Spis treści
Trwa przedwiośnie, można rozpocząć pierwsze prace ogrodowe i działkowe
Część roślin można uprawiać z rozsad, część w tunelach, niektóre nadają się do wysiewu gruntowego. Skupimy się na tej ostatniej grupie. Nasiona niektórych warzyw i bylin trafiają do ziemi pod koniec marca, gdy aura wiosenna zaczyna się stabilizować. To gatunki, które są odporne i poradzą sobie, gdy nagle zawitają przymrozki.
Te warzywa wysiewamy w marcu do gruntu
- rzodkiew,
- groch,
- bób,
- marchew,
- pietruszka,
- cebula,
- szpinak,
- jarmuż.
O uprawy warzyw trzeba regularnie dbać. Nie wystarczy tylko podlewać nasiona, ważne są spulchnianie i odchwaszczanie. Rośliny lubią miejsca nasłonecznione i nienarażone na wiatr. Wielu ogrodników wysiewa je w rzędach, co ułatwia prace i późniejszą pielęgnację, a także wzmacnia walory estetyczne.
W przypadku innych warzyw musimy poczekać z ich uprawą na zewnątrz, dlatego najpierw zaczynamy od wysiewu rozsadowego.
- W połowie marca do doniczek lub skrzyneczek wysiewamy paprykę i pomidory. Pamiętajmy, że rośliny te wymagają sporo ciepła, więc na zewnątrz możemy je wysadzać dopiero w połowie maja – przypomina Polski Związek Działkowców.
Marchew lubi towarzystwo rzodkiewki?
Marchew zaprzyjaźni się z rzodkiewką? Koper polubi kapustę? To nie żart. Sąsiedztwo warzyw i ziół ma ogromne znaczenie. Nie tylko pomaga wyeliminować szkodniki, ale także wpłynie na ilość i jakość plonów. Zanim zdecydujemy się na siew konkretnych roślin do gruntu, warto dobrze rozplanować ich miejsce w ogródku.
Rzodkiewka kiełkuje bardzo szybko - w ciągu tygodnia od wysiewu nasion. Stąd też warto wysiewać ją w jednym rzędzie z warzywami, które wschodzą powoli, na przykład marchew, pietruszka, pasternak czy por. Szybko kiełkująca rzodkiewka wskaże przebieg rzędów, co ułatwia usuwanie chwastów z międzyrzędzi. Ponadto rzodkiewkę zbierzemy, zanim inne warzywa się rozrosną. Dzięki temu optymalnie wykorzystamy powierzchnię grządki, taką informację zamieścił Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
Jakie kwiaty można wysiać w marcu?
Niektóre gatunki już rozpoczęły kwitnienie i zwiastują wiosnę. W całej Polsce kwitną przebiśniegi, lada moment wynurzą się krokusy, ciemierniki i irysy. Na inne rośliny trzeba poczekać, a co ważniejsze, jeśli chcemy mieć ogród i balkon pełen kwiatów, musimy je sobie wysiać lub posadzić.
Pod osłony mogą trafić np. aksamitki, z kolei do gruntu wysiewamy groszek pachnący, słoneczniki, powoje i chabry.
- Jeśli ziemia jest rozmarznięta i nieco ogrzana, możemy wysiać do gruntu pierwsze nasiona roślin rocznych (chaber bławatek, czarnuszka damasceńska, gipsówka letnia, groszek pachnący, maczek kalifornijski, nagietek lekarski, smagliczka nadmorska) – czytamy w poradach PZD.
Źródła: WODR Poznań, PZD
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?