Na początku grudnia premierę miała aplikacja mobilna z mapami lasów. Jest do pobrania za darmo. "Co ważne, aplikacja działa też w trybie offline, bo wiadomo, ze w lesie zasięgu często nie ma", informują Lasy Państwowe.

Powierzchnia lasów w Polsce to 9,2 mln ha. Teraz łatwiej będzie odnaleźć się w tej przestrzeni. Aplikacja mobilna Bank Danych o Lasach (mBDL) to efekt zlecenia Lasów Państwowych dla Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.

"Od wielu lat wszystkie lasy w Polsce są regularnie mierzone, opisywane, a na podstawie tych danych powstają ogólnokrajowe raporty i mapy. W każdym nadleśnictwie leśnicy co roku rysują zmiany i wprowadzają dane do systemu.

Dodatkowo dofinansujemy podobne prace na terenie pozostałych lasów. Efektem tego jest m. innymi ogólnodostępny serwis www.bdl.lasy.gov.pl, który prowadzi dla nas Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, podały na portalu społecznościowym LP.

Aplikacja pozwala na dostęp do map lasów na telefonach i tabletach. Jest tu mapa podstawowa, drzewostanowa, form własności, siedlisk leśnych, zbiorowisk roślinnych oraz mapa łowiecka. To nie koniec. Skorzystamy także z mapy topograficznej lub ortofotomapy lotniczej/satelitarnej, a także map z zewnętrznych serwisów WMS. Poza tym umieszono tu adresy najpopularniejszych serwisów, np. dane o charakterze katastralnym, ortofotomapa czy serwis GDOŚ.

"Czasem pytacie na co Lasy Państwowe wydają pieniądze. Ten serwis, a od teraz i aplikacja to jeden z tych przykładów".

Jeden z internautów zapytał lasy na portalu społecznościowym o zaznaczanie na mapach miejsc do biwakowania, na co LP odpowiedziały: już nad tym pracują. "Tylko to wymaga olbrzymich nakładów logistycznych, musieliśmy do tego specjalny program napisać i w tej chwili nasze nadleśnictwa nanoszą na mapach punkty (wraz z wiatami, polami biwakowymi i nną infrastrukturą turystyczną), a wszystko będzie dostępne w sieci. Pracujemy nad tym i śpieszymy się jak możemy".

Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej: "Pierwsza wersja aplikacji została udostępniona dla urządzeń z systemem Android i iOS. W późniejszym terminie zostanie również udostępniona aplikacja na system Windows. Zachęcamy do korzystania".