Rolnicy, jeśli nie obsiali pól oziminami, planują wiosenny siew upraw. Co w tym czasie robią właściciele sadów? Wielkopolska Izba Rolnicza opublikowała zalecenia gospodarskie na luty w ogrodzie i warzywniku.
Prace ogrodowe w lutym
Luty to jeszcze zdecydowanie zimowy miesiąc i wciąż możliwe są silne mrozy, które mogłyby uszkodzić np. nasze drzewa czy krzewy. Z drugiej strony może pojawić się chwilowe ocieplenie i ryzyko puszczenia soków przez rośliny. Samorząd rolniczy doradza zabezpieczanie grubych pni i rozwidleń konarów drzew owocowych przed szkodami mrozowymi przez dokładne bielenie pni.
Z drzew zbieramy oprzędy z gąsienicami, usuwamy złoża zimujących jaj i zmumifikowane owoce. Rozpoczynamy cięcie drzew owocujących – najpierw jabłonie, następnie grusze i śliwy. W pomieszczeniach przechowywania owoców utrzymujemy temperaturę 0-4°C i wilgotność względną powietrza 85-95%.
Kiedy przycinać drzewa owocowe i krzewy?
Zalecenia gospodarskie na luty mówią o tym, że w drugiej połowie lutego w suche i cieplejsze dni, gdy już przejdą silne mrozy, można przystąpić do prześwietlania drzew i krzewów owocowych.
Porzeczki i agrest przycinamy, by utrzymać na krzewach optymalną liczbę pędów obficie owocujących. Aby to osiągnąć, usuwa się pędy zasychające, chore lub uszkodzone, "pokładające się" i stare, zagęszczające środek krzewu. Dostęp światła do wszystkich pędów w krzewie jest koniecznym warunkiem uzyskania dorodnych, smacznych owoców.
Zadbaj o swój ogród!
Wielkopolska izba Rolnicza przypomina, że porzeczki czarne tworzą pąki kwiatowe głównie na pędach jednorocznych, nie należy więc tych pędów skracać. Nieco inaczej sprawa się ma w odniesieniu do krzewów porzeczek czerwonych i białych. Te owocują głównie na krótkopędach i dlatego pozostawione nowe pędy jednoroczne skraca się na wysokości 40-50 cm celem spowodowania rozkrzewiania.
Krzewy owocowe posadzone jesienią lub wiosną należy przyciąć bardzo krótko nad 2-3 pąkiem od powierzchni ziemi. Z pozostawionych pąków oraz z szyjki korzeniowej w pierwszym roku wyrośnie 9-15 silnych pędów jednorocznych, stanowiących szkielet krzewu w następnych latach.
Kiedy wysiać warzywa?
Drogi do uprawy warzyw są dwie. Od nasionka lub kupując gotowe rozsady. GDyby wybierzemy pierwsza z możliwosci, to właśnie w lutym nasiona powinny trafić do ziemi. Mowa o nasionach m.in.
- kapusty,
- kalafiorów,
- kalarepy,
- sałaty,
- selerów,
- porów.
Do wysiewu nasion potrzebna nam ziemia, pojemniki, włóknina lub folia perforowana. Osłony z włókniny lub folii perforowanej przyspieszają ogrzanie się ziemi, nasiona kiełkują szybciej i wschody są wyrównane, warunki wzrostu są lepsze i w sumie następuje wcześniejszy zbiór.
W przeciętnych warunkach czas produkcji rozsady poszczególnych gatunków warzyw wynosi:
- kapustne 6-8 tygodni,
- pomidory 10-11 tygodni,
- ogórki 4-5 tygodni,
- sałata 5-6 tygodni,
- selery 10-12 tygodni.
Skorzystaj z promocji i kup nasiona do swojego ogrodu!
WIR instruuje: W tunelach foliowych przeznaczonych do produkcji rozsad uruchamiamy ogrzewanie. Przy uprawach bezpośrednio w gruncie ważne jest także ogrzewanie podłoża, nie tylko powietrza. Zimna ziemia powoduje opóźnienie wschodów oraz zwiększa możliwość wystąpienia chorób zgorzelowych siewek. Do gruntu w tunelach można wysiewać już rzodkiewkę na zbiór.