Premia dla młodych rolników. Trwa nabór! 150 tys. złotych na rozpoczęcie przygody z gospodarstwem. Kto może skorzystać ze wsparcia?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Ze wsparcia mogą skorzystać osoby, które spełniają kilka wymogów, m.in. w dniu złożenia wniosku mają nie więcej niż 40 lat.
Ze wsparcia mogą skorzystać osoby, które spełniają kilka wymogów, m.in. w dniu złożenia wniosku mają nie więcej niż 40 lat. pixabay.com/HarryStueber/zdjęcie ilustracyjne
Marzec przez wielu rolników określany jest jako jeden z miesięcy obfitujących w start najciekawszych naborów na dopłaty z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Jednym z nich jest premia dla młodych rolników. Od 31 marca do 29 maja 2022 roku można starać się o 150 tys. złotych na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. Komu przysługuje wsparcie?

Nabór na premię dla młodych rolników rozpoczął się 31 marca 2022 roku i potrwa do 29 maja 2022 roku.

Kto może dostać premię dla młodych rolników?

Jak sama nazwa wskazuje, ze wsparcia mogą skorzystać osoby młode, które spełniają kilka wymogów, m.in.

  • w dniu złożenia wniosku mają nie więcej niż 40 lat,
  • posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub zobowiązują się do ich uzupełnienia w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.

Dodatkowo Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podkreśla, że starający się o to wsparcie powinni być właścicielami gospodarstwa o powierzchni co najmniej 1 hektara, ale nie mogą wejść w jego posiadanie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

- Młody rolnik musi również posiadać lub utworzyć, najpóźniej w ciągu 9 miesięcy od otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy, gospodarstwo o wielkości ekonomicznej mieszczącej się w przedziale od 13 tys. euro do 150 tys. euro. Jego powierzchnia powinna być równa co najmniej średniej powierzchni gospodarstwa w kraju, a w województwach o średniej niższej od krajowej, powierzchnia nowoutworzonego gospodarstwa powinna osiągnąć wielkość średniej wojewódzkiej – przekazuje ARiMR.

Ile wynosi premia dla młodych rolników?

Program premii dla młodych rolników zakłada wypłatę 150 tys. złotych w dwóch ratach. Pierwsza w wysokości 120 tys. złotych trafia na konto beneficjenta po spełnieniu warunków do przyznania pomocy, zaś druga w wysokości 30 tys. złotych zostaje wypłacona po realizacji biznesplanu.

Jak należy zagospodarować premię dla młodych rolników?

Środki, które młody rolnik otrzymuje w ramach operacji PROW, należy przeznaczyć na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży produkowanych w nim artykułów rolnych. Wsparcie można więc ulokować w zakupów gruntów, maszyn, stada lub pracach budowlanych. Co ważne, minimum 70 proc. kwoty musi być zainwestowana w środki trwałe.

Wnioski należy złożyć osobiście lub dostarczyć drogą pocztową/elektroniczną. ARiMR przypomina, że tegoroczny nabór prowadzony jest po raz ósmy. Dotychczas, w ramach PROW, podpisano prawie 26 tys. umów na kwotę ponad 3,27 mdl złotych.

Źródło: ARiMR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera