Poprawa jakości powietrza. Bank Światowy pożyczy Polsce 250 mln euro

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Program "Czyste Powietrze" ma dotrzeć do trzech milionów gospodarstw i pozytywnie wpłynąć na jakość powietrza.
Program "Czyste Powietrze" ma dotrzeć do trzech milionów gospodarstw i pozytywnie wpłynąć na jakość powietrza. Jaroslaw Jakubczak/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że Bank Światowy pożyczy Polsce 250 milionów euro na działania związane z poprawą jakości powietrza i efektywności energetycznej.

O udzieleniu pożyczki zdecydowała Rada Dyrektorów Wykonawczych Grupy Banku Światowego. Środki będą wypłacane w ramach projektu „Program dla wyników” i zasilą bezpośrednio budżet państwa, a wypłaty kolejnych transz kredytu będą następować wraz z realizacją konkretnych celów przez program „Czyste Powietrze”.

„Czyste Powietrze” w Polsce

W Polsce rządowy program realizują Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z szesnastoma wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Inicjatywa ma dotrzeć do trzech milionów gospodarstw i pozytywnie wpłynąć na jakość powietrza.

- Wraz z polskimi instytucjami oraz Komisją Europejską, trzy lata temu pomogliśmy stworzyć podstawy powszechnego, ogólnokrajowego programu na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Teraz nasza współpraca wchodzi na wyższy poziom poprzez połączenie finansowego i merytorycznego wsparcia, którego celem jest wzmocnienie „Czystego Powietrza”. Chcemy w ciągu pięciu lat naszego partnerstwa wspierać dekarbonizację ciepłownictwa, działać na rzecz zwiększania dostępności programu i pomagać mu przyspieszać – przekonuje Gallina A. Vincelette, dyrektor Banku Światowego na Unię Europejską.

To też może Cię zainteresować

Realizacja działań

Pieniądze mogą być wykorzystane np. na uruchomienie komponentu dla najuboższych, zwiększenie zaangażowania ze strony banków komercyjnych, czy też osiągnięcie przez program celów w postaci liczby wymienionych kotłów, czy ocieplonych domów.

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska podejmuje na rzecz poprawy jakości powietrza działania programowe, legislacyjne i finansowe. W ciągu ostatnich trzech lat udowodniliśmy, że program ‘Czyste Powietrze’, do którego co miesiąc zgłasza się do kilkudziesięciu tysięcy zainteresowanych osób, jest realną szansą na poprawę jakości powietrza w Polsce. Nie spoczywamy jednak na laurach. Chcemy dalej udoskonalać program i rozszerzać go na kolejne grupy beneficjentów, w tym przede wszystkim na osoby najuboższe. Bank Światowy pozostaje naszym międzynarodowym partnerem na tej drodze – mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Poprawa jakości powietrza

To też może Cię zainteresować

Jakość powietrza to problem, z którym borykamy się od lat. Złej jakości paliwo i smog niekorzystnie wpływają na zdrowie Polaków.

- Walcząc ze smogiem, dbamy o zdrowie Polaków i o środowisko, jednocześnie przyczyniając się do transformacji energetycznej w Polsce. Od lat ściśle współpracujemy z sektorem pozarządowym, alarmami smogowymi, lokalnymi społecznościami, starając się wypracować jak najlepsze rozwiązania w tej priorytetowej dla nas kwestii. W naszych działaniach korzystamy ze wsparcia międzynarodowych instytucji, takich jak Bank Światowy i Komisja Europejska – stwierdza Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera do spraw programu „Czyste Powietrze”.

Źródło: NFOŚiGW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poprawa jakości powietrza. Bank Światowy pożyczy Polsce 250 mln euro - Strefa Biznesu