Programy pomocowe dla rolników

Damian Cieślak
Programy pomocowe dla rolników
Programy pomocowe dla rolników Dawid Łukasik
W 2017 roku rolnicy znów będą mogli liczyć na finansowe wsparcie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W ostatnich dniach Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło zaktualizowany harmonogram naboru wniosków. Rodzaje pomocy zostały podzielone na 5 kategorii. Rozwój gospodarstw

Najszybciej, bo już w marcu, będzie można ubiegać się o dofinansowanie w ramach operacji „Restrukturyzacja  małych gospodarstw”. Jest to  jedna z najbardziej popularnych form pomocy wśród rolników.    O wsparcie mogą starać się osoby posiadające gospodarstwa mające co najmniej 1 ha gruntów ornych, łąk i pastwisk trwałych, czy sadów lub nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnej produkcji rolnej. Wartość takiego gospodarstwa nie może przekroczyć 10 tys. euro.

 W kwietniu wnioski o premię złożą „Młodzi rolnicy”.  Dwa miesiące później przyjdzie czas na „Restrukturyzację małych gospodarstw” na obszarach ASF. Kolejna forma pomocy to „Modernizacja gospodarstwa rolnych”.  Nabór będzie dotyczył obszarów A, B, C, które nakierowane są na rozwój produkcji zwierzęcej. Operacja, oprócz zapewnienia odpowiedniego wzrostu GVA w gospodarstwie, ma również przyczynić się do rozwoju określonej produkcji.

Również w czerwcu rolnicy mogą aplikować o wsparcie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” . Ten ostatni nabór zostanie powtórzony w IV kwartale 2017 roku, jeśli będą w tym czasie uznane grupy. Wcześniej nabory obejmą: „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” i „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000”, odbędzie się też drugi nabór na „Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa”.

Wzmacnianie przedsiębiorczości

Tutaj na marzec przewidziano dwie rekrutacje. W pierwszej rolnicy będą mogli ubiegać się o „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”. To określenie można rozumieć bardzo szeroko. W jego zakres wchodzą takie elementy, jak: produkcja różnego rodzaju wyrobów, usługi transportowe  lub gastronomiczne, a także różne formy sprzedaży.  Wsparcie można wykorzystać na: budowę, modernizację lub przystosowanie obiektów, zakup maszyn i urządzeń, sprzętu komputerowego oraz oprogramowania.

W trzecim miesiącu roku  ruszy również nabór wniosków na  „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych” (nabór tematyczny - zakłady przetwórcze). Kto nie  wykorzysta szansy w marcu,  najprawdopodobniej będzie mieć jeszcze jedną możliwość w  trzecim kwartale roku. W czerwcu kolejny nabór tematyczny - rolnicy. W ubiegłym roku o wsparcie starali się gospodarze, którzy podlegają pełnemu rolniczemu ubezpieczeniu społecznemu, posiadają numer identyfikacyjny i dopiero podejmują działalność gospodarczą. W tym będzie podobnie.

Rozwój terytorialny

W tej kategorii rolnicy mogą liczyć na „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”. W tym przypadku terminy uzależnione są od LGD, które ustalają nabory.  

Kolejny typ operacji to „Gospodarka wodno-ściekowa”. Dofinansowanie można uzyskać na wsparcie inwestycji  tworzenia, ulepszania lub rozbudowy wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i oszczędzanie energii. Harmonogram przewiduje dwa nabory, ich terminy są uzależnione od decyzji SW. Podobnie, jak rozpoczęcie rekrutacji na „Scalanie gruntów”

Na trzeci  kwartał 2017 roku przewidziano możliwość przeprowadzenia rekrutacji na „Ochronę zabytków i budownictwa tradycyjnego”, w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji, kultury, i powią-

zanej infrastruktury.

Transfer wiedzy i innowacji

Pierwszy raz rolnicy złożą wnioski w maju.  Typ operacji: „Wsparcie dla szkolenia doradców”.  Czerwiec to z kolei szansa na uzyskanie finansowej pomocy w ramach  „Transferu wiedzy i działalności informacyjnej” oraz „Współpracy”.

Ostatni nabór zaplanowano na trzeci kwartał bieżącego roku.  Chodzi o typ operacji „Świadczenie kompleksowej porady dla rolnika” oraz „Świadczenie kompleksowej porady dla właściciela lasu” w ramach poddziałania  „Wsparcie korzystania z usług doradczych.

System jakości produktów rolnych i środków spożywczych

Nabór przewidziano na czwarty kwartał roku. Forma pomocy to „Wsparcie dla nowych uczestników systemu jakości”.  Rolnik otrzymuje pomoc w okresie kolejnych trzech lat objętych wsparciem na podstawie kosztów faktycznie poniesionych, do których zalicza się wydatki związane z: kontrolą i certyfikacją w gospodarstwie, składkami na rzecz grupy producentów, jeżeli rolnik jest członkiem takiej grupy, zakupem specjalistycznych publikacji związanych z produkcją prowadzoną w ramach systemu jakości.

Szczegółowy harmonogram znajduje się na stronie internetowej  arimr.gov.pl.   

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Programy pomocowe dla rolników - Głos Wielkopolski