- Jestem zainteresowany dopłatami dla producentów zbóż, chciałbym złożyć wniosek w czerwcu - mówi Henryk Kiełkowski, który prowadzi gospodarstwo w miejscowości Nowopole (pow. lipnowski). Sporą część pszenicy sprzedał już jesienią minionego roku, w niezłej cenie.
Resztę zamierza sprzedać przed 15 czerwca br., bo taki jest jeden z wymogów dla osób, które chcą otrzymać dopłatę. Do pszenicy jest to 2200 zł/ha. By otrzymać te pieniądze należy wziąć fakturę VAT lub VAT RR za sprzedane zboże i złożyć wniosek w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Termin naboru: 1-30 czerwca 2023 r.
Jak podaje resort rolnictwa dopłaty za pozostałe zboża: kukurydzę, jęczmień, pszenżyto, żyto, owies, mieszanki zbożowe, grykę oraz za rzepak i rzepik będą zróżnicowane w zależności od regionu i odległości od wschodniej granicy.
Nadwyżka zbija cenę
Gospodarz z Nowopola obawia się, że może być problem ze sprzedażą zboża w dobrej cenie i otrzymaniem faktury przed końcem czerwca (bywa, że rolnicy dostają je po miesiącu).
Bo zdaniem niektórych rolników informacje o wsparciu dla producentów zbóż sprawiły, że ceny w punktach skupu znowu zaczęły nieco spadać.
- Na rynku jest nadwyżka zbóż i nie dotyczy to tylko Polski - mówi Adam Koc, prezes Młynów Szczepanki (pow. grudziądzki). - Na paryskiej giełdzie MATIF ziarno też potaniało. Co prawda ceny na polskim rynku nieco odjechały od cen na MATIF-ie, ale moim zdaniem głównym powodem korekt jest zapchanie rynku zbóż oraz zakorkowanie portów w naszym kraju przez kukurydzę ze Wschodu.
Prezes Koc uważa, że nie ma problemów ze sprzedażą pszenicy ani z szybkim otrzymaniem faktur. 12 maja Młyny Szczepanki płaciły za tonę pszenicy konsumpcyjnej 900-920 zł (netto). - Zainteresowanie sprzedażą ziarna jest spore – twierdzi Adam Koc. - Dotyczy to szczególnie rolników prowadzących gospodarstwa o powierzchni do 300 hektarów, którzy chcą zbyć zboże do 15 czerwca, by otrzymać dopłaty. Właściciele większych gospodarstw na razie wyczekują na rozwój sytuacji i szczegóły dotyczące pomocy.
To też może Cię zainteresować
Elżbieta Żelazna, prezes Zakładów Przetwórstwa Zbożowo-Młynarskiego w Kruszwicy potwierdza, że dopłaty dla producentów zbóż wpłynęły na większe zainteresowanie rolników sprzedażą ziarna. Telefonów z pytaniami jest więcej.
Do pszenicy, kukurydzy
Inna pomoc, o którą już teraz mogą ubiegać się rolnicy, dotyczy pszenicy lub kukurydzy.
- Do 11 maja 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim wpłynęły 2042 wnioski o „Pomoc finansową dla producentów rolnych, którzy ponieśli dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy spowodowanej agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy” - informuje Jolanta Sobecka, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.
W tym naborze wnioski mogą składać rolnicy, którzy sprzedali pszenicę lub kukurydzę w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 14 kwietnia 2023 r.
Dokumenty można składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zatem można to zrobić: bezpośrednio w kancelarii; za pośrednictwem platformy ePUAP; za pośrednictwem usługi mObywatel na stronie gov.pl; rejestrowaną przesyłką pocztową.
ARiMR informuje, że o takie wsparcie mogą ubiegać się rolnicy, którzy: mają nadany numer identyfikacyjny (w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności); działają jako mikro-, małe albo średnie przedsiębiorstwo; w wyniku agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę ponieśli dodatkowe koszty ze względu na brak stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy; w 2022 r. złożyli wniosek o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.
Do wniosku należy dołączyć kopie faktur VAT lub ich duplikaty, potwierdzające sprzedaż pszenicy lub kukurydzy w wyznaczonym terminie. „(...)Co istotne, te zboża musiały zostać sprzedane podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż(...)” - podkreśla ARiMR.
Dyr. Sobecka przypomina, że termin składania tych wniosków upływa 31 maja 2023 r.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?