Prostszy wniosek o dopłaty bezpośrednie dla połowy właścicieli gruntów rolnych w Świętokrzyskiem

Marzena Ślusarz
Małgorzata Erlich-Smurzyńska, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach
Małgorzata Erlich-Smurzyńska, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach
Nawet 60 procent właścicieli gruntów rolnych w Świętokrzyskiem może skorzystać z łatwiejszego sposobu złożenia dokumentów o dopłaty bezpośrednie. Oświadczenia o braku zmian można składać do 14 marca.

Ruszyły formalności związane z pozyskanie dopłat bezpośrednich za 2018. To pomoc dla właścicieli gruntów rolnych, przyznawana przez Unię Europejską. Rok rocznie korzysta z niej około 88 tysięcy osób w Świętokrzyskiem. W tym roku w procedurach składania wniosku zaszły rewolucyjne zmiany. Wnioski o dopłaty będą od 15 marca składane przez internet. A od czwartku można składać oświadczenia o braku zmian. - Szacujemy, że z takiego rozwiązania może skorzystać nawet 60 procent uprawnionych do pozyskania dopłat. Mamy pełną listę osób, które taki dokument mogą złożyć, będziemy się z nimi kontaktować -mówi Małgorzata Erlich-Smurzyńska, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach.

- Prostsze rozwiązanie, czyli oświadczenie o braku zmian, dotyczy osób, które ubiegają się o taki sam rodzaj dopłat i nie wprowadziły żadnych zmian względem 2017 roku - wyjaśnia dyrektor. - Dodatkowo w roku 2017 zadeklarowały powierzchnię gruntów rolnych nie przekraczających 10 hektarów, ponadto wnioskowały o konkretne rodzaje płatności.

Chodzi tu o: jednolitą płatność obszarowa, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową, płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu, płatność do owiec, do kóz, premię pielęgnacyjną, premię zalesieniową i pomoc na zalesianie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 oraz płatności do obszarów ONW - z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami.

Zaś oświadczeń nie mogą złożyć rolnicy, którzy korzystali z innych rodzajów płatności, jak płatność do krów, bydła, rolno - środowiskowa, rolno - środowiskowo - klimatyczna, czy ekologiczna w ramach PROW 2014 - 2020, czy też z dodatkowej płatności dla młodych rolników.

- Jeżeli rolnik złożył oświadczenie i okazało się, że był uprawniony, to ten dokument jest traktowany jak wniosek o dopłaty bezpośrednie. Zaś jeśli nie był uprawniony, to kierownik biura powiatowego wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania i rolnik może złożyć wniosek o dopłaty po 15 marca - informuje dyrektor Erlich - Smurzyńska. Błędy formalne, jak brak podpisu, czy niezgodność w danych w oświadczeniach osób uprawnionych będą mogły zostać uzupełnione do 14 marca.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te odmiany zbóż i ziemniaków dadzą najlepszy plon w Świętokrzyskiem


Ceny skupu mleka wyższe o jedną czwartą. Podsumowanie 2017

Jak złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie 2018 przez internet? Instrukcje

Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Prostszy wniosek o dopłaty bezpośrednie dla połowy właścicieli gruntów rolnych w Świętokrzyskiem - Echo Dnia Świętokrzyskie