Prąd napędza ceny chleba, a młynarze i piekarze boją się, że zabraknie go w przewodach. Ceny zbóż też mogą rosnąć

Agata Wodzień-Nowak
Zboże delikatnie drożeje, choć nie jest najważniejszym czynnikiem decydującym o cenie chleba.
Zboże delikatnie drożeje, choć nie jest najważniejszym czynnikiem decydującym o cenie chleba. Agata Wodzień-Nowak
Powoli rosną ceny zbóż, rośnie także cena chleba, choć nie z tego względu, a przynajmniej nie przede wszystkim z powodu ceny surowca. Młynarze obawiają się zaburzenia ciągłości łańcucha produkcyjnego, którego pierwszym ogniwem jest przemiał zboża. Boją się brak dostaw i tak bardzo drogiej już energii.

Spis treści

Ceny zbóż stabilne i rosnące. Przynajmniej w prognozach

Ceny zbóż w Polsce mogą być o 30, a nawet 40 procent wyższe w IV kwartale 2022 r. niż w analogicznym okresie 2021 r., podaje Forsal.pl, powołując się na prognozę Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Rynek może spodziewać się stabilizacji w kierunku powolnego wzrostu cen.

"Średnie ceny pszenicy w IV kwartale 2022 r. mogą wynieść 1 500-1 600 zł/t (pszenica paszowa - 1500-1550 zł/t), a żyta 1250-1350 zł/t. Kukurydza może kosztować od 1300 do 1400 zł/t", brzmi prognoza zamieszczona przez Forsal.

Chleb coraz droższy. Młynarze i piekarze boją się, że zabraknie prądu

Przy ogólnych kosztach produkcji chleba cena mąki nie ma kluczowego znaczenia, jednak trudno spodziewać się, że rosnąć, nie będzie oddziaływała na wzrost kwot za pieczywo, makarony czy ciasta.

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego w pierwszych dniach października komentował: "Branża młynarska, która w ostatnim czasie niejednokrotnie była wywoływana do tablicy i odpytywana z tematu wzrostu cen chleba, dziś staje w obliczu jeszcze większego zagrożenia w postaci przerw w dostawie energii".

Trwa głosowanie...

Jak rosnące ceny żywności wpłynęły na Twoje zakupy?

Związek dzieli się obawami młynarzy, którzy boją się zaburzenia ciągłości łańcucha produkcyjnego, którego pierwszym ogniwem jest przemiał pszenicy czy żyta w młynie i produkcja mąki. "Dalej następuje dostawa do piekarni, wypiek pieczywa i innych produktów, dostawa ich do sieci i sklepów, a na końcu zakup przez indywidualnego konsumenta".

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego do rządzących, by wyłączono sektor młynarski i inne kluczowe branże spożywcze z planów ograniczenia poboru energii elektrycznej oraz gazu sieciowego (w sytuacji ogłoszenia określonych stopni zasilania) w celu zapewnienia możliwości ciągłości produkcji i tym samym zaopatrzenia konsumentów.

Na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Sytuacja jest poważana i musimy zdawać sobie sprawę, że oprócz wyższych cen mąki spowodowanych podwyżkami energii mogą nas czekać zaburzenia dostaw mąki i wypieków dla konsumentów.

Odpowiedzią, przynajmniej na część z obaw branży, może być nowa tarcza antykryzysowa. Cena energii elektrycznej m.in. dla małych i średnich firm ma wynosić nie więcej niż 785 zł/ MWh. Więcej na ten temat piszemy tutaj: Przedstawiono mechanizm maksymalnej ceny energii elektrycznej dla podmiotów wrażliwych. Jaka będzie ostateczna cena?

Ceny skupu zbóż w Polsce na początku października 2022

Wielkopolska Izba Rolnicza 6 września zauważała: Na krajowym podwórku ze względu na osłabienie złotego, jak również wyraźnego wzrostu cen na giełdzie Matif doprowadziły do wzrostu cen zbóż. Wprawdzie nie są to kolosalne wzrosty, ale są zauważalne. Nadal niestety nie możemy mówić o ożywieniu handlu zbożami w naszym kraju.

Krajowe ceny zakupu zbóż według ZSRIR MRiRW 26 września – 2 października 2022 r.
Średnie ceny netto (bez VAT) płacone dostawcom przez wybrane przedsiębiorstwa dokonujące zakupu zbóż. W zakładach zbożowych objętych monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW:

  • Pszenica konsumpcyjna 1 524 zł/t,o 0,5% więcej niż tydzień wcześniej, o 1% mniej niż przed miesiącem, cena o 50% wyższa niż przed rokiem.
  • Żyto konsumpcyjne 1 219 zł/t, o 0,2% wyższa niż tydzień wcześniej. Zboże to było o 1% droższe niż przed miesiącem i o 48% droższe niż w porównywalnym okresie przed rokiem.
  • Jęczmień paszowy 1 307 zł/t, o około 1% droższy niż przed tygodniem. Cena ta była zbliżona do notowanej przed miesiącem, ale o 49% wyższa niż rok wcześniej.
  • Pszenżyto 1 355 zł/t, o około 1% więcej niż tydzień wcześniej i przed miesiącem, o 49,5% więcej niż rok temu.
  • Owies konsumpcyjny 1 282 zł/t, o 2% drożej niż przed tygodniem, o 6% droższe niż przed miesiącem i o 93% droższe niż przed rokiem.
  • Kukurydza „sucha” 1 420 zł/t, o 1% więcej niż tydzień wcześniej i przed miesiącem.
  • Kukurydza „mokra” 769 zł/t. W porównaniu z notowaniem sprzed roku kukurydza „sucha” była droższa o 35%.

GUS o wyższych zbiorach zbóż w Polsce

Pod koniec września poznaliśmy szacunkowy wynik zbiorów ze żniw 2022. Według danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny, wolumen zbiorów zbóż ogółem (łącznie z kukurydzą, gryką i prosem) może wynieść 36 mln ton wobec 34,6 mln ton w 2021 r. Oznacza to wzrost rok do roku o 4 proc.

Według przedwynikowego szacunku GUS, tegoroczne zbiory zbóż podstawowych z mieszankami (bez kukurydzy, gryki i prosa) ukształtowały się na poziomie 27,1 mln ton, o 0,1 mln ton (o 0,4%) wyższym niż w 2021 r. Zbiory pszenicy były rekordowe i według GUS wyniosły blisko 13,5 mln ton wobec 12,1 mln ton w 2021 rr.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro