Pomoc po suszy i klęskach dla hodowców. Zwierzęta mają wpływ na wyliczenie strat w gospodarstwie

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
W czwartek, 3 października ruszy nabór wniosków o pomoc dla rolników poszkodowanych po klęskach żywiołowych w Świętokrzyskiem. Z kłopotem występują hodowcy, których zwierzęta są brane pod uwagę przy wyliczeniu procentu strat średniej rocznej produkcji rolnej.

Pomoc po klęskach będzie wypłaca z budżetu państwa bądź w ramach pomocy de minimis. Kluczowe są wyliczenia w protokole strat wdanego przez komisję gminną.

- Jeśli rolnik ma zwierzęta, to one również wliczają się do obliczeń procentu strat w gospodarstwie zawyżając dochód i obniżając tym samym procent strat w średniej rocznej produkcji - mówi Stanisław Stanik, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej i hodowca krów mlecznych. - Sam otrzymałem protokół, w którym obniżenie dochodu w wyniku szkód w produkcji roślinnej wynosi 36 procent, kwota obniżenia dochodów w wyniku szkód w produkcji zwierzęcej wynosi 23 procent. Te dwa wyniki są sumowane i wyliczona jest średnia, a więc wychodzi 28,97 procenta. Więc moje gospodarstwo nie może liczyć na pomoc z budżetu państwa.

Jak zaznacza prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, hodowcy bydła są w znacznie gorszej sytuacji, gdyż brakuje im paszy i będą musieli większe kwoty przeznaczyć na jej zakup. - Krajowa Rada Izb Rolniczych będzie się ubiegać u ministra rolnictwa, by zasady szacowania szkód zostały zmienione, by zwierzęta nie działały na szkodę rolnika. Tak nie może zostać.

Jak wyjaśnia nam Szymon Szczodrak ze Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach, rolnicy, którzy mają mniej niż 30 procent strat w średniej rocznej produkcji rolnej wyliczone w protokole mogą ubiegać się o pomoc de minimis. Każdy rolnik ma limit 20 tysięcy euro pomocy de minimis na trzy lata. Stawki dopłat do szkód w uprawach są takie, jak w przypadku pomocy z budżetu państwa, czyli na każdy hektar upraw zniszczonych, począwszy od 30 procent strat w uprawie.

Pomoc z budżetu państwa jest przeznaczona dla osób, które w protokole komisji gminnej mają wyliczone minimum 30 procent strat średniej rocznej produkcji rolnej. Stawka dopłaty będzie uzależniona od strat w samej uprawie i musi wynieść minimum 30 procent.

Pomoc będzie udzielana na każdy hektar upraw zniszczonych przez suszę, huragan, grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne lub powodzie, jeśli straty oszacowane przez komisję wyniosą co najmniej 30 procent.

Stawka pomocy będzie zróżnicowana i wyniesie:

  • 1000 złotych na jeden hektar powierzchni uprawy, na której powstały szkody obejmujące co najmniej 70 procent danej uprawy z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej /czyli to pomoc dla rolników, którzy mają zwierzęta powyżej 0,3 sztuki/
  • 500 złotych na hektar powierzchni uprawy, na której powstały szkody obejmujące co najmniej 30 procent i mniej niż 70 procent danej uprawy z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej; /czyli jeśli ma zwierzęta powyżej 0,3 sztuki/
  • 500 złotych na hektar powierzchni wieloletnich użytków zielonych, na której powstały szkody obejmujące co najmniej 70 proc. danej uprawy i na której obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej; /pomoc do łąk, jeśli nie ma zwierząt/
  • 250 złotych na 1 ha powierzchni wieloletnich użytków zielonych, na której powstały szkody obejmujące co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc. danej uprawy i na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej /pomoc do łąk, jeśli nie ma zwierząt/

Kwota pomocy będzie zmniejszona o połowę tym rolnikom, którzy nie mają ubezpieczenia co najmniej połowy powierzchni upraw rolnych w gospodarstwie, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych.

Wnioski o pomoc po klęskach przyjmować będą biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od czwartku, 3 października do 31 października. Do wypełnionego dokumentu rolnik dołączyć musi protokół oszacowania strat przez komisję gminną.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pomoc po suszy i klęskach dla hodowców. Zwierzęta mają wpływ na wyliczenie strat w gospodarstwie - Echo Dnia Świętokrzyskie