PROW 2014-2020. Ile dostanie rolnik na rozwój gospodarstwa? Inwestuj, modernizuj, powiększaj

Redakcja
Przyglądamy się Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Przyglądamy się Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 freeimages.com, AGW
W nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich będzie 8 możliwości otrzymania wsparcia w ramach działania Rozwój Gospodarstw. Unijne pieniądze pomogą rozpoczynającym działalność rolniczą, tym, którzy chcą poprawić konkurencyjność swoich gospodarstw, wesprą inwestycje na obszarach Natura 2000 i OSN, będą przywracać potencjał po klęskach i zapobiegać ich skutkom. Na spore pieniądze mogą liczyć nowe grupy i organizacje producenckie.

PROW 2014-2020 przewiduje głównych 6 sekcji działań, w których wyodrębnione są poddziałania i typy operacji. Na każde z nich przydzielono określoną pulę pieniędzy. W tej części przedstawimy możliwości otrzymania środków z działania Rozwój Gospodarstw.

Premie dla młodych rolników - na ten cel przewidziano w sumie prawie 718 mln euro

Pieniądze z tego worka trafią do tych, którzy chcą rozpocząć prowadzenie gospodarstwa rolnego. Kto może starać się o dotację? Osoba poniżej 40. roku życia z kwalifikacjami zawodowymi (może je uzupełnić w ciągu 3 lat od otrzymania dopłaty). Młody rolnik dostanie 100 tys. zł. Warunkiem jest posiadanie gospodarstwa od maksymalnie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku. Wymagana wielkość gospodarstwa to minimum średnia krajowa lub średnia wojewódzka, przy czym nie może być większe niż 300 ha.

Restrukturyzacja małych gospodarstw prawie 883 mln euro

Celem tego działania jest poprawa konkurencyjności, zwiększenie rentowności, a poprzez to wzrost wielkości ekonomicznej, zmiana profilu produkcji. Rolnik może liczyć na premię w wysokości 60 tys. zł. Ubiegać się o dopłatę może rolnik prowadzący tylko działalność rolniczą.

Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa - 130 mln euro

W tym przypadku wysokość wsparcia jest obliczana jako suma rocznych stawek pomocy odpowiadających 120% rocznej płatności.

Modernizacja gospodarstw rolnych - 2,4 mld euro

Rolnicy lub grupy rolników otrzymają nawet do 900 tys. zł na rozwój produkcji prosiąt, do 500 tys zł na inwestycje związane z budynkami i do 200 tys. zł na inne przedsięwzięcia związane z modernizacją. Limity jednak nie łączą się. W tym działaniu mieści się rozwój produkcji prosiąt, mleka krowiego czy bydła mięsnego, racjonalizacja technologii produkcji, wprowadzanie innowacji, zmiana profilu produkcji, zwiększenie jej skali czy poprawa jakości.

Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000 - 61,5 mln euro

Beneficjentem jest rolnik wykorzystujący łąki, pastwiska i prowadzi produkcję zwierzęcą zgodnie z wymogami ochrony środowiska na obszarach Natura 2000. Pomoc ma charakter proinnowacyjny. Jaką kwotę uzyska wnioskodawca? Do 200 tys. zł na inwestycje związane z budową lub modernizacją budynków inwentarskich, a więcej, ponieważ do 500 tys. zł na budowę, modernizację budynków inwentarskich lub adaptację istniejących już w gospodarstwie na inwentarskie.

Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN - 37,5 mln euro

Kwotę nie większą niż 50 tys. zł otrzyma beneficjent w związku z kosztami budowy urządzeń, ich przebudowy lub rozbudowy - służących rolnikowi do gromadzenia, przechowywania i nakładania nawozów naturalnych oraz przechowywania pasz soczystych.

Przywracanie potencjału produkcji rolnej i działania zapobiegawcze prawie 415 mln euro

W tym przypadku fundusze są przeznaczone na 2 programy. Pierwszy z nich będzie służył odtwarzaniu gruntów rolnych i przywracanie im potencjału produkcji po ich zniszczeniu w wyniku klęsk żywiołowych. Rolnik dostanie do 300 tys. zł. Drugi ma zapobiegać takim sytuacjom, dlatego kwota jest wyższa - do 500 tys zł, ale ubiegać się o nią może spółka wodna, w której większość stanowią rolnicy albo związki takich spółek. Cel stanowi ograniczanie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof.

Tworzenie grup i organizacji producentów - niemal 403 mln euro

Nowa grupa, czyli powstała po 1 stycznia 2014 roku otrzyma do 100 tys. euro.

 

Szczegóły dotyczące Programu Rozwoju Obszarów Wiejksich na lata 2014-2020 do pobrania obok - w wersji skróconej - źródło: minrol.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!