Potrzebne są zmiany w zasadach sprzedaży drewna w Lasach Państwowych, apeluje branża drzewna. Zabraknie nie tylko mebli?

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Szereg firm apeluje o zmiany dotyczące sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe.
Szereg firm apeluje o zmiany dotyczące sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Problemy z dostawami i wysokie ceny drewna mają być powodem niepokoju branży drzewnej. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli przekazała apel szeregu organizacji skupiających m.in. papierników, ogrodników czy producentów drzwi i okien do Lasów Państwowych. Apelują o zmiany w zasadach sprzedaży drewna.

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że drewno z zasobów 2022 zostało wyprzedane w 80 proc. Lasy Państwowe uspokajają jednak, że pula będzie powiększana. Wszystko za sprawą akcji nazywanej popularnie "chrust plus". Problemy z pozyskaniem surowca zgłaszają organizacje branżowe, które apelują o zmiany w zasadach sprzedaży drewna w Lasach Państwowych.

Firmy produkujące z drewna chcą zmiany zasad sprzedaży przez LP

"Drastyczny wzrost średnich cen drewna spowodowany polityką Lasów Państwowych oraz zakłócenia w łańcuchach dostaw na skutek wojny w Ukrainie zagrażają branży drzewnej w Polsce", przekazuje Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli.

Z drewna powstają nie tylko meble, dlatego aple wspólnie wystosowały organizacje reprezentujące przedsiębiorców, których byt zależy od dostępności do zasobów surowca drzewnego. Chcą zmian, które zatrzymają szybujące w górę ceny. Kto włączył się do apelu?

  • Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli oraz
  • Stowarzyszenie Papierników Polskich,
  • Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopodobnych w Polsce,
  • Ogólnopolskie Stowarzyszenie Producentów Programu Ogrodowego,
  • Stowarzyszenie Przemysłu Tartacznego,
  • Polski Komitet Narodowy EPAL,
  • Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego,
  • Związek Polskie Okna i Drzwi.

To te organizacje wystosowały list otwarty do Krzysztofa Janeczko, Zastępcy Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych ds. Ekonomicznych. We wspólnym piśmie organizacje wzywają do konstruktywnej dyskusji i wypracowania zmian w zasadach sprzedaży drewna w Lasach Państwowych na rok 2023.

Reprezentanci przedsiębiorców zwracają uwagę na trudną sytuację przedsiębiorstw branży drzewnej i niestabilny rynek drewna w Polsce. Wskazują na konieczność wprowadzenia przez Lasy Państwowe zmian w zasadach sprzedaży i kryteriach oceny ofert na rok 2023 rok, które przełożyłyby się na poprawę sytuacji kosztowej i zaopatrzenia w drewno firm przerabiających surowiec w Polsce, a także opracowania środków zaradczych na wypadek rozwijającej się recesji i ewentualnej konieczności wypowiadania umów.

Organizacje chciałyby również przywrócenia zapisów dotyczących wyznaczania ceny minimalnej i maksymalnej (widełki cenowe) oraz cen otwarcia do procedur sprzedaży.

W liście do szefostwa Lasów piszą, że w "dzisiejszej wyjątkowo niestabilnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej racjonalne i pragmatyczne postulaty branż drzewnych są uzasadnione koniecznością ochrony nabywców i producentów w kraju. W tym celu potrzebne są pilne i zdecydowane działania po stronie Lasów Państwowych".

Na koniec podkreślają, że od wprowadzenia sugerowanych zmian zależą losy tysięcy firm związanych z branżą drzewną i ich pracowników. Ostrzegają, że w razie upadku firm, pracę stracą ludzie głównie na wsiach i małych miastach.

Źródło: informacja prasowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
"Drastyczny wzrost średnich cen drewna spowodowany polityką Lasów Państwowych oraz zakłócenia w łańcuchach dostaw na skutek wojny w Ukrainie zagrażają branży drzewnej w Polsce"

Przestać wierzyć w straszną wojnę. Nie angażować się w żadną ze stron. Patrzeć na interes narodowy. A ukry i rusy niech się tłuką. Nie nasza sprawa.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro