Prawie tysiąc podlaskich rolników rezygnuje z produkcji trzody z powodu bioasekuracji

(koci)
W kraju nowych wymogów bioasekuracji  (dotyczy to trzech województw) nie spełniło ponad 2,7 tys. gospodarstw
W kraju nowych wymogów bioasekuracji (dotyczy to trzech województw) nie spełniło ponad 2,7 tys. gospodarstw Polska Press
Za to, że nie będą produkować trzody chlewnej do końca przyszłego roku, otrzymają rekompensaty.

Aż 953 rolników z woj. podlaskiego zadeklarowało, że nie spełnia wymogów bioasekuracji i zrezygnuje z produkcji trzody w zamian za rekompensaty (przysługują za tzw. nieprzerwane nieutrzymywanie w gospodarstwie świń w okresie obowiązywania programu, tj. do końca 2018 r.). Łącznie w gospodarstwach tych utrzymywanych jest 11113 sztuk świń.

Wnioski do połowy września

W województwie podlaskim możliwość zrezygnowania z produkcji trzody w zamian za rekompensaty mieli producenci trzody chlewnej z 46 gmin. Teraz – do 15 września – mogą oni składać w biurach powiatowych ARiMR wnioski o rekompensaty. Ich wysokość będzie uzależniona od tego, ilu rolników je złoży. Oprócz rekompensat rolnicy ci otrzymają także jednorazowe odszkodowanie za ubitą trzodę.

Natomiast z informacji przekazanych przez Głównego Lekarza Weterynarii wynika, że w kraju wymogów bioasekuracji nie jest w stanie spełnić 2710 gospodarstw, w których utrzymywane jest ok. 35,2 tys. świń. Najwięcej takich oświadczeń złożyli rolnicy z województwa lubelskiego (1351, liczba świń – 17 701). Z kolei w woj. mazowieckim wymogów bioasekuracji nie spełniło 447 rolników, którzy utrzymywali łącznie 6 663 świń.

Jak mówi Henryk Grabowski, Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, trzoda z gospodarstw, które złożyły oświadczenia, iż nie spełniają wymogów bioasekuracji, zostanie poddana ubojowi w rzeźni. Te sztuki, które nie nadają się do przetwórstwa (np. prosięta, warchlaki) zostaną zutylizowane.

– Natomiast sztuki powyżej 60 kilogramów zostaną zakwalifikowane jako surowiec do przetwórstwa, oczywiście po uprzednim zbadaniu krwi i wykluczeniu obecności wirusa ASF – mówi Henryk Grabowski, Podlaski Lekarz Weterynarii.

Skontrolują pozostałe gospodarstwa

Po zakończeniu „akcji” w gospodarstwach, które rezygnują z produkcji trzody, weterynaria będzie prowadzić kontrole w tych gospodarstwach, które zadeklarowały, że spełniają wymogi bioasekuracji.
– Rolnicy ci będą musieli spełniać wszystkie wymogi z wyjątkiem budowy ogrodzeń wokół swoich gospodarstw – mówi Henryk Grabowski. – Ten warunek będą musieli spełnić do końca grudnia.

Przypomnijmy, że końca tego roku wszyscy rolnicy utrzymujący trzodę chlewną będą musieli zabezpieczyć budynki inwentarskie oraz budynki i miejsca wykorzystywane do przechowywania pasz i ściółki pojedynczym ogrodzeniem o wysokości co najmniej 1,5 m na całej długości, związanym na stałe z podłożem, wykluczającym dostęp wolnożyjących dzików na teren gospodarstwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Prawie tysiąc podlaskich rolników rezygnuje z produkcji trzody z powodu bioasekuracji - Gazeta Współczesna