Protest rolników w Lubelskiem. We wtorek rolnicy zablokowali drogi w całej Polsce

Aleksandra Szymczak
Ruszyły kolejne rolnicze protesty. Jak poinformował wczoraj Krzysztof Komorski, w woj. lubelskim ma się odbyć przynajmniej 31 protestów.
Ruszyły kolejne rolnicze protesty. Jak poinformował wczoraj Krzysztof Komorski, w woj. lubelskim ma się odbyć przynajmniej 31 protestów. Małgorzata Genca
Ruszyły kolejne rolnicze protesty. Jak poinformował w poniedziałek (19 lutego) Krzysztof Komorski, w woj. lubelskim ma się odbyć przynajmniej 31 protestów. Poniżej na bieżąco będziemy informować o utrudnieniach.

We wtorek (20 lutego) od godz. 8 rano protestujący rolnicy zablokowali węzeł Tatary (droga S17).

Jak poinformował lubelski ZTM występują utrudnienia w kursowaniu linii nr 2.

Objazdy linii nr 12, 78 i 85 w dniach 20-27 lutego br. z uwagi na protesty rolników

W związku z planowanym protestem rolników i związaną z tym blokadą m.in. skrzyżowania al. Kraśnickiej z drogą gminną 106956L przy kościele w Konopnicy oraz ronda im. Emila Brzozowskiego w Maryninie, w dniach 20-27 lutego 2024 r. w godz. 10.00-16.00 obowiązują objazdy linii nr 12, 78 i 85. Szczegółowy rozkład dostępny TUTAJ.

O 9:50 GDDiKA poinformowała o kolejnych utrudnieniach:

  • S19 węzeł Szerokie. Droga zablokowana w kierunku Rzeszowa. Objazdy drogami lokalnymi. Policja kieruje na objazdy.
  • S19 węzeł Wilkołaz. Droga zablokowana w kierunku Rzeszowa. Objazdy drogami lokalnymi.
  • S19 węzeł Kraśnik Południe. Droga zablokowana w kierunku Lublina. Objazd drogami lokalnymi.

Zablokowana jest również S17 Ryki Południe (w kierunku Warszawy).

Od godz. 10 rozpoczęła się większość protestów. Utrudnienia występują:

  • S12 węzeł Puławy Wschód. Zablokowana jezdnia w kierunku Radomia.
  • S17 węzeł Żyrzyn. Zablokowana jezdnia w kierunku Warszawy.
  • S19 węzeł Modliborzyce. Jezdnia w kierunku Lublina wyłączona z ruchu na odcinku węzeł Janów Lubelski Północ - węzeł Szastarka.
  • S19 zamknięta jezdnia od węzła Niedrzwica Duża w kierunku Lublina
  • S17 węzeł Jastków. Zablokowana droga od węzła Jastków do węzła Kurów Zachód (objazdy kierowane są na objazd DW 874)
  • DK63 Ulan Majorat. Zablokowany jeden pas ruchu
  • DK63 Wisznice. Blokada ronda na skrzyżowaniu z DW812
  • DKS12s, odcinek węzeł Puławy Wschód - węzeł Puławy Azoty, kierunek Radom. Wprowadzono objazd drogą serwisową wzdłuż S12s.
  • DK 74, odcinek Janów Lubelski - Frampol, oba kierunki. Przepuszczanych jest kilka pojazdów co 15-30 minut.

Duże utrudnienia na drogach wyjazdowych z miasta z powodu protestów rolników

Z dużymi utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy na drogach wyjazdowych z Lublina w kierunku Rzeszowa, Warszawy, Chełma, gdzie protestujący rolnicy blokują drogi ekspresowe. Ruch kierowany jest na objazdy drogami lokalnymi.

O bieżącej sytuacji drogowej poinformował PAP rzecznik lubelskich policjantów nadkom. Andrzej Fijołek.

– Zgodnie z zapowiedziami rolnicy zorganizowali blokady dróg. Największe utrudnienia są na trasach ekspresowych w głównych, newralgicznych kierunkach tj. Rzeszowa, Warszawy, Chełma. Nie mamy informacji na razie o wielokilometrowych korkach, bo już w weekend ogłaszaliśmy spodziewane utrudnienia. Myślę, że większość kierowców zrezygnowała z podróży drogami ekspresowymi – powiedział rzecznik.

Policja organizuje objazdy drogami lokalnymi i informuje kierowców na bieżąco o możliwych trasach objazdu.

Rolnicy zablokowali wczoraj drogi ekspresowe, wojewódzkie i krajowe w 26 miejscach w regionie, m.in. na fragmencie S12 (węzeł Lublin-Tatary) w kierunku Warszawy oraz odcinku S19 (węzeł Lublin-Węglin) w stronę Rzeszowa. Sprawiło to, że kierowcy musieli poruszać się alternatywnymi trasami.

- Sytuacja na ulicach Lublina jest stabilna – informowała tuż po godz. 12 Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego ratusza. Przyznała jednak, że ok. 11.30 czasowe trudności z przejazdem wystąpiły na ul. Turystycznej, na wysokości centrum handlowego E.Leclerc.

– Zwiększył się też ruch na al. Witosa, którą kierowcy omijali miejsce protestu kierując się w stronę ronda przy Zamku i dalej w al. Spółdzielczości Pracy – dodawała Góźdź.

Zapowiedź protestów zmieniła plany naszego Czytelnika, pana Piotra. Dzisiaj po południu wylatywał z lotniska na Okęciu.

– Wyjechaliśmy wcześniej z Lublina, aby nie utknąć na blokadach. I się udało przebić do Warszawy zanim zaczął się protest. Po drodze widzieliśmy rolników jadących ciągnikami na miejsce protestów – relacjonował pan Piotr.

Protestujący rolnicy całkowicie blokują ruch do przejść granicznych z Ukrainą

Protestujący przed przejściami z Ukrainą rolnicy zaostrzyli akcję i całkowicie zaprzestali przepuszczania ciężarówek czekających na odprawę przez lubelskie i podkarpackie przejścia graniczne. Setki ciężarówek czekają w wielokilometrowych kolejkach na wyjazd z kraju.

Kom. Ewa Czyż z chełmskiej policji przekazała PAP, że protestujący przed przejściem w Dorohusku od rana przestali całkowicie przepuszczać ciężarówki w kierunku Ukrainy.

– Protestuje obecnie około 250 osób. W 15-kilometrowej kolejce stoi ok. 600 tirów – podała.

Rolnicy sprzed przejścia w Hrebennem nie będą również przepuszczać żadnych pojazdów w godz. 12-15. Obecnie w 27 kilometrowej kolejce jest ok. 500 tirów.

Asp. szt. Edyta Krystkowiak z hrubieszowskiej policji podała PAP, że na przejściu w Dołhobyczowie od godz. 12 do 17 nastąpi całkowita blokada przejazdu dla pojazdów ciężarowych. W Zosinie zaostrzenie akcji zaplanowano do godz. 15.

Dotychczas protestujący przed lubelskimi przejściami granicznymi z Ukrainą przepuszczali ok. 1-2 ciężarówki na godzinę, a czas oczekiwania na przekroczenie granicy w Dorohusku wynosił we wtorek (20 lutego) rano nawet do 160 godzin.

Jak przekazał PAP, asp. Łukasz Olszański z jarosławskiej policji, obecnie do przejścia w Korczowej na wyjazd z Polski oczekuje ponad 800 ciężarówek. Sznur pojazdów ciągnie się na 10 kilometrów. Samochody stoją m.in. na autostradowym MOP-ie w Hruszowicach, na parkingu w Młynach oraz wzdłuż dk 94.

Jak podkreślają służby, protesty odbywają się poza przejściami granicznymi.

– Czas oczekiwania pojazdów ciężarowych w kolejce w miejscach, gdzie odbywają się protesty, nie jest zależny od służb granicznych – zapewniają.

Jak poinformowała lubelska policja, drogi w województwie są już przejezdne. Zakończyły się protesty w Lublinie, Maryninie, Strzeszkowicach Dużych, Modliborzycach, Rykach, Parczewie oraz w miejscowościach Ulan, Majorat i Borki. Obecnie trwa on jeszcze w miejscowości Zielona w gm. Krzczonów.

W Lublinie poruszająca się wolno kolumna ciągników rolniczych przemieszcza się ulicami: Al. Kraśnicka, Al. Solidarności, Al. Tysiąclecia, ul. Witosa, ul. Krańcowa, Wyścigowa, Wrotkowska, Jana Pawła II, Al.Kraśnicka.

Do jutra (21 lutego) zablokowane zostają Węzeł Kraśnik-Północ na drodze ekspresowej S-19 oraz wjazdy i zjazdy w tym miejscu, bez możliwości przejazdu - tam trwa protest rolników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro