Polskie mięso podbije Malezję i Filipiny? Wkrótce możliwy eksport

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Polskie mięso pojedzie do Azji?
Polskie mięso pojedzie do Azji? pixabay.com/enow
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że Malezja uznała zasadę regionalizacji w odniesieniu do ASF, co oznacza zniesienie zakazu importu świeżego mięsa wieprzowego. Z kolei Filipiny podjęły decyzję o uznaniu polskiego systemu regionalizacji w odniesieniu do grypy ptaków na poziomie województw.

Podczas wizyty wiceministra rolnictwa Michała Kołodziejczaka w Malezji i na Filipinach doszło do rozmów o perspektywach rozwoju współpracy w sektorze rolnym. Dotyczyły przede wszystkim poszerzania dostępu do malezyjskiego rynku dla polskich produktów rolno-spożywczych, w tym likwidacji barier administracyjnych, na które napotykają polscy przedsiębiorcy. Chodzi m.in. o dokończenie procedury dostępu na malezyjski rynek polskiego drobiu i wołowiny z Polski oraz wznowienie eksportu mięsa wieprzowego z Polski na zasadzie regionalizacji dot. ASF, zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH).

Strona malezyjska potwierdziła uznawanie zasady regionalizacji w odniesieniu do ASF, co w praktyce oznacza zniesienie zakazu importu świeżego mięsa wieprzowego, który obowiązywał od 2019 r. Zadeklarowała również przeprowadzenie, w I połowie września 2024 r., oceny ryzyka w ramach procedury dla mięsa drobiowego i wskazała, że swoją zgodę na otwarcie rynku dla mięsa wołowego z Polski uzależnia m.in. od statusu kraju w zakresie gąbczastej encefalopatii bydła (BSE), podał resort rolnictwa.

Poruszono także temat procedur dostępowych dla drobiu, wieprzowiny i wołowiny. Strony ustaliły kontynuację uzgodnień na poziomie służb weterynaryjnych obydwu krajów. Jednocześnie strona malezyjska podkreśliła kluczową rolę systemu HALAL w produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego kierowanych na rynek Malezji.

Wiceminister w trakcie wizyt zagranicznych spotkał się również z przedstawicielem strony filipińskiej. Podjęto decyzję o uznaniu polskiego systemu regionalizacji w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na poziomie województw.

Polska dąży do sfinalizowania uzgodnień ws. możliwości rozpoczęcia eksportu wołowiny oraz wieprzowiny na rynek filipiński na zasadzie regionalizacji stosowanej w UE oraz liczy na zaakceptowanie przez Filipiny wzoru świadectwa zdrowia w eksporcie jaj i produktów jajecznych, zaznaczono w komunikacie.

Według MRiRW Malezja i Filipiny to perspektywiczne rynki zbytu polskich produktów rolno-spożywczych.

W 2023 r. eksport towarów rolno-spożywczych do Malezji wyniósł ponad 36 mln euro. Największą popularnością cieszy się serwatka. W okresie od stycznia do czerwca 2024 r. wartość eksportu polskich produktów rolno-spożywczych w tym kierunku przekroczyła 25 mln euro, co oznacza wzrost o 47 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2023 r.

W 2023 r. eksport towarów rolno-spożywczych do Filipin wyniósł 41 mln euro. Największy udział w eksporcie ma mleko, śmietana i serwatka. W okresie od stycznia do czerwca br. Polska wywiozła do tego kraju produkty o wartości ponad 36 mln euro, czyli o 41 proc. wyższej w stosunku do analogicznego okresu w 2023 r.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro