Wnioski w programie "Czyste powietrze" będą ponownie przyjmowane od 21 stycznia 2019 r. Przerwa w naborze spowodowana była aktualizacją programu priorytetowego Czyste Powietrze oraz dostosowaniu systemów informatycznych. Jakie są zasady programu "Czyste Powietrze"? Program w swoich założeniach ma być realizowany w latach 2018-2029, a jego budżet to 63,3 mld złotych? Finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld złotych, a w formie pożyczek 39,7 mld złotych. Program Czyste Powietrze to możliwość skorzystania z dofinansowania na termomodernizację oraz wymianę źródeł ciepła. Kto może skorzystać z dodatkowych środków i na co dostać można pożyczkę? Wnioski przyjmują wojewódzkie fundusze ochrony środowiska również drogą elektroniczną. Po przerwie nabór rusza z 21.01.2019. Sprawdź informacje dotyczące programu Czyste Powietrze.

NOWE WNIOSKI w programie Czyste Powietrze przyjmowane od 21.01.2019

Od 21 stycznia 2019 można ponownie składać wnioski w programie "Czyste Powietrze" - poinformował minister Henryk Kowalczyk oraz prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda.

Przerwa w naborze wniosków spowodowana była:

 • aktualizacją programu priorytetowego "Czyste Powietrze",
 • dostosowaniu systemów informatycznych do zmian w prawie.

Przerwa w naborze wniosków miała charakter przejściowy i wynikała z wejścia w życie ustawy wprowadzającej termomodernizacyjną ulgę podatkową oraz dostosowaniem systemu informatycznego. Była to swego rodzaju przerwa techniczna” – powiedział minister Henryk Kowalczyk.

W tej chwili trwają ostatnie testy informatyczne, tak, aby 21 stycznia zainteresowani mogli ponownie składać wnioski do programu.

Program Czyste Powietrze. Wnioski były wstrzymane do połowy stycznia

Jak informuje RMF FM wnioski w programie "Czyste Powietrze" nie są przyjmowane od początku 2019 roku. Powodem takiej sytuacji jest aktualizacja systemów informatycznych w związku z nową ulgą podatkową.

Ponadto projekt rządowy może okazać się klapą z tego względu, iż Komisja Europejska zapowiedziała, że nie będzie finansować pieców na węgiel, nawet tych nowoczesnych. Nie wiadomo jednak jeszcze na razie w jaki sposób realnie przełoży się to na program "Czyste Powietrze".

Zmienić również mają się zasady programu. Chodzi konkretnie o wysokość dofinansowania dla najlepiej zarabiających - informuje "Gazeta Wyborcza". Osoby, które zarabiają powyżej 1600 złotych miesięcznie, ale dochód rodziny nie przekracza 85 tys. rocznie, otrzymają 18 proc. dotacji. Natomiast ci, którzy zarabiają od 85 do 120 tys. dostaną jedynie 15 proc. dotacji.

Pewne jest, że czeka nas nas aktualizacja programu Czyste Powietrze. O wszelkich zmianach będziemy na bieżąco informować w tym materiale.

Program Czyste Powietrze WNIOSKI + ZASADY

Program Czyste Powietrze, który realizowany będzie w latach 2018-2029 to możliwość uzyskania środków finansowych na:

 • wymianę pieców
 • termomodernizację budynków

Program Czyste Powietrze od 1 stycznia 2019

Niestety w programie Czyste Powietrze zawarta jest pułapka - od dotacji, którą otrzymamy w tym roku trzeba będzie zapłacić podatek. Na szczęście ten problem zniknie od 1.1.2019.

- Właśnie ze względu na to, że zwolnienie podatkowe dotacji wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku, rzeczywiście pośpiech w wypłacie w roku 2018 byłby wpuszczeniem w pułapkę beneficjentów, którzy rzeczywiście w roku 2018 ten podatek od dotacji zapłacili" - przekonuje minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Kowalczyk wyjaśnił, że od 1 stycznia 2019 roku dotacje uzyskane z programu "Czyste powietrze" nie będą zaliczane jako dochód stąd nie trzeba będzie płacić od nich podatku.

