Pomoc za niesprzedane chryzantemy. Kiedy i gdzie złożyć wniosek? Rekompensaty po zamknięciu cmentarzy [3.11.2020]

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Premier zapowiedział rekompensaty dla producentów i sprzedawców chryzantemy. Pomoc ma być wypłacona do końca roku
Premier zapowiedział rekompensaty dla producentów i sprzedawców chryzantemy. Pomoc ma być wypłacona do końca roku Wojciech Wojtkielewicz
Będzie wsparcie dla ogrodników (producentów) i sprzedawców chryzantem, którym nie uda się sprzedać kwiatów z powodu zamkniętych na 3 dni cmentarzy. W sobotę premier ogłosił rekompensaty, a ministerstwa i rolnicze jednostki przygotowały plan naboru wniosków. Od kiedy i gdzie starać się o pomoc z powodu strat w czasie Święta Zmarłych?

Producent chryzantem komentuje sytuacje związaną z zamknięciem cmentarzy:

Pomoc finansowa dla producentów i sprzedawców chryzantem doniczkowych

W piątkowe popołudnie premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że 31 października, 1 listopada w dniu Wszystkich Świętych, a także 2 listopada w Zaduszki cmentarze w Polsce mają być zamknięte. Decyzja zaskoczyła nie tylko tych, którzy chcieli wówczas odwiedzić groby, szczególnie rozczarowani byli ogrodnicy i sprzedawcy, którzy w tych dniach liczyli na największą sprzedaż chryzantem i innych kwiatów.

W sobotę premier zakomunikował, że wsparcia będą udzielać oddziały ARiMR i KOWR: "odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłyby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami. Z funduszu Covid zrefundujemy też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję". Wkrótce to tym resort rolnictwa w zwołanym briefingu prasowym podał, że trwa opracowywanie procedur pomocy.

Złóż wniosek, jeśli przez zamknięte cmentarze nie udało się sprzedać chryzantem. Kiedy i gdzie?

W niedzielę 1 listopada poznaliśmy szczegóły wsparcia za niesprzedane chryzantemy. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała, że "będzie udzielała pomocy posiadaczom co najmniej 50 chryzantem doniczkowych, które są w fazie pełnej dojrzałości i które zostały przeznaczone do sprzedaży na dzień zgłoszenia".

Co zrobić, żeby dostać pomoc za chryzantemy?

  • Jak wyjaśnia ARiMR, zapowiedziana pomoc finansowa jest skierowana do małych albo średnich przedsiębiorstw, które w związku z zamknięciem cmentarzy w okresie 31 października – 2 listopada poniosły straty.
  • Trzeba wypełnić wniosek, w którym przedsiębiorca podaje m.in. liczbę niesprzedanych chryzantem oraz miejsce ich przechowywania.
  • Wniosek należy złożyć do 6 listopada do kierownika Biura Powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem.

Jaka stawka pomocy za niesprzedane na Wszystkich Świętych chryzantemy?

"Pół roku mojej pracy, doglądania i starania się trzeba będzie zutylizować", żalili się sprzedawcy po informacji o zamknięciu cmentarzy. Do obiecanej przez premiera pomocy podchodzą z nieufnością i czekają na ogłoszenie stawki. A tej jeszcze nie ma. "Wysokość stawki pomocy w przeliczeniu na jedną chryzantemę doniczkową zostanie podana w rozporządzeniu dotyczącym tego wsparcia. Planuje się, że pomoc będzie wypłacona do 31 grudnia 2020 r.", przekazuje Agencja.

W południe 2 listopada nadal trwa oczekiwanie na szczegółowe wytyczne - rozporządzenie i wzór wniosku.

Kto chce chryzantemy? Można się zgłaszać

ARiMR zapowiada również, że na swojej stronie internetowej ogłosi informację o możliwości odbioru chryzantem przez:

  • organizacje pozarządowe,
  • jednostki samorządu terytorialnego
  • lub inne instytucje publiczne.

Zainteresowane podmioty - np. gminy, fundacje, stowarzyszenia - przygotowują zgłoszenia, w których określą liczbę chryzantem, które zamierzają odebrać. Czas na przekazanie deklaracji jest do 12 listopada 2020 r. do kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce preferowanego odbioru kwiatów. Następnie kierownik biura wskaże miejsce odbioru chryzantem oraz niezwłocznie informuje posiadacza kwiatów o zamiarze odbioru należących do niego chryzantem przez zainteresowany podmiot. Odbiór kwiatów musi zostać potwierdzony na piśmie lub w formie elektronicznego dokumentu.

Co z chryzantemami, które nie zostaną odebrane do 16 listopada 2020 r.? Według informacji ARiMR muszą zostać niezwłocznie oddane podmiotowi zajmującemu się zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów.

Posiadacz chryzantem dokumentuje oddanie kwiatów takiemu podmiotowi w formie pisemnej lub elektronicznej, zawierającej informację o liczbie przekazanych chryzantem. Jest to bardzo istotne, ponieważ zarówno potwierdzenie odbioru odebranych chryzantem jak i potwierdzenie odbioru chryzantem przekazanych jako odpady, musi zostać dostarczone do kierownika biura powiatowego do 30 listopada 2020 r. Ponadto posiadacz chryzantem prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą składa również oświadczenia i zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis.

Źródło: ARiMR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo