Ponad połowa świń w Polsce w wielkich hodowlach. Zielony Ład szansą na zmianę?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Anna Arent/archiwum
"Już ponad połowa hodowanych w Polsce świń skoncentrowana jest w fermach powyżej 1000 sztuk. Tradycyjna hodowla rolnicza wypierana jest niestety przez taśmy przemysłowe, z całym bagażem negatywnych konsekwencji społecznych i gospodarczych. Jest szansa, że Zielony Ład to odwróci", napisał na Twitterze unijny komisarz rolnictwa, Janusz Wojciechowski. I rozpoczęła się dyskusja.

Pogłowie świń w Polsce, według najnowszych dostępnych danych GUS 11215,5 tys. sztuk w grudniu 2019 roku. Z wpisu komisarza wynika, że ponad połowa tej liczby zwierząt jest hodowana w dużych fermach.

Duże fermy a rodzinne gospodarstwa. ASF a hodowla świń w Polsce

Pod wpisem pojawiło się pytanie: "Czy te hodowle dostają wsparcie Unijne? To musi się skończyć! Wsparcie powinno być tylko dla nieprzemysłowej produkcji". Janusz Wojciechowski odpowiedział: "Problem polega na tym, że dotacje otrzymują rolnicy zaprzestający małych hodowli, żeby zrobić więcej miejsca dla tych wielkich. Jest naprawdę duże pole do przeorania...".

Kolejny komentujący uważa, że "Ale to też konsekwencja ASF-u, dopóki się go nie wyeliminuje, to ciężko będzie przerwać ten proces".

"Sądzi Pan, że koncentracja świń sprzyja walce z ASF? Statystyki wskazują, że im większa ferma, tym większe ryzyko zakażenia. W gospodarstwach do 10 sztuk rzadziej niż 1/1000, w fermach powyżej 1000 sztuk częściej niż 1/100. Zresztą i Covid-19 dowodzi, że koncentracja szkodzi", uważa Janusz Wojciechowski.

To Cię może też zainteresować

Czy dużym łatwiej o bioasekurację, jak sądzi jeden z dyskutantów? Zdaniem komisarza niekoniecznie: "Wielkim trudniej o bioasekurację, bo co rusz ktoś ich odwiedza - a to dostawa prosiąt, a to dostawa paszy, a to od odbiór świń, a to weterynarz - a wszystko to ludzie kursujący w tych samych butach od jednej fermy do drugiej. A u małego rolnika świnia widzi tylko gospodarza".

Hodowla świń w województwach XII 2019

  • Dolnośląskie - 184789
  • Kujawsko-pomorskie - 1097976
  • Lubelskie - 459321
  • Lubuskie - 126413
  • Łódzkie - 1180468
  • Małopolskie - 135922
  • Mazowieckie - 1245855
  • Opolskie - 317285
  • Podkarpackie - 134821
  • Podlaskie - 337120
  • Pomorskie - 759588
  • Śląskie - 203984
  • Świętokrzyskie - 196873
  • Warmińsko-mazurskie - 558545
  • Wielkopolskie - 4020799
  • Zachodniopomorskie - 255697

W komentarzach pada pytanie o ceny mięsa, jeśli dojdzie do zmian w sposobie hodowli. "Ceny mięsa z małych rolniczych hodowli obniżą się o koszty transportu warchlaków z Danii, paszy z Ameryki i pracowników sezonowych z Ukrainy. Małe hodowle to własne zwierzęta, własne pasze, własna praca, bliski rynek i mniejsze koszty", tłumaczy Wojciechowski.

Dalej przekonuje, że Wspólna Polityka Rolna to jest dotacja do talerza każdego konsumenta. "Inaczej płaciłby Pan za wynajmowanie statków transportujących żywność z Ameryki".

To Cię może też zainteresować

Rolnik: "Panie ministrze, powodem degradacji pogłowia świń w małych gospodarstwach jest ASF, tzn. przepisy i obostrzenia, a nie koncentracja w dużych fermach hodowlanych". Wojciechowski: "Tak, to prawda, koncentracja jest skutkiem wypierania małych hodowli, a nie przyczyną. Co nie zmienia faktu, że mamy do czynienia ze zjawiskiem złym. I dlatego Unia proponuje w rolnictwie Zielony Ład".

"Zanim nie znikną absurdalne obostrzenia dla małych producentów (produkujących dla siebie i sąsiadów) nic się nie zmieni". Komisarz zgadza się z tym komentarzem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ponad połowa świń w Polsce w wielkich hodowlach. Zielony Ład szansą na zmianę? - Gazeta Pomorska