Projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej przyjęty przez rząd. Na co mogą liczyć producenci? Przewidziano ułatwienia

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Producenci i konsumenci muszą mieć zaufanie do systemu kontroli i certyfikacji, jest to podstawą funkcjonowania i rozwoju sektora rolnictwa ekologicznego.
Producenci i konsumenci muszą mieć zaufanie do systemu kontroli i certyfikacji, jest to podstawą funkcjonowania i rozwoju sektora rolnictwa ekologicznego. pixabay.com/pasja1000
Rząd przyjął projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej, przygotowany przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Nowe rozwiązania przewidują m.in. ułatwienia dla producentów, poprawę dostępności polskich produktów ekologicznych, a także wdrożenie postanowień unijnych odnośnie produkcji i znakowania. Jakie zmiany czekają jeszcze rolników?

Projekt ustawy został przyjęty przez Radę Ministrów 5 kwietnia 2022 roku. Określa on m.in. kompetencje organów w zakresie kontroli, a także wprowadza rozwiązania, które ułatwią produkcję ekologiczną.

Rolnictwo ekologiczne. Jak będzie wyglądać?

Jak informuje Centrum Informacyjne Rządu, przede wszystkim wysoki poziom zaufania producentów i konsumentów do systemu kontroli i certyfikacji jest podstawą funkcjonowania i rozwoju sektora rolnictwa oraz produkcji ekologicznej.

Zgodnie z unijnymi przepisami, dokument określa kompetencje organów w zakresie kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną oraz wprowadza przepisy zwiększające podaż nawozów dla producentów z sektora eko.

Rolnicy ekologiczni otrzymają wsparcie, podniesie się podaż polskich ekoproduktów na rynku

Projekt zakłada także zwiększenie stawek wsparcia dla rolników ekologicznych, którzy stosują nasiona w jakości ekologicznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu podniesie się wykorzystanie kwalifikowanego i elitarnego ekologicznego materiału siewnego, a co za tym idzie, zwiększą się plony, ich jakość, w dalszym etapie urośnie podaż polskich produktów ekologicznych na rynku.

Ułatwienie procedur w ramach ustawy o rolnictwie ekologicznym

Rozwiązania nowej ustawy przewidują dodatkowo zniesienie krajowego wymogu opiniowania przez jednostki certyfikujące wniosków o wydanie zgód na zastosowanie odstępstw od zasad ekoprodukcji. Szczególnie istotne będzie to dla producentów, ułatwi i przyspieszy konkretną procedurę.

Projekt trafi do parlamentu, a przepisy wejdą w życie po 7 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło: KPRM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera