Potencjał biogazu w ekologii. Tu pogoda nie ma znaczenia

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Budowa biogazowni w Nowych Borzach.
Budowa biogazowni w Nowych Borzach. mat. prasowe
Transformacja energetyczna w Polsce przyspiesza, a coraz większego znaczenia w tym procesie nabiera biomasa i wytwarzany z niej biogaz. Jaki jest potencjał tego odnawialnego źródła energii? Jakie korzyści biznesowe niesie inwestowanie w biogazownie?

Spis treści

W Polsce możliwa jest produkcja biogazu z odpadów na poziomie niemal 13-15 mld m3 rocznie. To dość duży potencjał wytwórczy, na co branża nie jest obojętna. Biogazownie stają się atrakcyjnym segmentem inwestycji, walory dostrzegają również rolnicy.

Najpierw biomasa, potem biogaz

W skali europejskiej Polska jest piątym krajem z potencjałem biomasy do produkcji biogazu, to tzw. biomasa zielona, czyli świeże odpady organiczne, które potem są poddane fermentacji. Dzięki substratom organicznym, czyli najczęściej resztkom z sektora rolno-spożywczego, powstaje bezemisyjny i stały nośnik energii. Z biogazu można m.in. wytwarzać prąd i energię cieplną.

Potencjał biogazu w kontekście innych źródeł jest ogromny. W założeniach polityki energetycznej kraju do 2040 roku ma on mieć znaczenie w realizacji zobowiązań z zakresu OZE. Zainteresowanie tematem widać w rolnictwie i biznesie. W ostatnim czasie rośnie liczba tworzonych punktów. Przykład? Inwestycja w biogazownię rolniczą Grupy E.ON, nieopodal Pułtuska.

Nasza biogazownia w Nowych Borzach jest obecnie mniej więcej na półmetku inwestycyjnym. Zamontowaliśmy już agregat kogeneracyjny, a także trafostację, która odpowiada za produkcję zielonej energii elektrycznej. Jest to obiekt o mocy zainstalowanej 1 MWe, który będzie pracować w trybie ciągłym. Przełoży się to na produkcję rzędu około 8 GWh rocznie. Wszystkie procesy będą się odbywać w ściśle hermetycznych warunkach. Dzięki temu zakład nie będzie źródłem nieprzyjemnych zapachów, mówi Jakub Roszkiewicz, prezes E.ON Business Solutions.

Dlaczego biogazownie są ważne?

W odróżnieniu od instalacji fotowoltaicznych czy farm wiatrowych biogazownie są niezależne od warunków atmosferycznych – mogą nieprzerwanie generować energię elektryczną.

Wykorzystanie biogazu w wielu branżach to nie tylko realizowanie zrównoważonego rozwoju, ale też ciekawa inwestycja biznesowa. Przedsiębiorcy tworzą miejsce przynoszące dochód, a przy okazji wspierają efektywne wykorzystanie odpadów organicznych, zmniejszają emisję CO2 i dostarczają czystą energię.

Dodatkowe źródło przychodów stanowi tzw. poferment. To substancja organiczna, która powstaje w wyniku fermentacji metanowej, może sprawdzić się w gospodarstwie jako nawóz. Z kolei inny odpad, ciepło, może być wykorzystany do zasilenia energetycznego.

Jeśli chodzi o wyzwania towarzyszące inwestycji w biogazownię, to już na wstępnym etapie trzeba liczyć się z koniecznością spełnienia niezbędnych wymogów formalno-organizacyjnych. Przede wszystkim będzie to zapewnienie przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, uzyskanie stosownych decyzji środowiskowych i pozwoleń na budowę. Należy pamiętać, że jest to czasochłonny proces. Z kolei na poziomie operacyjnym wyzwanie stanowi niestabilność cen substratu. Aby zminimalizować to ryzyko, trzeba działać lokalnie i podpisać możliwie długoterminowe kontrakty z dostawcami biomasy, wskazuje Roszkiewicz.

Źródło: mat. prasowe

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro