Agrounia zorganizowała akcję pod skupem Agrolok w Osieku. - Takich firm, które sprowadzają zboże z Ukrainy, w Kujawsko-Pomorskiem jest kilka. W Osieku spotkaliśmy się dlatego, że Agrounia ma w powiecie brodnickim wielu działaczy – wyjaśniali i zapowiedzieli, że zostaną tu do rana 18 stycznia.
Postulaty protestujących przedstawił Michał Adamiec, przewodniczący Polskiego Związku Rolnego w województwie kujawsko-pomorskim. - Polskie firmy skupują ukraińskie zboże, które miało trafić do krajów trzeciego świata. To nie jest pomoc ukraińskim rolnikom, ale zachodnim korporacjom – wyjaśniał.
- Ukraińskie zboże jest gorszej jakości, bo do jego produkcji stosuje się środki ochrony roślin od dawna zakazane w Polsce i takie zboże trafia do naszych młynów i do pasz. Nie zgadzamy się na oszukiwanie konsumentów i podnoszenie kosztów produkcji poprzez zakazywanie nam różnych środków ochrony roślin, gdy zboże wyprodukowane z ich użyciem przyjeżdża tutaj.
Dlatego na liście postulatów do ministra rolnictwa i rozwoju wsi znalazły się kontrola jakościowa zbóż i innych produktów z Ukrainy oraz wysoka kaucja na przewóz zbóż zza granicy. - Kaucja musi być wysoka, żeby firmy nie oszukiwały. Powinna być zwracana, jeśli zboże dojedzie w docelowe miejsce. Może wtedy by trafiało tam, gdzie ma trafiać – objaśniał Adamiec.
Działacze Agrounii postulują też utworzenie akredytowanych laboratoriów w każdym powiecie. - Dochodzi do tego, że nasze zboże jedzie do portu, a tam każą je zabrać z powrotem, bo nie spełnia parametrów. Chcemy badać zboże przed wysyłką, żeby potem móc się bronić i odwoływać, że zostaliśmy oszukani – tłumaczył Adamiec.
Wśród postulatów jest też ochrona polskich gospodarstw dzięki ograniczeniu importu zza granicy oraz zagwarantowanie 70 proc. polskich produktów rolnych na półkach w wielkich sklepach. - Mówimy o śladzie węglowym, a żywność w Polsce pokonuje średnio 140 km. Po co wozić coś, co jest u nas? - pytał Adamiec.
Wielkich marketów dotyczy też kolejny postulat Agrounii: dywersyfikacja dostawców towarów do sklepów wielkopowierzchniowych. - Kupują od dużych pośredników, którzy wykorzystują małych rolników – podkreślał Adamiec.
Chcemy uczestniczyć w spotkaniach
Działacze Agrounii sprzeciwiają się temu, że 10 stycznia br. nie zostali zaproszeni do Warszawy na spotkanie rolniczych organizacji z premierem i ministrem rolnictwa. - Padły na nim obietnice, po których zostały odwołane protesty zapowiedziane na 17 stycznia w całym kraju. Tak nie może być! Też chcemy uczestniczyć w tych spotkaniach. Prosimy o uwzględnienie Agrounii we wszystkich spotkaniach dotyczących rolnictwa.
10 stycznia w kancelarii premiera byli przedstawiciele Pogotowia Strajkowego Rolników, w skład którego wchodzą NSZZ RI „Solidarność”, OPZZRiOR, ZZR Samoobrona, ZZR Korona, ZZR Ojczyzna oraz Instytutu Gospodarki Rolnej.
NSZZ RI „Solidarność” informuje, że omówione zostały postulaty:
- wprowadzenie kaucji (cła) na zboże wjeżdżające do Polski
- utworzenie korytarzy drogowych dla zbóż do portu lub granic krajów trzecich, a w przypadku takich możliwości stworzenie systemu konwojów tranzytowych (monitoring pojazdów GPS do miejsca docelowego).
- rozszerzenie kompetencji IJHARS umożliwiające kontrolowanie punktów skupu zbóż i innych podmiotów skupujących płody rolne.
- natychmiastowe uruchomienie skupu interwencyjnego przez KGS zbóż, kukurydzy i rzepaku po średniej, rocznej cenie GUS
- Ochrona gospodarstw rodzinnych poprzez:
- zawieszenie na najbliższy okres wdrażania tzw. Zielonego Ładu ze wszystkimi jego konsekwencjami celem wyrównania szans i konkurencyjności polskiego rolnictwa.
- wprowadzenie klauzuli ochronnej przez KE na podstawie rozporządzenia UE 870/2022.
- wprowadzenie programu oddłużeniowego dla rolników, którzy nie z ich winy popadli w zadłużenie gdyż obecne programy są niewystarczające.
- wprowadzenie Funduszu Gwarancyjnego dla oszukanych rolników.
- Utrzymanie opłacalności produkcji rolniczej poprzez:
- wprowadzenie paliwa rolniczego na wzór krajów UE
- obniżenie cen nawozów azotowych około 2500 zł
- wprowadzenie wakacji kredytowych obniżenie oprocentowania kredytów rolniczych oraz wprowadzenie kredytów niskooprocentowanych maksymalnie 2 proc. (na przykładzie kredytów mieszkaniowych) na bezpośrednią produkcję rolną.
- zmniejszenie poziomu cen energii dla gospodarstw rolnych oraz (małych średnich) zakładów przetwórczych.
Resort rolnictwa podaje, że minister Henryk Kowalczyk zapewnił na tym spotkaniu, że całe zboże z Ukrainy jest poddawane kontroli przez odpowiednie służby: - Po licznych kontrolach krzyżowych kilka spraw związanych z tzw. zbożem technicznym zostało skierowanych do prokuratury.
W odpowiedzi na postulaty Pogotowia Strajkowego Rolników, 11 stycznia br. minister Henryk Kowalczyk napisał, że zboże z Ukrainy jest ewidencjonowane i kontrolowane: „Do Polski z Ukrainy napływa jedynie zboże: nasienne – kontrolowane przez PIORiN, paszowe – przez Inspekcję Weterynaryjną oraz konsumpcyjne – przez IJHARS. W porozumieniu z rządem Ukrainy został zastopowany niekontrolowany napływ tzw. zboża technicznego. Wzmocnione zostaną kontrole jakości napływającego zboża, w tym zawartości pozostałości pestycydów. W tym celu zostały zakupione specjalistyczne chromatografy.”
Minister rolnictwa napisał również, że skierował do Komisji Europejskiej pismo w sprawie zakończenia transportu zboża z Ukrainy na teren UE i wniosek ten będzie omawiany 30 stycznia br. na najbliższej Radzie Ministrów ds. Rolnictwa UE.
Resort prowadzi też rozmowy ze stroną ukraińską o wprowadzeniu deklaracji przewozowej dla zbóż z określeniem końcowego odbiorcy transportu.
W sprawie utrzymania opłacalności produkcji rolniczej, ministerstwo analizuje możliwość zwrotu części akcyzy na paliwo przeznaczone do produkcji rolnej – do 1,20 zł za litr. Rząd ma też wystąpić do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zgodę na większą dotację do paliwa (ponad akcyzę) – 2,50 zł za litr.
- Komisja Europejska musi się też zgodzić na udzielenie wakacji kredytowych dla rolników – tłumaczy minister w piśmie z 11 stycznia.
Podtrzymujemy pogotowie strajkowe
- W związku z otrzymanym pismem, w imieniu Pogotowia Strajkowego Rolników informujemy, że podtrzymujemy pogotowie strajkowe. W dalszym ciągu będziemy prowadzić trójstronny dialog z premierem i MRiRW w celu osiągnięcia szerszych zmian i regulacji w dziedzinie gospodarki rolnej naszego kraju oraz będziemy monitorować terminy i postępy realizacji poszczególnych postulatów - informuje Tomasz Obszański, przewodniczący związku NSZZ RI „Solidarność”.
- Mimo zapewnień o działaniach i zrozumieniu naszych problemów, nie zapominamy w jak trudnej sytuacji znajdują się obecnie polskie gospodarstwa rolne. W związku z powyższym, w dalszym ciągu będziemy zdecydowanie naciskać na rząd, proponować rozwiązania, a w przypadku braku dialogu i kompromisu, będziemy manifestować nasze niezadowolenie wychodząc na ulice i obierając inne formy protestu.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM125EMH MilkShake
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
kup teraz

SMEG SMF02PKEU Pastelowy róż
Robot kuchenny Smeg SMF02PKEU, pastelowy różPromoc…
kup teraz

SMEG SMF03PKEU Pastelowy Róż
Rodzina produktówMikser planetarnyMoc (W)800...
kup teraz

SMEG SMF03PBEU Pastelowy błękit
Moc 800 W; Płynna regulacja prędkości; Misa o poje…
kup teraz

Clatronic KM 3709 szary
Robot kuchenny Clatronic KM 3709 1000W Robot kuche…
kup teraz

KitchenAid 5KSM185PSEGR Szary
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat