Postawili we wsi kościół ze słomy, jest w nim nawet ksiądz! Takiego witacza dożynkowego jeszcze nie widzieliście

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Witacz dożynkowy 2022 w Sierakowie koło Kowalewa Pomorskiego (województwo kujawsko-pomorskie).
Witacz dożynkowy 2022 w Sierakowie koło Kowalewa Pomorskiego (województwo kujawsko-pomorskie). Agata Wodzień-Nowak
Witacz dożynkowy 2022 w Sierakowie ponownie zaskakuje rozmachem. To budowla, do której przedsionka (kruchty) można wejść. Już z daleka widać słomianą wieżę z krzyżem u samego szczytu. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że to kościół, choć z nietypowego materiału "budowlanego". Nieco niżej jest nawet dzwon, w tej woli odwrócona doniczka na sznurku. Zajrzyj z nami do środka wielkiego witacza.

Przyznaję, że z zaciekawieniem czekam co roku pod koniec lata na witacz dożynkowy w Sierakowie, małej wsi w województwie kujawsko-pomorskim. Społeczność jest tu bardzo pomysłowa i rok w rok zaskakuje swoją dożynkową dekoracją.

Witacz dożynkowy 2022 w Sierakowie to słomiany kościół

Witacze dożynkowe są modne od kilku lat i wsie prześcigają się w ich wykonaniu. Ich zadaniem jest przede wszystkim poinformowanie przejezdnych o tym, gdzie i kiedy w okolicy odbędą się dożynki. Są to proste, konkretne komunikaty lub rymowanki. Gminy często ogłaszają konkursy na te najciekawsze witacze.

Przy drodze wojewódzkiej 554 od kilku lat w tym samym miejscu w drugiej połowie sierpnia pojawia się okazały witacz dożynkowy.

Kilkumetrowa budowla - jak na kościół przystało - ma witraże. Do drewnianych ram przymocowano kolorowe taśmy. Wejście zabezpiecza bramka, dzięki czemu dekoracje ołtarza pozostają nienaruszone i mogą prezentować się kolejnym przejezdnym. Tych nie brakuje. Wewnątrz jest nawet manekin w sutannie.

Tuż przy wejściu do słomianego kościoła czeka księga gości i zachęta do pozostawienia w niej kilku słów:

Już dożynek nadszedł czas.
Witacz "Kościół" gości was,
doceń pracę dziś żniwiarzy,
wpisz się w księdze gospodarzy.

W zeszycie trudno znaleźć pustą stronę. Jest mnóstwo wpisów z wyrazami zachwytu, uznania i pozdrowień dla twórców. Nie tylko ja co roku zatrzymuję się w tym miejscu, o czym świadczą notki. "Wspaniała inicjatywa, co roku to piękniej. Wspaniale". Pisze Adam z rodziną. "Gratulacje doskonałego pomysłu, witacze w tym miejscu są z roku na rok coraz piękniejsze. Pozdrawiam" - czytamy na kolejnej stronie słowa Łukasza z Okalewa.

Witacz przez 4 dni wspólnie budowali członkowie KGW Sierakowo, Rady Sołeckiej oraz sołtys. Na profilu KGW Sierakowo jest filmik pokazujący, jak powstawał witacz-kościół.

Wspomnę, że rok temu przygotowali całą scenkę - wesele. Była para młoda, zastawiony stół, a przy nim goście, zespół i dużo więcej. Zdjęcia znajdziecie tu: Wesele na dożynkach! Witacz w Sierakowie znów zaskakuje. To cała scenka z życia wsi [zdjęcia]

W 2019 roku w tym miejscu stało słomiane gospodarstwo z koniem i powozem. W Sierakowie przeszli samych siebie! Witacz 2019 to całe gospodarstwo [zdjęcia]

Pomysłowych społeczności w Polsce nie brakuje. Chcesz pochwalić się swoim witaczem dożynkowym? Przyślij nam zdjęcia: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera