Ponad 3 miliony złotych na walkę z inwazyjnymi roślinami trafi do gminy Kępice. Projektem zostanie objęty teren o powierzchni 70 hektarów

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Dokładna kwota przyznana Gminie na realizację zadania, polegającego na walce z roślinami zagrażającymi rodzimej przyrodzie, to 3 168 616,14 złotych. Likwidacja roślin inwazyjnych zostanie przeprowadzona na terenach gminy Kępice oraz gminy Kobylnica. Łączna powierzchnia terenów objętych programem to około 70 hektarów. Na wykorzystanie środków gmina będzie miała czas do końca marca 2024 roku.

Pieniądze na ten cel pochodzą zarówno z budżetu państwa, jak i z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego – tak zwanych środków norweskich. W ramach tego projektu, podjęta zostanie walka z trzema gatunkami roślin inwazyjnych – barszczem sosnowskiego, nawłocią kanadyjską oraz rdestowcem ostrokończystym.

- Biorąc pod uwagę tereny obu gmin, mówimy tu o około 19 hektarach barszczu sosnowskiego, około 50 hektarach nawłoci kanadyjskiej i jednym hektarze rdestu ostrokończystego. Zarówno barszcz sosnowskiego, jak i rdest ostrokończysty, będą usuwane mechanicznie poprzez podcinanie szyjki korzenia. Nawłoć kanadyjska będzie łatwiejsza do opanowania, ponieważ wystarczy kilkukrotne koszenie w ciągu roku – mówi Maciej Chaberski, wiceburmistrz gminy Kępice. - Pragnę zaznaczyć, że na liście rankingowej znalazło się tylko pięć podmiotów z całej Polski, z czego dwa z województwa pomorskiego. Gmina Kępice oraz gmina Debrzno - dodaje.

Gmina Kępice zamierza w ramach projektu nie tylko zwalczać wspomniane gatunki roślin inwazyjnych, ale także opracować metody wykorzystania odpadów powstałych wskutek tej walki.

W tym celu podjęto już współpracę z instytutem badawczym z Norwegii, który ma przedstawić termiczną metodę przekucia odpadów w odnawialne źródło energii.

Warto zaznaczyć, że nawłoć kanadyjska i rdest ostrokończysty - w przeciwieństwie do barszczu sosnowskiego, który powoduje poparzenia - nie są roślinami niebezpiecznymi dla ludzkiego zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera