Producenci zbóż są zainteresowani dopłatami po sprzedaży ziarna, ale liczą na wyższe ceny

Lucyna Talaśka-Klich
Rolnicy liczą, że przed kolejnymi żniwami ceny za ziarno będą rosły. Wszak ponieśli wysokie koszty produkcji.
Rolnicy liczą, że przed kolejnymi żniwami ceny za ziarno będą rosły. Wszak ponieśli wysokie koszty produkcji. Lucyna Talaśka-Klich
Do 31 maja rolnicy mogą składać wnioski o wsparcie dla producentów pszenicy lub kukurydzy, zaś w czerwcu w sprawie dopłat do pozostałych zbóż oraz rzepaku i rzepiku. Wyjaśniamy dla kogo to wsparcie i co się dzieje na rynku.

- Jestem zainteresowany dopłatami dla producentów zbóż, chciałbym złożyć wniosek w czerwcu - mówi Henryk Kiełkowski, który prowadzi gospodarstwo w miejscowości Nowopole (pow. lipnowski). Sporą część pszenicy sprzedał już jesienią minionego roku, w niezłej cenie.

Resztę zamierza sprzedać przed 15 czerwca br., bo taki jest jeden z wymogów dla osób, które chcą otrzymać dopłatę. Do pszenicy jest to 2200 zł/ha. By otrzymać te pieniądze należy wziąć fakturę VAT lub VAT RR za sprzedane zboże i złożyć wniosek w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Termin naboru: 1-30 czerwca 2023 r.

Jak podaje resort rolnictwa dopłaty za pozostałe zboża: kukurydzę, jęczmień, pszenżyto, żyto, owies, mieszanki zbożowe, grykę oraz za rzepak i rzepik będą zróżnicowane w zależności od regionu i odległości od wschodniej granicy.

Nadwyżka zbija cenę

Gospodarz z Nowopola obawia się, że może być problem ze sprzedażą zboża w dobrej cenie i otrzymaniem faktury przed końcem czerwca (bywa, że rolnicy dostają je po miesiącu).

Bo zdaniem niektórych rolników informacje o wsparciu dla producentów zbóż sprawiły, że ceny w punktach skupu znowu zaczęły nieco spadać.

- Na rynku jest nadwyżka zbóż i nie dotyczy to tylko Polski - mówi Adam Koc, prezes Młynów Szczepanki (pow. grudziądzki). - Na paryskiej giełdzie MATIF ziarno też potaniało. Co prawda ceny na polskim rynku nieco odjechały od cen na MATIF-ie, ale moim zdaniem głównym powodem korekt jest zapchanie rynku zbóż oraz zakorkowanie portów w naszym kraju przez kukurydzę ze Wschodu.

Prezes Koc uważa, że nie ma problemów ze sprzedażą pszenicy ani z szybkim otrzymaniem faktur. 12 maja Młyny Szczepanki płaciły za tonę pszenicy konsumpcyjnej 900-920 zł (netto). - Zainteresowanie sprzedażą ziarna jest spore – twierdzi Adam Koc. - Dotyczy to szczególnie rolników prowadzących gospodarstwa o powierzchni do 300 hektarów, którzy chcą zbyć zboże do 15 czerwca, by otrzymać dopłaty. Właściciele większych gospodarstw na razie wyczekują na rozwój sytuacji i szczegóły dotyczące pomocy.

To też może Cię zainteresować

Elżbieta Żelazna, prezes Zakładów Przetwórstwa Zbożowo-Młynarskiego w Kruszwicy potwierdza, że dopłaty dla producentów zbóż wpłynęły na większe zainteresowanie rolników sprzedażą ziarna. Telefonów z pytaniami jest więcej.

Do pszenicy, kukurydzy

Inna pomoc, o którą już teraz mogą ubiegać się rolnicy, dotyczy pszenicy lub kukurydzy.

- Do 11 maja 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim wpłynęły 2042 wnioski o „Pomoc finansową dla producentów rolnych, którzy ponieśli dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy spowodowanej agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy” - informuje Jolanta Sobecka, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.
W tym naborze wnioski mogą składać rolnicy, którzy sprzedali pszenicę lub kukurydzę w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 14 kwietnia 2023 r.

Dokumenty można składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zatem można to zrobić: bezpośrednio w kancelarii; za pośrednictwem platformy ePUAP; za pośrednictwem usługi mObywatel na stronie gov.pl; rejestrowaną przesyłką pocztową.

ARiMR informuje, że o takie wsparcie mogą ubiegać się rolnicy, którzy: mają nadany numer identyfikacyjny (w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności); działają jako mikro-, małe albo średnie przedsiębiorstwo; w wyniku agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę ponieśli dodatkowe koszty ze względu na brak stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy; w 2022 r. złożyli wniosek o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

Do wniosku należy dołączyć kopie faktur VAT lub ich duplikaty, potwierdzające sprzedaż pszenicy lub kukurydzy w wyznaczonym terminie. „(...)Co istotne, te zboża musiały zostać sprzedane podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż(...)” - podkreśla ARiMR.

Dyr. Sobecka przypomina, że termin składania tych wniosków upływa 31 maja 2023 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro