Pomoc suszowa za 2021 rok. Nawet 1000 zł do hektara! Kto i na jakich warunkach może ubiegać się o wsparcie?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Na pomoc mogą liczyć producenci rolni, których uprawy zostały zniszczone w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w 2021 roku, hodowcy świń oraz rybacy.
Na pomoc mogą liczyć producenci rolni, których uprawy zostały zniszczone w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w 2021 roku, hodowcy świń oraz rybacy. pixabay.com/khw80
Udostępnij:
Ubiegły rok był niewątpliwie trudny dla producentów rolnych nie tylko ze względu na pandemię, ale także na mnogość szkód wywołanych zjawiskami pogodowymi. Rząd rozpoczął prace nad projektem zakładającym formy pomocy dla rolników, którzy ponieśli straty m.in. w wyniku suszy, a także dla hodowców świń i rybaków zaprzestających działalności. Stawki pomocy suszowej to nawet 1000 zł do 1 hektara. Jakie dotacje dostaną beneficjenci? Na jakich warunkach będą wypłacane pieniądze?

Rządowy projekt wesprze trzy grupy. Do kogo trafi pomoc?

Trwają rządowe prace nad projektem rozporządzenia dot. szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przepisy przewidują dotacje dla trzech grup:

  • producentów rolnych, których uprawy zostały zniszczone w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w 2021 roku,
  • hodowców świń, którzy zaprzestali produkcji,
  • rybaków, którzy trwale zaprzestaną działalności połowowej na rozpoczęcie nowej działalności gospodarczej.

Stawki pomocy suszowej za 2021 rok. Ile otrzymają poszkodowani?

Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, stawka pomocy będzie uzależniona od uprawy, rodzaju zjawiska pogodowego i wysokości szkód. Zakłada się:

  • 1000 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, w których wystąpiły szkody w wyniku suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w wysokości co najmniej 60 proc. plonu;
  • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, w których wystąpiły szkody w wyniku gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w wysokości co najmniej 20 proc. i mniej niż 60 proc. plonu;
  • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, w których wystąpiły szkody w wyniku suszy w wysokości co najmniej 5 proc. i mniej niż 60 proc. plonu.

Na jakie wsparcie mogą liczyć producenci świń?

Projekt zakłada również podwyższenie wysokości pomocy dla hodowców świń w związku ze wstrzymaniem przez nich produkcji z powodu obowiązującego zakazu utrzymywania w ich gospodarstwie świń lub ich wprowadzenia do gospodarstwa, wydanym ze względu na wystąpienie afrykańskiego pomoru świń. Kwoty nie są jeszcze znane. Wśród propozycji padło wprowadzenie ograniczenia czasowego, tj. 12 miesięcy, w których producent rolny może uzyskiwać wspomnianą pomoc.

Pomoc dla rybaków. Co przewiduje projekt?

Resort chce zachęcić rybaków do zrezygnowania z działalności połowowej. Potrzeba dostosowania zdolności połowowej krajowej floty do krajowych uprawnień do połowów, co wiąże się z koniecznością zaprzestania działalności przez przekazanie statku rybackiego do zezłomowania. W odniesieniu do pomocy na rozpoczęcie nowej działalności gospodarczej proponuje się, by wynosiła ona do 200 tys. złotych w przeliczeniu na jeden statek i mogła być udzielona tylko raz danemu podmiotowi.

Planowane przyjęcie projektu przewidziane jest na II kwartał 2022 roku.

Źródło: KPRM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sytuacja cenowa w branży mięsnej w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie