Pomoc dla zwierząt gospodarskich z Ukrainy. Polskie stajnie, gospodarstwa i fundacje oferują schronienie m.in. dla krów, koni i alpak

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Wojna przynosi cierpienie także zwierzętom. Wiele polskich stajni, schronisk i gospodarstw zaoferowało pomoc w zakwaterowaniu koni, bydła oraz trzody.
Wojna przynosi cierpienie także zwierzętom. Wiele polskich stajni, schronisk i gospodarstw zaoferowało pomoc w zakwaterowaniu koni, bydła oraz trzody. Anna Kaczmarz/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
W obliczu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego wiele zwierząt pozostaje bez opieki lub nie ma możliwości ucieczki. Tak jest w przypadku zwierząt gospodarskich. Stada krów, trzody czy koni ciężko na własną rękę przetransportować. Pomoc w tym zakresie oferują polskie stajnie, gospodarstwa, schroniska i fundacje. Prywatni hodowcy także deklarują gotowość pomocy w stworzeniu tymczasowego domu dla zwierząt.

Polski Związek Jeździecki oferuje pomoc przy koniach

Na tę chwilę nie ma oficjalnej procedury upraszczającej przywóz do Polski zwierząt gospodarskich. Główny Inspektorat Weterynarii wydał informacje jedynie dla osób podróżujących z kotami, psami czy fretkami. Polski Związek Jeździecki zaoferował pomoc zawodnikom i koniom Ukraińskiej Federacji Jeździeckiej. Dodatkowo, potępił możliwość występowania w naszym kraju zawodników z Rosji i Białorusi.

- W związku z aktualną sytuacją Zarząd PZJ jednogłośnie zdecydował o niedopuszczaniu zawodników Federacji Sportów Jeździeckich Rosji i Federacji Jeździeckiej Białorusi do udziału w zawodach organizowanych w Polsce oraz wykluczeniu Rosjan i Białorusinów z pełnienia funkcji osób oficjalnych podczas imprez rozgrywanych w naszym kraju – powiedział prezes PZJ Oskar Szrajer.

Co z trzodą i bydłem z Ukrainy?

W mediach społecznościowych nie brakuje chętnych do pomocy. W grupach pomocy uchodźcom znajdują się posty oferujące transport i zakwaterowanie dla zwierząt gospodarskich.

- Zapewnię dom tymczasowy dla ok. 10 koni, do 40 sztuk bydła, kóz, owiec itd. Dam darmowe wyżywienie oraz przywóz - brzmi jedno z ogłoszeń.

W akcję angażują się schroniska, fundacje, czy też gospodarstwa agroturystyczne. Wyszkolony personel chce pomóc Ukraińcom w przechowaniu nie tylko bydła i trzody, ale też lam, owiec czy alpak.

- Mamy zrobiony kurs konwojenta do przewozu zwierząt gospodarskich. Mamy wiedzę na temat chowu tych gatunków. Jesteśmy w stanie zająć się zwierzakami, aż sytuacja się w pełni ustabilizuje. Zapewniamy zwierzętom opiekę weterynaryjną. Oczywiście umowa zostanie sporządzona z dwóch stron, aby właściciele zwierząt czuli się bezpiecznie, że ich zwierzęta będą na nich czekać na naszej farmie – ogłosił na swoim profilu Alpakowy Gaj w Szczecinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera