Pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego chcą godnie zarabiać. Tak jak inni

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Związkowcy w liście do redakcji napisali m.in.:„Nie zgadzamy się na olbrzymie dysproporcje wynagrodzeń występujące od wielu lat w instytucjach podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tj. KRUS, KOWR i ARiMR”
Związkowcy w liście do redakcji napisali m.in.:„Nie zgadzamy się na olbrzymie dysproporcje wynagrodzeń występujące od wielu lat w instytucjach podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tj. KRUS, KOWR i ARiMR” Dominiki Fijałkowski
Nie chcą rezygnować z pracy w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego tylko ze względu na wysokość zarobków. Związkowcy mają nadzieję, że uda się wywalczyć podwyżki dla pracowników.

- Pracownicy Kasy nie chcą dużo – twierdzi Jolanta Kołodziej, przewodnicząca zarządu Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Inowrocławiu. - Oczekują tylko równego traktowania w zatrudnieniu i chcą godnie zarabiać za rzetelnie wykonaną pracę, porównywalnie do innych pracowników zatrudnionych w podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi instytucjach lub zatrudnionych w sferze budżetowej wykonujących podobne zadania (np. w ZUS).

Dodaje, że już 15 lipca 2019 r. związkowcy wystosowali do pracodawcy żądanie podwyższenia wynagrodzeń o 1000 zł.
Przewodnicząca twierdzi iż wzrost płacy minimalnej od 1 stycznia 2020 r. powoduje, że zdecydowana większość pracowników Kasy ma wynagrodzenia zasadnicze w tej właśnie wysokości. - Nigdy tak nie było - podkreśla Jolanta Kołodziej. - Czy taka jest wycena pracy pracownika Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, że można jemu zagwarantować tylko płacę minimalną?

Obniżki już były

Związkowcy przypominają, że kilka lat temu pracownikom KRUS zafundowano nawet obniżki wynagrodzeń: (…) w latach 2017 i 2018 pracownicy Kasy w wyniku drastycznego obniżenia odpisu z funduszu administracyjnego na nagrody z funduszu motywacyjnego mieli obniżone wynagrodzenie. Dopiero w 2019 nastąpiło przywrócenie poziomu z 2016 r.(...)

Twierdzą oni jednak, że podwyżka wynagrodzeń od 1 stycznia 2019 roku w wysokości 2,6%, nie zrekompensowała tego, co stracili, ponieważ wysokość ich zarobków nadal odstaje w drastyczny sposób od innych pracowników w sferze budżetowej.
Zdaniem związkowców z Inowrocławia pogarszające się warunki życia rodzą niezadowolenie i frustrację pracowników, a także są powodem problemów w ich rodzinach.

Bez prawa do strajku

- Z powodu braku podwyżek coraz więcej pracowników KRUS skłania się do odejścia z naszej firmy – mówi Jolanta Kołodziej. - Odchodzą nie dlatego, że nie lubią swojej pracy, ale ze względu na niskie zarobki. To czasami powoduje kuriozalne sytuacje – organizuje się nowe nabory i na zachętę oferuje się kandydatom wyższe stanowiska, a zatem także wyższe uposażenie.
Efekt? - Bywało, że starszy referent (kilka lat zatrudnienia) szkolił nowo zatrudnionego inspektora, który przychodząc do pracy bez doświadczenia otrzymywał (według tabeli zaszeregowania) wyższe wynagrodzenie niż pracownik przyjęty do pracy kilka lat wcześniej na stanowisko referenta - twierdzi Jolanta Kołodziej. - Co prawda od tego roku do podstawowego wynagrodzenia dolicza się także dodatek stażowy, ale nie podnosi on zbytnio zarobków doświadczonych pracowników.

Związkowcy dodają: „Pragniemy podkreślić, że pracownicy KRUS podlegają pod administrację rządową, która nie ma prawa do strajku. Brak możliwości sięgnięcia po najsilniejszy argument, jakim jest strajk osłabia pozycję negocjacyjną pracowników tzw. budżetówki czyniąc często ich protesty, jak się wydaje, mało skuteczne.”

Fundusz wynagrodzeń z uwzględnieniem podwyżek

Czy jest szansa na podwyżki w KRUS-ie?

Teresa O’Neill , rzecznik prasowy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wyjaśnia: - Fundusz wynagrodzeń KRUS na 2020 rok został zaplanowany z uwzględnieniem podwyżek wynagrodzeń dla pracowników Kasy. Projekt planu funduszu administracyjnego KRUS na 2020 rok został sporządzony zgodnie z procedurą przygotowania projektu budżetu stanowiącego załącznik nr 13. Ustawa budżetowa na 2020 r. jest obecnie procedowana przez organy ustawodawcze.
________________________________________
Teresa O’Neill, Wicedyrektor/Rzecznik Prasowy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego:
W nawiązaniu do artykułu z dnia 28.02.2020 r. przekazuję co następuje:
1) Zatrudnienie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odbywa się zgodnie z przepisami prawa, z zachowaniem równego traktowania wszystkich pracowników.

2) Nieprawdą jest, iż wzrost płacy minimalnej od 1 stycznia 2020 r. powoduje, że zdecydowana większość pracowników Kasy ma wynagrodzenie zasadnicze w tej właśnie wysokości co stwierdziła w wypowiedzi Pani Jolanta Kołodziej, Przewodniczącą Zarządu Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Inowrocławiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego chcą godnie zarabiać. Tak jak inni - Gazeta Pomorska