Poznaj 9 nietypowych zastosowań ziemniaka. Radzimy, do czego warto wykorzystać wodę po gotowaniu ziemniaków

Marianna Leśniewicz
Marianna Leśniewicz
Plasterki surowego ziemniaka można wykorzystać jako kompres na spuchnięte powieki choćby po nieprzespanej nocy. Wystarczy przyłożyć je na kilkanaście minut  do oczu.
Plasterki surowego ziemniaka można wykorzystać jako kompres na spuchnięte powieki choćby po nieprzespanej nocy. Wystarczy przyłożyć je na kilkanaście minut do oczu. AaronAmat/Getty Images
Ziemniak to nie tylko bohater niedzielnych obiadów. Oprócz walorów smakowych ma też wiele innych zalet. Do czego wykorzystać surowego ziemniaka lub wodę, która została po ich gotowaniu? Poznaj 9 nietypowych pomysłów na zastosowanie ziemniaka.

Zaskakujące zastosowania ziemniaka:

  1. Usuwanie plam po warzywach i owocach
  2. Kompres na ciepło lub na zimno
  3. Mycie okien
  4. Wykręcanie zbitej żarówki 
  5. Polerowanie sztućców
  6. Podlewanie kwiatów
  7. Kreatywna sztuka, nie tylko dla dzieci, czyli stemple z ziemniaka
  8. Ratowanie przesolonej zupy
  9. Usuwanie rdzy

Ziemniaki cieszą się w naszym kraju wielką popularnością. Polacy spożywają ich średnio ponad 100 kg w ciągu roku. Warto wiedzieć, że poza oczywistym przeznaczeniem do spożycia, to warzywo ma wiele praktycznych, a przy tym zadziwiających zastosowań w domu. Przedstawiamy 9 pomysłów na wypróbowanie niezwykłych właściwości ziemniaka. 

Zobacz także: Przepis na zapiekankę ziemniaczaną

Warto wiedzieć, że ziemniaki są nie tylko bardzo smaczne, ale i zdrowe. Ich jedzenie pomaga regulować ciśnienie krwi oraz walczyć z nieprzyjemnymi obrzękami, a do tego poprawia nastrój oraz dostarcza niezbędnej energii.

Usuwanie plam po warzywach i owocach

Produkty takie jak kurkuma, jagody czy buraki są smacznym dodatkiem do każdego posiłku, ale zostawiają trudne do usunięcia ślady na dłoniach. Pozbycie się tych plam wymaga kilku dobrych minut szorowania zwykłym mydłem, a wyczyszczenie okolic paznokci jest już naprawdę trudne. Na szczęście mamy na to sposób – wystarczy potrzeć zabrudzoną skórę przekrojonym, surowym ziemniakiem. Bulwa ziemniaczana usunie także plamy po trawie oraz szpinaku.

Kompres na ciepło lub na zimno

Ten sposób jest znany już od wieków. Ziemniaki zachowują swoją temperaturę przez zaskakująco długi czas. Możemy to wykorzystać np. podczas mrozów – trzymając w rękawicach lub kieszeniach kilka gorących plasterków ziemniaka zawiniętych w folię aluminiową. Równie łatwo przygotujemy zimny kompres – zamrożone lub schłodzone plastry ziemniaka owijamy materiałem i stosujemy choćby na opuchliznę lub jako sposób na ochłodę w upalne dni.

Mycie okien

Ziemniak może być też skutecznym i ekologicznym środkiem do mycia szyb oraz luster. Wykorzystanie go do czyszczenia takich powierzchni jest bardzo proste – przekrojonym, surowym ziemniakiem po prostu przecieramy okna, szyby samochodowe, a nawet okulary. Następnie usuwamy nadmiar soku i polerujemy czystą szmatką, najlepiej z mikrofibry. Dzięki temu szyby będą lśnić, a my unikniemy przykrego zapachu chemikaliów i ochronimy skórę dłoni. Ta metoda sprawdzi się również w przypadku przezroczystego plastiku, jaki występuje w okularach do pływania lub goglach narciarskich.

Dowiedz się więcej:

Wykręcanie zbitej żarówki 

Wybuch żarówki to nie lada problem. Jak ją wykręcić, by nie skaleczyć się odłamkami szkła? Bezpiecznie będzie użyć do tego... ziemniaka. Co prawda, ta metoda nie zadziała w każdym przypadku, (np. gdy zniszczeniu uległa tylko górna część żarówki) można jednak spróbować delikatnie nadziać jej pozostałość na połówkę ziemniaka i po prostu ją wykręcić.

Polerowanie sztućców

Jeśli sztućce straciły swój blask i stały się matowe, można to naprawić wykorzystując w tym celu wodę po gotowaniu ziemniaków. Nie trzeba tego specjalnie przygotowywać, ani marnować produktów – wystarczy bowiem zużyć wodę, która została nam po gotowaniu. Sztućce zanurzamy na kilkanaście minut w takiej wodzie, a następnie suszymy i polerujemy za pomocą miękkiej ściereczki.

Podlewanie kwiatów

Składniki odżywcze zawarte w ziemniakach pomogą w uprawie roślin doniczkowych. Przestudzoną wodą, która została po gotowaniu ziemniaków możemy podlewać nasze rośliny. Fosfor w niej zawarty jest świetnym nawozem, pod warunkiem, że woda nie była mocno posolona.

Woda po gotowaniu ziemniaków przyda nam się np. do podlewania kwiatów lub polerowania sztućców.
Woda po gotowaniu ziemniaków przyda nam się np. do podlewania kwiatów lub polerowania sztućców. Fot. Pixabay.com

Kreatywna sztuka, nie tylko dla dzieci, czyli stemple z ziemniaka

Wszyscy pamiętamy tworzenie pieczątek ziemniaczanych. Ale to nie tylko pomysł na zabawę dla dzieci. Za pomocą pieczątki z ziemniaków i farby możemy tworzyć ciekawe formy na płótnie, albo spersonalizować swoją torbę, poduszkę czy nawet ściany. Wszystko zależy od naszej pomysłowości ;)

Ratowanie przesolonej zupy

To bardzo znany i skuteczny sposób na usuwanie nadmiaru soli z potraw. Wystarczy wrzucić do garnka kilka plastrów surowego ziemniaka na ok. 10 minut. Po tym czasie warzywo trzeba usunąć.

Dowiedz się więcej:

Usuwanie rdzy

Metalowe przedmioty są bardzo podatne na rdzewienie. Rdza tworzy się, gdy metal pochłania wilgoć lub jest przemywany wodą. Sposobem na szpecącą rdzę są surowe ziemniaki, które zawierają kwas szczawiowy niwelujący skutki korozji. Połówką ziemniaka nacieramy rdzę, a w razie potrzeby dosypujemy sodę oczyszczoną dla wzmocnienia efektu ścierającego.

Kupuj artykuły do sprzątania taniej

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Poznaj 9 nietypowych zastosowań ziemniaka. Radzimy, do czego warto wykorzystać wodę po gotowaniu ziemniaków - RegioDom.pl