Premier Mateusz Morawiecki podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce: żywność jest naszą marką eksportową

Józef Lonczak
2.03.2019 jasionka europejskie forum rolnicze z udzialem premier rp mateusz morawiecki prezes psl wladyslaw kosiniak kamysz i komisarz ds rolnictwa ue phil hogan fot krzysztof łokaj / ppg
2.03.2019 jasionka europejskie forum rolnicze z udzialem premier rp mateusz morawiecki prezes psl wladyslaw kosiniak kamysz i komisarz ds rolnictwa ue phil hogan fot krzysztof łokaj / ppg brak
Musimy zabiegać, aby pula środków na Wspólną Politykę Rolną w Unii Europejskiej była jak największa - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce k. Rzeszowa.

Największe zainteresowanie Europejskiego Forum Rolniczego wzbudziła sobotnia debata o przyszłości europejskiego rolnictwa i polityce zrównoważonego rozwoju, która jest szansą dla obszarów wiejskich w naszym kraju. Nie tylko dyskusja między premierem Mateuszem Morawieckim, komisarzem unijnym Philem Hoganem i liderem PSL Władysławem Kosiniak-Kamyszem, ale też możliwość zadawania im pytań wypełniła po brzegi główną salę Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce k. Rzeszowa.

- Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej jest kluczowym elementem polityki państwa polskiego. Dlatego musimy zabiegać, aby pula środków WPR była jak największa - stwierdził premier Morawiecki.

Żywność jest naszą marką eksportową

- Chcemy też, aby podział środków w ramach WPR był nakierowany bardziej na rzecz mniejszych gospodarstw rolnych, bo takie dominują w polskim rolnictwie. Chcemy, aby te gospodarstwa mogły bardziej zaistnieć na rynku zdrowej żywności w Europie. Bardzo poważnie traktujemy jakość żywności, bo żywność jest naszą marką eksportową. Eksport polskiej żywności sięga 29 miliardów euro i jest wyższy niż eksport całej branży samochodowej z Polski. Dlatego śmiertelnie poważnie traktujemy wszystkie błędy i nadużycia, które się zdarzają, jak ostatnio (z wołowiną - JL.) - tłumaczył premier.

- W tym roku na małe gospodarstwa rolne w Polsce wydanych zostanie 2,5 mld euro, a 12 mld euro na rozwój obszarów wiejskich w Polsce - wyliczał Phil Hogan, komisarz UE.

Zobacz galerię zdjęć z forum w Jasionce:

Zdjęcia z drugiego dnia Europejskiego Forum Rolniczego 2019, które od piątku odbywa się w Jasionce k. Rzeszowa. Dziś wśród gości są premier Mateusz Morawiecki, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i komisarz Phil Hogan. Rozmawiają o przyszłości europejskiego rolnictwa i polityce zrównoważonego rozwoju.

Europejskie Forum Rolnicze 2019 w Jasionce koło Rzeszowa. Zd...

Premier Morawiecki podczas forum w Jasionce mówił też o konieczności uproszczenia uciążliwych procedur. Opowiadał się za zmianami w prawie UE, aby państwa członkowskie miały większą elastyczność w tworzeniu programów wspierania rolnictwa i dostosowania ich do lokalnych potrzeb. Przypomniał także o odpowiedzialności rolników za dostarczanie żywności dobrej jakości oraz o zagrożeniach wynikających z gwałtownych zmian pogodowych oraz z protekcjonizmu w handlu światowym.

- Dzisiaj trzeba poważnie dyskutować o tym, jak pomóc polskim rolnikom i producentom rolno-spożywczym, jak zadbać o żywność dobrej jakości, o markę polskiej żywności w Europie. Rolnicy dużo tracą z powodu braku stabilnych dochodów i nieuczciwej konkurencji. To musi rozwiązać Wspólna Polityka Rolna. Nie zgadzam się z tymi w Polsce, którzy mówią, że możemy sobie kupić żywność z innych krajów - przekonywał Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Był też czas na pytania z sali. Rolnicy pytali komisarza Hogana o nadmierne wielkości bezcłowego importu zbóż i mięsa drobiowego z Ukrainy, zwracając uwagę, że są to produkty niskiej jakości (zwłaszcza mięso drobiowe), które stanowią dużą konkurencję dla naszego rolnictwa. Komisarz przyznał, że o tej sprawie wie, ale też poprosił o dostarczenie mu dowodów w przypadku konkretnych zdarzeń, aby móc takie nieprawidłowości kontrolować.

Jeden z rolników zapytał m.in. prezesa PSL, czy „różowa koalicja” pozwoli wygrać wybory do europarlamentu. W odpowiedzi usłyszał, że celem jest należeć do tej grupy w Parlamencie Europejskim, która ma największy wpływ na podejmowane decyzje w Brukseli.

Nowe technologie i innowacje w rolnictwie

W ramach II. edycji Europejskiego Forum Rolniczego uczestnicy wydarzenia mogli zapoznać się także z najnowszymi technologiami oraz innowacjami m.in. w zakresie jakości produkcji rolnej, jej finansowania oraz obniżania kosztów, jak też ograniczania jej negatywnego oddziaływania na środowisko. Swoje produkty i usługi przedstawiały, m.in. producenci nasion rolniczych, hodowcy bydła i trzody, dostawcy usług i sprzętu dla rolnictwa, firmy z sektora finansów i ubezpieczeń, paliw oraz branży nawozowo-chemicznej, w tym m.in. Grupa ORLEN (Partner Strategiczny Forum), KWS Polska (Partner Główny Forum) oraz Partnerzy Forum: BASF Polska, SHiUZ Bydgoszcz, Fundacja FAPA Polska Izba Bankowości Spółdzielczej, Chemirol, AGRO Ubezpieczenia, Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników (FSUSR), Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA Bronisze oraz PKO Bank Polski.

Wśród wystawców Forum były też m.in.: Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR), SatRevolution, Krajowa Spółka Cukrowa SA, SWIMER, OSM Koło, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Centrum Doradztwa Rolniczego oraz 365FarmNet. Partnerem Technologicznym Forum jest Orange.

Warto dodać, że laureatami przyznawanej podczas Forum nagrody im. Józefa Ślisza w 2019 roku zostało 10 Kół Gospodyń Wiejskich z rożnych stron kraju. Wśród nich znalazło się KGW Pigany, gm. Sieniawa z Podkarpacia.


FLESZ: Protesty rolników nasilają się, hodowcy liczą na prezydenta Dudę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Premier Mateusz Morawiecki podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce: żywność jest naszą marką eksportową - Nowiny