Pozostaje nam coraz mniej żyjącej planety. Populacje dzikiej przyrody stale spadają, wskazuje najnowszy raport WWF

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Według raportu WWF, pozostało nam 31 proc. "żywej planety". Co to właściwie oznacza i jak możemy zapobiec wymeiraniu gatunków takich jak np. goryle?
Według raportu WWF, pozostało nam 31 proc. "żywej planety". Co to właściwie oznacza i jak możemy zapobiec wymeiraniu gatunków takich jak np. goryle? unspash.com
Jak wskazuje publikowany co dwa lata przez WWF raport „Living Planet Report 2022”, populacje dzikich zwierząt badane na całym świecie spadły średnio o 69 proc. i trend ten nie zwalnia od lat. - Dzisiaj stoimy w obliczu podwójnych, powiązanych ze sobą sytuacji kryzysowych, spowodowanych przez człowieka zmian klimatu i utraty bioróżnorodności, zagrażających dobrobytowi obecnych i przyszłych pokoleń – czytamy w streszczeniu tegorocznego raportu.

Publikowane co dwa lata przez World Wildlife Fund (WWF) badanie analizuje globalną bioróżnorodność i zdrowie planety. Najnowszy raport ujawnia średni spadek światowych gatunków kręgowców o 69 proc. w ciągu niespełna 50 lat.

Raport WWF nie jest optymistyczny

Raport uwzględnia prawie 32 000 populacji 5230 gatunków z Living Planet Index (LPI). Dostarczony przez Towarzystwo Zoologiczne w Londynie indeks śledzi trendy w liczebności gatunków na całym świecie. Tegoroczny raport zawiera dane dotyczące ponad 838 nowych gatunków i 11 000 nowych populacji od czasu publikacji ostatniego raportu w 2020 roku.

Oprócz przedstawiania liczb dotyczących spadków gatunków, raport pokazuje zagrożenia stojące za tymi spadkami, jak te statystyki odnoszą się do zdrowia planety i oferuje możliwe rozwiązania.

Raport szczegółowo opisuje związek między zmianą klimatu a utratą bioróżnorodności i koncentruje się na niektórych gatunkach, które gwałtownie spadły, a także na tych, które odbiły się na nowo.

Jednym z przykładów są goryle. A konkretnie szacuje się, że w latach 1994-2019 populacja goryli nizinnych wschodnich w Parku Narodowym Kahuzi-Biega w Demokratycznej Republice Konga spadła o 80 proc. Głównym zagrożeniem dla gatunku, znanego również jako goryl Grauera, są polowania.

Polowanie było jedną z głównych przyczyn 64 proc. spadku liczby szczeniąt australijskich lwów morskich w Australii Południowej i Zachodniej w latach 1977-2019. Szczenięta są również często łapane w narzędzia połowowe i umierają z powodu chorób.

Jednocześnie populacja gniazd żółwi karetta wzrosła o 500% na wybrzeżu Zatoki Chrysochou na Cyprze w latach 1999-2015. Wysiłki na rzecz ochrony, które obejmują przenoszenie gniazd i używanie klatek w celu ochrony przed drapieżnikami.

Działania ochronne pomogły również gorylom górskim. W Górach Wirunga wzdłuż północnej granicy Rwandy, Demokratycznej Republiki Konga i Ugandy populacja goryli górskich wzrosła do 604 zwierząt, z 480 goryli w 2010 roku.

- The Living Planet Report 2022 przedstawia tragiczny obraz zdrowia naszej planety. Wynika z niego, że monitorowane populacje ssaków, ryb, ptaków, gadów i płazów zmniejszyły się średnio o 69% od 1970 r. Liczba ta opiera się na pomiarach ponad 32 000 populacji kręgowców z siedlisk lądowych, morskich i słodkowodnych. Naukowcy uważają, że jesteśmy w trakcie szóstego masowego wymierania. To szybkie tempo utraty różnorodności biologicznej jest ściśle związane ze zmianą klimatu – powiedziała w rozmowie z Treehugger Rebecca Shaw, główny naukowiec WWF.

Shaw dodała również, że „Ameryka Łacińska, w tym amazońskie lasy deszczowe, ma oszałamiające tempo utraty różnorodności biologicznej: spadek średniej wielkości populacji kręgowców o 94%. Region ten cierpi na bezprecedensową skalę wylesiania i degradacji lasów, które, jeśli nie zostaną zatrzymane, mogą wywołać nieodwracalny punkt krytyczny dla klimatu.”

Amazonia w przeszłości służyła jako ogromny pochłaniacz dwutlenku węgla, ale spalanie i wycinanie lasów może potencjalnie przekształcić lasy deszczowe w źródło węgla, przyspieszając zmiany klimatyczne.

Ekspertka wymienia, że obecnie największym zagrożeniem dla przyrody jest zmiana użytkowania gruntów, ale również brak ograniczenia emisji gazów cieplarnianych może sprawić, że zmiana klimatu stanie się główną przyczyną utraty różnorodności biologicznej w przyszłości.

Około 30 proc. wszystkich gruntów podtrzymujących bioróżnorodność zostało przekształconych do produkcji żywności, a rolnictwo jest również odpowiedzialne za 80% wylesiania i 70% zużycia słodkiej wody na całym świecie.

Co to jest różnorodność biologiczna?

Jak podaje WWF „różnorodność biologiczna to wszystkie rodzaje życia, które można znaleźć na danym terenie – różnorodność populacji i gatunków zwierząt, roślin, grzybów, a nawet mikroorganizmów, takich jak bakterie, które tworzą nasz naturalny świat. Co więcej, to również różnorodność genów, które znajdziemy w organizmach żywych. Każdy z tych gatunków i organizmów żyje i współżyje ze sobą w ekosystemach, które również składają się na całość różnorodności biologicznej”.

- Ekosystemy są jak skomplikowana sieć, niezbędna, aby wspierać życie na ziemi. Różnorodność biologiczna wspiera wszystko w przyrodzie, czego potrzebujemy, aby żyć: czyste powietrze, żywność, czystą wodę. Dzięki niej mamy ubranie, leki i schronienie. Od zasobów przyrody zależne jest nasze życie oraz nasza gospodarka – informuje WWF.

Raport WWF jest wskaźnikiem ogólnego stanu ekosystemu przez pryzmat bioróżnorodności, sieci życia, która dostarcza czyste powietrze, wodę i glebę, na której wszyscy polegamy. - Nawet spadek populacji jednego gatunku może wpłynąć na inne gatunki, ostatecznie wpływając na zdolność funkcjonowania ekosystemu. Chociaż pewne wahania w wielkości populacji są naturalne, obecne trendy są na tyle poważne, że zagrażają wielu systemom podtrzymującym życie – alarmuje w rozmowie z Treehugger Rebecca Shaw.

Źródło: WWF, Treehugger

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera