosować zabiegi i technologię upraw roślin. Jak to zmienić? Przede wszystkim zadbać o strukturę zasiewów, wykorzystać postęp biologiczny i inaczej nawozić roślinność.
Zdaniem wiceministra, zakwaszenie gleb to jeden z elementów, jaki ogranicza produkcję roślinną w kraju. Wynika to głównie z uwarunkowań naturalnych, ponad 90 proc. gleb wytworzyło się na kwaśnych skałach naniesionych przez lodowce ze Skandynawii. Potrzeba systematycznych działań polegających na ich odkwaszaniu.
Badania dotyczące gleb prowadzą Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze. W latach 2020-2023 aż 40 proc. gleb użytków rolnych wykazało odczyn bardzo kwaśny i kwaśny, 32 proc. lekko kwaśny, a 28 proc. obojętny i zasadowy. Najwięcej gleb zakwaszonych położonych jest na obszarach województw: podkarpackiego, małopolskiego, łódzkiego, podlaskiego i mazowieckiego.
Jak skutecznie odkwasić glebę?
Resort przypomina, że w Planie Strategicznym dla WPR 2023-2027 wprowadzono szereg działań, w ramach których rolnicy otrzymują płatności za stosowanie praktyk rolniczych realizujących cele środowiskowe i klimatyczne, w tym ochronę gleb. Przewidziane są także inne działania sprzyjające ochronie gleb m.in. program krajowy wapnowania gleb. Na dzień 31 lipca 2024 r. łączna powierzchnia użytków rolnych, na których wysiano dotowane nawozy wapniowe wyniosła ponad 524 tys. ha. Ważą się losy programu, w opinii MRiRW powinien być kontynuowany.
Poseł Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że wapnowanie jest najprostszym sposobem na zakwaszenie, można też stosować obornik na polach lub odejść od monokultury uprawy zboża na korzyść płodozmianu. Z kolei poseł Jarosław Rzepa dodał, że do poprawy jakości gleb może przyczynić się produkcja zwierzęca i ochrona wody.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
Źródło: