Protest rolników w Warszawie 6.02.2019. Pod Pałacem Prezydenckim było kilka tysięcy osób [zdjęcia]

AGW
W stolicy odbył się protest rolników pod nazwą "Oblężenie Warszawy 2019". Na miejscu było nawet kilka tysięcy osób, podaje jeden z uczestników.
W stolicy odbył się protest rolników pod nazwą "Oblężenie Warszawy 2019". Na miejscu było nawet kilka tysięcy osób, podaje jeden z uczestników. nadesłane/Rolnik NIEprofesjonalny
Rolnicy w całego kraju protestują dziś w stolicy. Inicjatorem manifestacji jest Agrounia, która swoją akcję nazywa „Oblężeniem Warszawy”.

Środowy protest rolników dobiega końca, gospodarze powoli wracają do domów.

14:00 Rolnicy nadal są pod Pałacem Prezydenckim. Kołodziejczak: "Naszych działań przerywać nie będziemy, w ciągu 2-3 dni będzie informacja. Zrobimy spotkanie i będzie decyzja. Musimy działać mocniej. Na okrągły stół pójdzie 1 obserwator. Prezydent z nami się spotkać nie chce. Gdyby to było z miesiąc przed wyborami, to by tu był". Lider Agrounii uważa, że dzisiejszy protest był przełomem. "Za kilka dni pokażemy swoją siłę".

12:55 Michał Kołodziejczak: "Nie będziemy tutaj koczować do nocy, będziemy zbliżać się do końca. Wrócimy do domu, odpoczniemy i przygotujemy się na coś, co będzie odpowiednie".

W czasie protestu w Warszawie minister rolnictwa przebywa we Wrocławiu, gdzie podczas konferencji prasowej zachęca do wspólnej pracy: "Zapraszam wszystkie organizacje rolnicze do współpracy w uzgadnianiu konkretnych rozwiązań przy jednym stole w ramach Porozumienia Rolniczego". Dalej Jan Krzysztof Ardanowski zapewniał: "Zmiany, które wprowadzamy są dedykowane każdej grupie rolników. Cel, to urynkowienie produkcji rolniczej z każdego typu gospodarstwa. Również gospodarstwa mniejsze powinny produkować i uzyskiwać swoje dochody z tego, co ulokują na dobrze zorganizowanym rynku."

11:30 Przemawia kolejny młody gospodarz. Rolnicy zamierzają zostać pod pałacem minimum do godziny 16:00. Jest ich kilka tysięcy.

11:18 Patrycja, rolniczka z Wielkopolski, producentka trzody: "Dzisiaj kobiety wsiadają na traktory, kombajny, pracują tak samo jak mężczyźni w gospodarstwach". Ma 20 lat, rok temu skończyła szkołę rolniczą. "90% moich znajomych chciało pracować w gospodarstwie, ale musieli podjąć pracę, bo tak się sytuacja zmieniła, nie byliby w stanie przeżyć. Jak długo można spłacać kredyt kredytem?" - pyta retorycznie. Porusza temat trzody, ASF i dofinansowań.

10:50 Lider Agrounii mówi ze sceny zainscenizowanej na samochodzie dostawczym, że czas na rozmowę jest w czasie kampanii, a nie w czasie rozwiązywania problemów. Odnosi się do Porozumienia Rolniczego, nazywanego wcześniej roboczo rolniczym okrągłym stołem. Michał Kołodziejczak jest zdania, że "debaty to na uczelni".

W stolicy odbył się protest rolników pod nazwą "Oblężenie Warszawy 2019". Na miejscu było nawet kilka tysięcy osób, podaje jeden z uczestników.

Protest rolników w Warszawie 6.02.2019. Pod Pałacem Prezyden...

10:45 Nadal przemawia Kołodziejczak: "Związki, które do dzisiaj działały, wszystkie ponoszą odpowiedzialność za obecną sytuację. Upominamy się o bardzo szczegółowy audyt zrobiony przez firmy zewnętrzne".

10:40 Na miejscu zabrzmiała Rota. Teraz Michał Kołodziejczak, lider Agrounii, wita zebranych. "Zobaczcie, do czego musiało dojść, żebyśmy musieli przyjechać, żeby głowa państwa zobaczyła, że jesteśmy. Tu jest cała Polska, wszystkie branże, wyborcy wszystkich partii, oszukani i zostawieni sami sobie. Nie ulegamy manipulacji, którą widzimy w telewizji".

10:30 Przed scenę dociera kondukt żałobny z symboliczną trumną. Ustawiono go obok wcześniejszego manekina na polowym łóżku.

10:05 Przed niewielką sceną ustawioną naprzeciw Pałacu Prezydenckiego ustawiono łóżko polowe, a na nim związany manekin, nad którym widnieje tabliczka: "Nie doprowadzicie nas do obłędu". Cały czas wyją syreny.

9:55 Setki, może już tysiące rolników gromadzą się pod Pałacem Prezydenckim. Michał Kołodziejczak do zebranych: "Będziemy budzić pana prezydenta, niech wstaje z tego snu zimowego, to jest głowa państwa, on musi działać, musi robić".

9:45 Większość rolników ma na sobie żółte kamizelki, w dłoniach polską flagę, trąbki, rozlega się dźwięk syren. Niosą transparenty z hasłami o różnej tematyce - małej opłacalności, nierównych dopłatach, zagranicznym mięsie w polskich sklepach.

Strajk odbywa się w centrum stolicy i uczestniczą w nim gospodarze z różnych regionów Polski, także z Kujawsko-Pomorskiego. - Z powiatów inowrocławskiego i aleksandrowskiego mamy zapisy 50 osób na autokar - mówił nam wczoraj jeden z koordynatorów Agrounii z naszego regionu.

Młody rolnik z okolic Inowrocławia zaznacza, że liczba osób z jego okolicy wybierających się pod Pałac Prezydencki jest znacznie większa. - Dużo osób jedzie indywidualnie, samochodami zabierając swoich znajomych. Słyszałem o grupach z rejonów Bielic, Żnina czy Mogilna.

Protest rolników 6 lutego zacznie się od konduktu żałobnego

Gospodarze zabierają flagi, niektórzy transparenty. Z zapowiedzi Agrounii - młodego ruchu, który szybko skupia wokół siebie rolników - wynika, że grupa gospodarzy z Wielkopolski w postaci konduktu żałobnego ma ruszyć spod Pałacu Kultury i Nauki o godzinie 9.30. „Wszystkich pozostałych zapraszamy prosto pod Pałac Prezydencki”. To tu zebrani o godzinie 10:00 mają manifestować niezadowolenie ze złej sytuacji w rolnictwie - na rynku trzody chlewnej, owoców czy warzyw.

W nazwie strajku zapowiedzianego na 6 lutego jest „Oblężenie Warszawy”, ale Agrounia zapewnia, że manifestacja wbrew nazwie ma charakter pokojowy. „Zależy nam, aby Pan Prezydent pochylił się nad problemami wsi i nie słuchał złych doradców, sprzedajnych związkowców, tylko wsłuchał się w głos ludu, głos rolników i ich rodzin”.

- W pierwszej kolejności chodzi o sprawdzenie podejścia pana prezydenta - zdradza nam lokalny organizator wyjazdu do Warszawy. - Dalszy plan jest przygotowany - zapewnia.

Rolnicy nie wykluczają kolejnych protestów i ich różnych form, nie tylko w postaci blokowania dróg.

Agrounia nie chce rozmów z ministrem rolnictwa, który deklaruje, że zaprasza wszystkie rolnicze organizacje do wspólnego szukania rozwiązań w tworzonym Porozumieniu Rolniczym. - Protest dla protestu nie ma sensu - mówił w poniedziałek Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

______________________

Agro Pomorska, odcinek 48, premiera 29.01.2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Protest rolników w Warszawie 6.02.2019. Pod Pałacem Prezydenckim było kilka tysięcy osób [zdjęcia] - Gazeta Pomorska