Prawa zwierząt. Byk i krowa mają prawo do konkretnych standardów podróży, nawet jeśli jadą do rzeźni. Zasady transportu bydła

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Konstrukcja i stan samochodu powinny zabezpieczać przed ucieczką lub wypadnięciem zwierząt oraz zapewnić wytrzymanie nacisku, związanego z ruchem zwierząt podczas transportu.
Konstrukcja i stan samochodu powinny zabezpieczać przed ucieczką lub wypadnięciem zwierząt oraz zapewnić wytrzymanie nacisku, związanego z ruchem zwierząt podczas transportu. pixabay.com
O prawach zwierząt najczęściej robi się głośno, gdy na światło dzienne wychodzą nieprawidłowości. Tym razem przypominamy o nich na przykładzie bydła z okazji Dnia Praw Zwierząt. Transport zwierząt jest możliwy i konieczny, jednak pod pewnymi konkretnymi warunkami. Niedopuszczalne jest bicie czy ranienie zwierzęcia, celowe zadawanie bólu. Wytyczne i broszury ze wskazaniami publikuje zarówno Główny Inspektorat Weterynarii, jak i Państwowa Inspekcja Pracy. Odpowiednie warunki musi zapewniać sam samochód do transportu, jak i kolejne etapy – załadunku, przewozu i rozładunku zwierząt.

Spis treści

Załadunek bydła do transportu

Wytyczne są nieco inne dla bydła mięsnego, krów mlecznych czy cieląt. Od ich wielkości zależy na przykład powierzchnia, jaką powinny mieć w samochodzie czy kąt nachylenia rampy podczas załadunku/rozładunku.

Zalecenia Komisji Europejskiej mówią między innymi o tym, by kierowca albo pomocnik dopasowali rampę załadunkową do poziomu podłoża. Unikaj przerw i minimalizuj nachylenie (max. 36% lub 20° dla cieląt, max. 50% lub 26° dla dorosłych osobników).

Jeśli nie ma rampy do załadunku, zorganizuj zakrzywiony lub ustawiony pod kątem korytarz (mocne ścianki, wysokość dla dorosłych osobników 1,7 m) przy pojeździe. Ułóż słomę w strefie załadunku, by uniknąć poślizgu i zapobiec powstawaniu odblasków.

Załadunek bydła, wskazania Państwowej Inspekcji Pracy:

  • Pozwól zwierzętom poruszać się w ich naturalnym tempie chodu.
  • Przemieszczaj bydło w grupach.
  • Ogranicz hałas, by zminimalizować stres.
  • Cielęta ładuj pojedynczo.
  • Pamiętaj o specyfice widzenia u bydła: ustaw się przy tylnej połowie ciała zwierzęcia, by zachęcić je do pójścia naprzód.

Co robić, gdy bydło staje i nie chce ruszyć?

  • Ogranicz hałas. Unikaj krzyków, na które bydło jest bardzo wrażliwe.
  • Pozwól zwierzętom się uspokoić i sprawdź, czy nadają się do transportu.
  • Używaj metod pasywnych do zachęcenia zwierząt do ruchu (np. przez łagodną zachętę drewnianym lub plastikowym kijem).
  • Stymuluj zwierzę do ruchu gwizdem lub mową. Nigdy nie bij zwierząt!
  • Unikaj stosowania poganiaczy elektrycznych.

Podróż krów, byków i cielaków ma swoje zasady

Sama podróż powinna odbywać się możliwie jak najkrócej, by nie narażać zwierząt na dodatkowy stres. Kierowca powinien zabezpieczyć wszystkie drzwi i zapewnić zwierzętom bezpieczeństwo. Płynna jazda może zapobiec kontuzjom zwierząt.

Ważna jest właściwa temperatura i wentylacja. PIP podaje, że temperatura wewnątrz pojazdu powinna wynosić od 5°C do 30°C.

W przypadku każdego rodzaju zwierząt obowiązują nieco inne normy gęstości załadunku. Gęstość ta ustalana jest w zależności od długości trasy, kondycji zwierząt, ich wagi, wielkości oraz aktualnych warunków meteorologicznych.
W przypadku przeładowania pojazdu, podczas kontroli, właściwe służby mogą nakazać zawrócenie ładunku na miejsce załadunku, bądź też wyładowanie nadmiaru zwierząt. Dlatego też zarówno z tego względu, jak i dla dobra samych zwierząt, należy skrupulatnie stosować się do ustalonej gęstości załadunku.

  • Kontroluj temperaturę i reguluj wentylację!
  • Odpowiednio karm i pój zwierzęta!
  • Jeśli są osłony wentylacyjne/boczne, otwieraj je!
  • Zwierzęta podczas odpoczynku i podróży nie powinny przebywać w temperaturze powyżej 30°C!
  • Temperatura podczas odpoczynku i podróży nie powinna być niższa niż 5°C!

Rozładunek bydła po podróży

  • Używaj maksymalnej szerokości korytarza do rozładunku grup bydła, dostosowując ich liczebność do wielkości bydła w miejscu przybycia.
  • Zachowuj się cicho i traktuj bydło spokojnie.
  • Zezwól, by bydło poruszało się z naturalną prędkością, w przeciwnym razie zwierzęta mogą stracić równowagę, poślizgnąć się i upaść.
  • Jeśli krowa jest w złym stanie po przyjeździe, poinformuj o tym lekarza weterynarii w ubojni.
  • Po rozładunku samochód musi być oczyszczony i zdezynfekowany.

Samochód do transportu bydła musi spełniać warunki

Obowiązujące przepisy prawne mają zapewniać dobrostan przewożonym zwierzętom oraz zawierają wymogi związane z zasadami prawidłowego postępowania m.in. z bydłem, odnoszą się do konstrukcji pojazdu. Istnieją odrębne wymagania techniczne dla pojazdów przewożących zwierzęta do i powyżej 8 godzin.

  • Zwierzęta powinny mieć zapewnione łatwe wejście i zejście z danego pojazdu.
  • Zlecenia transportowe powinny być realizowane pojazdami, które umożliwią utrzymanie czystości oraz ochronią zwierzęta przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
  • Samochód do przewozu zwierząt musi być wyposażony w sprawny i wydajny system wentylacyjny. Musi być używany zarówno podczas transportu, jak i w czasie postoju.
  • Konieczne jest, aby podłoga pojazdu, którym realizowany jest transport zwierząt, była pokryta antypoślizgową powłoką, a także ściółką, która pozwoli na odprowadzanie odchodów.
  • Nie mogą występować elementy konstrukcyjne, które spowodowałyby urazy lub zranienia zwierząt.

ZABRANIA SIĘ! Transportu zwierząt w okresie okołoporodowym oraz młodych zwierząt oddzielonych od matek, niezdolnych do przyjmowania stałych pokarmów. Przeładunku zwierząt bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Przestrzeń ponad głowami zwierząt powinna być wystarczająca do przyjęcia właściwej pozycji. W przypadku bydła zaleca się, aby wysokość przedziału wynosiła przynajmniej 20 cm powyżej poziomu głowy zwierzęcia, stojącego w nieskrępowanej pozycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro