Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak przedstawił wstępne szacunki GUS dotyczące produkcji zbóż w Polsce na 2024 rok. Według tych danych tegoroczna produkcja wyniesie około 35,6 mln ton, co jest wynikiem bardzo zbliżonym do tego z ubiegłego roku. W komunikacie resortu rolnictwa podkreślono, że około 60% krajowej pszenicy będzie jakości paszowej.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) podało, że wstępne dane z Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego (IBPRS–PIB) wskazują na niższą zawartość białka ogółem w pszenicy z tegorocznych zbiorów (o około 12%) oraz lepszą jakość białek glutenowych w porównaniu do zbiorów z 2023 roku. Jest to korzystne z punktu widzenia produkcji i przechowalnictwa.
Wzrost produkcji zbóż i konieczność eksportu
Kołodziejczak zaznaczył, że Polska produkuje coraz więcej zbóż, co znacznie przekracza krajowe zapotrzebowanie, dlatego konieczny jest eksport, aby zbilansować rynek.
– Produkcja zbóż w Polsce jest coraz większa i znacząco przekracza nasze zużycie. Aby zbilansować krajowy rynek niezbędny jest eksport. W 2023 r. wyeksportowaliśmy ok. 1/3 krajowej produkcji zbóż – powiedział Michał Kołodziejczak.
Prognozy USDA dotyczące eksportu pszenicy
Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) szacuje, że eksport pszenicy z Ukrainy w sezonie 2024/2025 wyniesie 15 mln ton, co oznacza spadek o 19% w porównaniu do poprzedniego roku. Jednocześnie udział eksportu w produkcji ukraińskiej pszenicy wyniesie 67,3%.
Podobnie USDA przewiduje, że eksport pszenicy z Rosji w sezonie 2024/2025 wyniesie 48 mln ton, co stanowi spadek o 13,5% w porównaniu do poprzedniego roku. Udział eksportu w produkcji rosyjskiej pszenicy ma wynieść 57,8%.
Globalne prognozy zbiorów pszenicy
Według zaktualizowanej we wrześniu prognozy USDA światowe zbiory pszenicy w sezonie 2024/2025 mogą wzrosnąć o około 0,8% w porównaniu do poprzedniego roku, osiągając 796,88 mln ton. Największe wzrosty produkcji pszenicy przewidywane są w Australii, Argentynie, USA oraz Kanadzie.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) podkreśliło, że te prognozy są istotne dla globalnych rynków zbóż i mogą wpływać na decyzje eksportowe oraz ceny na rynku międzynarodowym.
Źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?