Założeniem programu jest zwiększenie efektywności zarządzania energią. Ma sprzyjać:

 • zwiększeniu ilości oszczędności w gospodarstwach domowych
 • ochronie środowiska

Programem Czyste Powietrze dajemy szansę Polakom na wymianę przestarzałych źródeł ciepła w swoich domach. Dzięki temu, że program działa kompleksowo, przeprowadzimy nie tylko termomodernizację 3 mln domostw. Przede wszystkim zyska na tym stan środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu emisji pyłów – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Program skierowany jest do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych lub osób, które posiadają zgodę na rozpoczęcie budowy.

Ile wynosi budżet programu Czyste Powietrze?

Budżet programu Czyste Powietrze wynosi 103 mld złotych. Skorzystać można z niego w dwóch różnych formach:

 1. finansowanie w formie dotacji (budżet 63,3 mld złotych)
 2. finansowanie w formie pożyczek (budżet 39,7 mld złotych)

Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wymiana pieców oraz termomodernizacja budynów dotyczyć będzie około 4 mln budynków.

Informacje Ministerstwa Ochrony i Środowiska o programie Czyste Powietrze znajdziesz tutaj:

Załączniki

Program Czyste Powietrze. Na co dofinansowanie?

Dofinansowanie w programie Czyste Powietrze uzyskać można między innymi na:

 • wymianę starych źródeł ciepła oraz zakup wraz z montażem nowych, spełniająych kryteria programu
 • wymianę okien i drzwi
 • montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej
 • docieplenie przegród budynku
 • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
 • instalację OZE, czyli odnawialnych źródeł energii

Program Czyste Powietrze. Jaka wysokość i progi dotacji?

Jaką wysokość dotacji zakłada program Czyste Powietrze? Do końca roku 2018 wysokość dofinansowania będzie się wahać między 30 a 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Sytuacja ma ulec zmianie od 1 stycznia 2019 - wówczas dofinansowanie wyniesie między 40 a 90%, natomiast 30% dotacja zmieni się w ulgę podatkową.

Progi dotacji w programie Czyste Powietrze są uzależnione od dochodów uzyskiwanych miesięcznie w przeliczeniu na jedną osobę w rodzinie. Jak zatem wyglądają progi dotacji?

Progi dotacji w programie Czyste Powietrze:

 • do 90% kosztów inwestycji - 600 zł/os. - pożyczka do 10% wartości dotacji
 • do 80% kosztów inwestycji - 601-800 zł/os. – pożyczka do 20% wartości;
 • do 70% kosztów inwestycji – 801- 1000 zł/os. – pożyczka do 30%
 • do 60% kosztów inwestycji – 1001 – 1200 zł/os. – pożyczka do 40%
 • do 50% kosztów inwestycji – 1201-1400 zł/os. – pożyczka do 50% wartości

Program Czyste Powietrze. Wnioski i terminy

Nabór wniosków w programie Czyste Powietrze wystartował 19 września. Wnioski składać można przez 10 lat.

Miło nam poinformować, że testy systemu informatycznego obsługującego Program Czyste Powietrze przebiegły pomyślnie. To dobry sygnał, że możemy rozpocząć nabór wniosków” – powiedział minister Kowalczyk.

Nabór wniosków prowadzony jest przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Chcąc zatem zgłosić wniosek, musimy sprawdzić, pod który administracyjnie WFOŚiGW podlega zgłaszany budynek.

Terminy składania i rozpatrywania wniosków oraz sposób ich wypełniania (elektronicznie lub papierowo), będą zamieszczone na stronach internetowych właściwych WFOŚiGW.

Terminy

 • Realizacja programu: lata 2018-2029
 • Podpisywanie umów do: 31.12.2027 r.
 • Zakończenie wszystkich prac objętych umową do: 30.06.2029 r.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Oni walczą o czyste powietrze na szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego