Ponad 1,4 mld złotych na ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich w 2022 roku

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Rolnicy nie muszą się martwić, w 2022 roku na ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich przeznaczono ponad miliard złotych.
Rolnicy nie muszą się martwić, w 2022 roku na ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich przeznaczono ponad miliard złotych. Anna Kaczmarz/Dziennik Polski/zdjęcie ilustracyjne
Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w odpowiedzi na opinię Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, nie zabraknie pieniędzy na ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. W 2021 roku na dopłaty przeznaczono dodatkowe środki w wysokości 500 milionów złotych, co łącznie daje kwotę 900 milionów złotych. Z kolei projekt ustawy budżetowej na 2022 rok zakłada wsparcie dopłat w wysokości ponad 1,4 miliarda złotych.

Zabezpieczenie środków pozwoli producentom rolnym zawrzeć umowę ubezpieczenia (z dotacją z budżetu państwa) z wybranym zakładem ubezpieczeń.

- Wysokość dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia wynika z Wytycznych Unii Europejskiej w sprawie pomocy państwa w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich w latach 2014 – 2020 i nie może przekroczyć 65 proc. kosztów składek ubezpieczeniowych – czytamy w komunikacie.

Projekt ma zachęcić rolników do zawierania umów ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich i zabezpieczenia przy tym produkcji. Maksymalny poziom dopłat do składek wynosi 65 procent.

To też może Cię zainteresować

- Propozycja objęcia dopłatami do składek ubezpieczeń środków trwałych w produkcji sadowniczej oraz w produkcji warzywniczej wymaga dyskusji oraz nowelizacji ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, a zatem zostanie rozważona przy wprowadzaniu zmian w systemie ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich – podaje KRIR.

Źródło: KRIR

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera