Powrót zimy osłabił niedożywione uprawy i drzewa w sadach

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Wiosny na razie nie widać, chociaż niebawem mają nadejść nieco cieplejsze masy powietrza
Wiosny na razie nie widać, chociaż niebawem mają nadejść nieco cieplejsze masy powietrza Lucyna Talaśka-Klich
Zboża ozime i plantacje rzepaku, które w dobrej kondycji weszły w okres zimowego spoczynku, raczej dobrze radzą sobie z mrozem. W gorszym stanie są uprawy niedożywione i niektóre drzewa w sadach.

- Jesienią zadbaliśmy o odpowiednią ochronę ozimin, także przed szkodnikami i chorobami, no i teraz są widoczne efekty - mówi Zbigniew Rydziel, gospodarz z Czapelek (pow. świecki). - Póki co, uprawy są w dobrym stanie, powrót zimy im nie zaszkodził.

Jednak nie wszędzie jest tak dobrze. Zdaniem Stanisława Kulwickiego, rolnika z Borówna (koło Chełmna) niektóre oziminy stały się brązowe a nawet fioletowe. Bo „zagłodzone” rośliny były mniej odporne na mróz. Gospodarz uważa, że to m.in. efekt oszczędności niektórych rolników na drogim nawożeniu.

Zima jest różnorodna

- Ta zima jest różnorodna, ale nie było tak skrajnych temperatur, które mogłyby bardzo szkodzić uprawom - uważa Marek Radzimierski z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Oddział w Przysieku. - Rzeczywiście większym problemem jest niedożywienie niektórych ozimin.

I choć nie ma dużych różnic temperatur między dniem i nocą np. w obrębie jednego gospodarstwa, to różnice na terenie regionu są już wyraźne.

Rafał Maszewski (synoptyk, autor strony www.pogodawtoruniu.pl) zauważa, że w tym tygodniu temperatura podczas jednej nocy spadła na obrzeżach Torunia do minus 11, 8 st. Celsjusza, a w innych częściach regionu (tam, gdzie spadł śnieg i niebo zasnuły chmury) było minus 5-6 st. C.

Widoczne są objawy niedożywienia

Radzimierski twierdzi, że obecny stan ozimin zależy także od tego w jakiej kondycji rośliny weszły w okres zimowego spoczynku. Jeśli były osłabione przez choroby lub szkodniki, to są bardziej narażone na zimowe uszkodzenia. - W niektórych uprawach widoczne są objawy niedożywienia. Najważniejsze jednak, by w przypadku zbóż przetrwał korzeń i węzeł krzewienia, a w przypadku rzepaku - korzeń, bo wówczas rośliny są w stanie się zregenerować.

To też może Cię zainteresować

Doradca podkreśla, że zawsze są jakieś straty w uprawach po zimie. Ważne, by o nie dbać, odpowiednio nawozić.

- Niektórzy rolnicy już w lutym nawozili uprawy, no i teraz zastanawiają się czy dobrze zrobili, bo zima wróciła - mówi gospodarz z Borówna.

- Nawożenie w lutym na pewno uprawom nie zaszkodziło, gdy w dzień grunt był rozmarznięty - uważa Marek Radzimierski. - Składniki pokarmowe dobrze wnikały w glebę, szczególnie na płaskim terenie.

- Moim zdaniem nie było na co czekać, bo wiosną znowu może wrócić susza i wtedy nawożenie nie przyniesie zamierzonych rezultatów - dodał Kulwicki. - Nawet teraz nie ma dużo wody w gruncie, chociaż w Wiśle poziom się podniósł. Ona szybko spływa do morza.

- Rzeczywiście, wody nie ma dużo w głębszych warstwach gleby - przyznaje doradca.

Sady czereśniowe nie lubią mrozów

Z kolei w sadach straty mogą pojawić się przede wszystkim w niższych kwaterach, gdzie tworzą się zastoiska mrozowe. - Problem może dotyczyć głównie czereśni - uważa Małgorzata Kołacz z KPODR.

- Nawet jeśli stracimy część plonów w sadach jabłoniowych, to nie będę się tym martwił - twierdzi Wojciech Klimkiewicz, sadownik z Wtelna (pow. bydgoski). - Jeśli jabłek będzie mniej na rynku, to przynajmniej cena powinna wzrosnąć.

Zdaniem Rafała Maszewskiego, wiosny na razie nie widać, ale od przyszłego tygodnia zaczną napływać nieco cieplejsze masy powietrza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powrót zimy osłabił niedożywione uprawy i drzewa w sadach - Gazeta Pomorska