Porady KRUS. Ile można dorobić będąc na rencie rolniczej?

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Józefa Spychała podczas redakcyjnego dyżuru
Józefa Spychała podczas redakcyjnego dyżuru Lucyna Talaśka-Klich
Udostępnij:
Na pytanie Czytelniczki odpowiada Józefa Spychała, kierownik wydziału świadczeń regionalnych OR KRUS w Bydgoszczy.

Czytelniczka pyta: Czy rolnik będący na rencie chorobowej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie może podjąć pracę np. na umowę zlecenie i czy ma obowiązek zgłoszenia tego do KRUS-u? Ile ewentualnie mógłby dorobić?

Józefa Spychała odpowiada: - Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi do ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, od 1 stycznia 2013 r. osoby uprawnione do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy mogą podejmować w czasie pobierania tej renty działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego (np. umowa o pracę, zlecenie) i nie utracą prawa do tej renty. Osiąganie przez rencistę przychodów z tytułu wykonywania takiej działalności może natomiast spowodować zmniejszenie lub zawieszenie renty (części uzupełniającej) na ogólnych zasadach. Jeżeli osiągnięte przez rencistę miesięczne przychody przekroczą 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (od 1 grudnia 2019 r. kwotę 3452,20 zł, od 01 marca 2020 r. kwotę 3639,00 zł ), a nie przekroczą kwoty stanowiącej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (od 1 grudnia 2019 r. kwotę 6411,10 zł, od 01 marca 2020 r. kwotę 6758,20 zł), część uzupełniająca renty zostanie odpowiednio zmniejszona, natomiast w razie osiągania przychodu przekraczającego kwotę 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia część uzupełniająca okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy ulegnie zawieszeniu.

Przychody nieprzekraczające kwoty 3452,20 zł nie powodują ani zmniejszenia, ani zawieszenia renty.

O podjęciu dodatkowej pracy i o zamiarze osiągania z tego tytułu przychodu należy powiadomić organ rentowy, a ponadto rencista jest zobowiązany powiadomić w terminie do ostatniego dnia lutego o osiągniętym przychodzie za cały poprzedni rok w celu dokonania rozliczenia rocznego.

Pytania do KRUS można przesyłać za naszym pośrednictwem, adres: lucyna.talaska@polskapress.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sytuacja cenowa w branży mięsnej w Polsce

Wideo

Materiał oryginalny: Porady KRUS. Ile można dorobić będąc na rencie rolniczej? - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie