Poważne straty w produkcji rolnej. Minister mówi o środkach na fundusz strat

Katarzyna Laszczak
Opracowanie:
Powódź spowodowała duże straty w produkcji roślinnej oraz paszach przeznaczonych do produkcji zwierzęcej.
Powódź spowodowała duże straty w produkcji roślinnej oraz paszach przeznaczonych do produkcji zwierzęcej. Gazeta Wroclawska Piotr Krzyżanowski/Polska Press Grupa
Minister rolnictwa Czesław Siekierski poinformował o znaczących stratach w produkcji roślinnej i paszach w wyniku powodzi, szczególnie w województwach dolnośląskim i opolskim. Resort planuje zwiększenie środków na fundusz strat, aby wspierać gospodarstwa dotknięte klęskami.

Na terenach objętych powodziami doszło do poważnych strat w produkcji roślinnej oraz paszach przeznaczonych do produkcji zwierzęcej. Największe straty odnotowano w województwach dolnośląskim i opolskim. Minister rolnictwa Czesław Siekierski podkreślił, że sytuacja w tych regionach jest szczególnie trudna.

W województwie śląskim występują straty w produkcji roślinnej i w paszach przeznaczonych do produkcji zwierzęcej spowodowane podtopieniami. Obecnie nie ma tu tak dużych strat powodziowych jak w woj. dolnośląskim i opolskim – powiedział minister Siekierski po spotkaniu w Katowicach z rolnikami ze Śląskiej Izby Rolniczej oraz pracownikami podległych inspekcji.

W spotkaniu uczestniczył również prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) Wiktor Szmulewicz.

Zwiększenie środków na fundusz strat

Minister Siekierski zaznaczył, że resort planuje zwiększenie środków na fundusz strat, który ma na celu wsparcie gospodarstw rolnych dotkniętych klęskami żywiołowymi.

Zniszczenia w rolnictwie są poważne. Monitorujemy i oceniamy sytuację w południowych regionach Polski. Planujemy zwiększyć środki na fundusz strat, aby skuteczniej wspierać gospodarstwa dotknięte klęskami. Musimy zadbać o stabilność produkcji rolniczej – wskazał Siekierski.

Minister podkreślił również konieczność wyznaczenia obszarów, które będą mogły pełnić funkcję terenów zalewowych, co jest szczególnie ważne w obliczu trudnych warunków wodnych w rolnictwie.

W obliczu trudnych warunków wodnych w rolnictwie musimy działać na wielu frontach. Pracujemy nad kompleksowymi rozwiązaniami, aby lepiej zarządzać wodą w sytuacjach kryzysowych – przekazał.

Współpraca z rolnikami i instytucjami

W komunikacie resortu podkreślono, że ministerstwo chce wprowadzać zmiany korzystne dla rolników, które jednocześnie nie będą ich ograniczały.

Do rozmowy zapraszamy wszystkich rolników oraz przedstawicieli inspekcji i instytucji związanych z rolnictwem – Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ośrodków Doradztwa Rolniczego – podkreślił szef resortu.

Minister zwrócił uwagę na nieadekwatność obecnego systemu zbierania danych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), który wymaga uaktualnienia.

Nasze statystyki, dotyczące chociażby stanu zapasów zbóż, są niemiarodajne. Oceny różnych instytucji w tym zakresie bardzo się od siebie różnią, m.in. ze względu na brak ewidencji zapasów w prywatnych magazynach. Musimy pracować nad zmianą sposobu badania stanu faktycznego w rolnictwie – powiedział minister Siekierski.

Problemy związane z dzierżawą ziemi i opłacalnością produkcji

Podczas spotkania minister Siekierski poruszył również kwestię dzierżawy ziemi na podstawie ustnej umowy między rolnikami.

Naszym celem jest stworzenie takiej ustawy, która ureguluje kwestie związane z ustną umową dzierżawy gruntów rolnych, aby nie powstawały problemy formalne dotyczące m.in. możliwości otrzymania dopłat czy korzystania z KRUS – zapewnił.

Minister odniósł się także do problemów, z jakimi w ostatnich latach mierzą się polscy rolnicy, wskazując na niską opłacalność produkcji rolnej spowodowaną przez wysokie ceny energii i nawozów oraz niskie ceny zbóż.

Musimy pamiętać, że te ceny w znacznym stopniu są kształtowane przez światowe rynki, którymi zachwiała wojna w Ukrainie – zaznaczył Siekierski.

Zielony Ład i jego wpływ na rolnictwo

W opinii ministra rolnictwa, obciążające dla rolników były również "nieracjonalne" wymagania Zielonego Ładu.

Pierwotne postanowienia Zielonego Ładu, ustalone przez poprzedni rząd, doprowadziły do wzrostu kosztów produkcji rolnej i administracyjnego obciążenia europejskich rolników – powiedział szef resortu rolnictwa. Przypomniał, że protesty polskich i europejskich rolników oraz zaangażowanie premiera Donalda Tuska i przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen umożliwiły przekształcenie Zielonego Ładu w Rolniczy Zielony Ład. – Dziś rozwiązania postulowane przez Polskę są formalnie obowiązującymi w UE – dodał.

Bieżące problemy rolnictwa

Podczas spotkania poruszono również temat struktury produkcji rolnej, walki z afrykańskim pomorem świń (ASF) i bioasekuracji, pomocy dla rolników poszkodowanych w wyniku przymrozków i gradobicia, pomocy poszkodowanym producentom rolnym w opłaceniu podatku rolnego za 2024 r., suszy oraz projektu ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich.

Minister Siekierski spotkał się również w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie z rolnikami z Małopolskiej Izby Rolniczej. Rozmawiano o aktualnej sytuacji związanej z powodzią w województwach południowych, a także o przygotowywanych kierunkowych rozwiązaniach dla rolnictwa.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro