Podczas wizyty wiceministra rolnictwa Michała Kołodziejczaka w Malezji i na Filipinach doszło do rozmów o perspektywach rozwoju współpracy w sektorze rolnym. Dotyczyły przede wszystkim poszerzania dostępu do malezyjskiego rynku dla polskich produktów rolno-spożywczych, w tym likwidacji barier administracyjnych, na które napotykają polscy przedsiębiorcy. Chodzi m.in. o dokończenie procedury dostępu na malezyjski rynek polskiego drobiu i wołowiny z Polski oraz wznowienie eksportu mięsa wieprzowego z Polski na zasadzie regionalizacji dot. ASF, zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH).
Strona malezyjska potwierdziła uznawanie zasady regionalizacji w odniesieniu do ASF, co w praktyce oznacza zniesienie zakazu importu świeżego mięsa wieprzowego, który obowiązywał od 2019 r. Zadeklarowała również przeprowadzenie, w I połowie września 2024 r., oceny ryzyka w ramach procedury dla mięsa drobiowego i wskazała, że swoją zgodę na otwarcie rynku dla mięsa wołowego z Polski uzależnia m.in. od statusu kraju w zakresie gąbczastej encefalopatii bydła (BSE), podał resort rolnictwa.
Poruszono także temat procedur dostępowych dla drobiu, wieprzowiny i wołowiny. Strony ustaliły kontynuację uzgodnień na poziomie służb weterynaryjnych obydwu krajów. Jednocześnie strona malezyjska podkreśliła kluczową rolę systemu HALAL w produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego kierowanych na rynek Malezji.
Wiceminister w trakcie wizyt zagranicznych spotkał się również z przedstawicielem strony filipińskiej. Podjęto decyzję o uznaniu polskiego systemu regionalizacji w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na poziomie województw.
Polska dąży do sfinalizowania uzgodnień ws. możliwości rozpoczęcia eksportu wołowiny oraz wieprzowiny na rynek filipiński na zasadzie regionalizacji stosowanej w UE oraz liczy na zaakceptowanie przez Filipiny wzoru świadectwa zdrowia w eksporcie jaj i produktów jajecznych, zaznaczono w komunikacie.
Według MRiRW Malezja i Filipiny to perspektywiczne rynki zbytu polskich produktów rolno-spożywczych.
W 2023 r. eksport towarów rolno-spożywczych do Malezji wyniósł ponad 36 mln euro. Największą popularnością cieszy się serwatka. W okresie od stycznia do czerwca 2024 r. wartość eksportu polskich produktów rolno-spożywczych w tym kierunku przekroczyła 25 mln euro, co oznacza wzrost o 47 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2023 r.
W 2023 r. eksport towarów rolno-spożywczych do Filipin wyniósł 41 mln euro. Największy udział w eksporcie ma mleko, śmietana i serwatka. W okresie od stycznia do czerwca br. Polska wywiozła do tego kraju produkty o wartości ponad 36 mln euro, czyli o 41 proc. wyższej w stosunku do analogicznego okresu w 2023 r.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!
Źródło: