Przechodzisz na emeryturę? Poznaj stawki dodatków z KRUS do rent i emerytur, są wyższe od 1 marca 2023

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W 2022 roku przeciętna miesięczna liczba pobierających emerytury i renty z KRUS wynosiła 994 511 osób.
W 2022 roku przeciętna miesięczna liczba pobierających emerytury i renty z KRUS wynosiła 994 511 osób. pixabay.com, AGW
Wraz z 1 marca urosły emerytury i renty wypłacane przez ZUS i KRUS. Do emerytur i rent przysługują dodatki. Ich kwota również wzrośnie. Kto może dostać dodatek pielęgnacyjny i czy żona może przejąć po mężu ten kombatancki? Jakie emerytury dostają osoby, które skończyły 100 lat? Waloryzacja to podwyżka świadczeń, która ma sprawiać, żeby emeryci i renciści nie tracili na podwyżkach cen np. energii czy gazu. Z racji wysokiej inflacji, waloryzacja 2023 również jest wyjątkowo wysoka, szczególnie dla rolników. W ich przypadku zmienia się więcej.

Spis treści

Jak co roku, 1 marca nastąpiła waloryzacja rent i emerytur, zarówno tych wypłacanych przez ZUS, jak i KRUS. W 2023 roku dla rolników była wyjątkowa, miała zbliżyć do siebie wysokość świadczeń. Założenie mówi o tym, że nie będzie tak, że emerytura, którą dostaje rolnik, jest rażąco niższa od tej wypłacanej przez ZUS.

Więcej o tej zmianie przeczytasz tu: Emerytura rolnicza od 1 marca 2023 będzie rekordowo wysoka, jak na KRUS. Taka będzie stawka po waloryzacji

Dodatki do rent i emerytur. Jakie i jak wysokie można dostać w 2023 roku?

Waloryzacja obejmuje emerytury i renty oraz dodatki, nie dotyczy zasiłków. Poniżej sprawdzisz aktualne kwoty od 1 marca 2023, a tu ---> o ile wzrosły kwoty dodatków do rent i emerytur.

Przeciętna miesięczna liczba dodatków wypłacanych przez KRUS w 2022 roku:

 • dodatki pielęgnacyjne z tytułu ukończenia 75 lat życia – 200 777,
 • dodatki pielęgnacyjne z tytułu niezdolności do pracy oraz samodzielnej egzystencji – 201 586,
 • dodatki dla sierot zupełnych – 7 385.

Emerytura honorowa, czyli dodatek dla emerytów, którzy ukończyli 100 lat, wynosi od 1 marca r. 5540,25 zł brutto (wzrósł prawie o 600 zł) i jest przyznawana na takich samych zasadach zarówno w KRUS, jak i ZUS. W 2022 roku KRUS miał na liście średnio w roku 1 071 osób, które ukończyły 100 lat.

Kwoty dodatków/świadczeń przysługujących do emerytur oraz rent od 1 marca 2023 r. wynoszą:

 • dodatek pielęgnacyjny – 294 zł 39 gr,
 • dodatek dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji – 441 zł 59 gr,
 • dodatek kombatancki – 294 zł 39 gr,
 • dodatek za tajne nauczanie – 294 zł 39 gr,
 • ryczałt energetyczny – 255 zł 17 gr,
 • dodatek kompensacyjny – 44 zł 16 gr,
 • dodatek dla sieroty zupełnej – 553 zł 30 gr,
 • świadczenie pieniężne przysługujące byłym żołnierzom górnikom – 294 zł 39 gr,
 • świadczenie pieniężne przysługujące osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR – max 294 zł 39 gr,
 • dodatek pieniężny dla inwalidy wojennego – 1.127 zł 12 gr.

O przyznanie dodatku na ogół trzeba złożyć wniosek. Taki formularz emeryt lub rencista dostarcza do najbliższej miejsca zamieszkania rolnika jednostki KRUS. Są pewne wyjątki, w których wniosek nie jest wymagany. Mowa o dodatku pielęgnacyjnym z tytułu ukończenia 75 lat i dodatku dla 100-latka. Te dodatki KRUS przyznaje z urzędu, po ukończeniu przez świadczeniobiorcę stosownego wieku.

Do emerytur i rent przysługują dodatki przyznawane zarówno na podstawie przepisów Ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2020 r. poz. 174 z późn. zm.), jak i na podstawie innych przepisów. Mogą to być:

 • dodatek pielęgnacyjny,
 • dodatek kombatancki,
 • dodatek weterana poszkodowanego,
 • dodatek dla sieroty zupełnej,
 • ryczałt energetyczny,
 • dodatek z tytułu pracy przymusowej,
 • świadczenie pieniężne dla osób deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy III Rzeszy i ZSRR,
 • świadczenie pieniężne i uprawnienia przysługujące żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych,
 • świadczenie pieniężne dla osób będących cywilnymi niewidomymi ofiarami działań wojennych,
 • świadczenie wyrównawcze dla działacza opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowanej z powodów politycznych,
 • dodatek kompensacyjny,
 • refundacja z tytułu opłacanej składki na obowiązkowe ubezpieczenie OC/AC,
 • dodatek dla osób, które ukończyły 100 lat.

Kto może dostać dodatek pielęgnacyjny?

Zgodnie z zapisami ustawy dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie, która nabyła już uprawnienia do emerytury lub renty, jeżeli została ona uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia, wyjaśnia KRUS.

Czy żona może przejąć dodatek kombatancki po mężu?

W III kwartale 2022 roku dodatki kombatanckie KRUS przeciętnie miesięcznie wypłacał 8 134 osobom.

Dodatek kombatancki przysługuje wyłącznie osobom posiadającym uprawnienia kombatanckie lub tym, które zostały uznane za osoby represjonowane. Zatem wdowa/wdowiec po kombatancie nie ma prawa do dodatku kombatanckiego. Może go otrzymać tylko, jeśli ma własne uprawnienia kombatanckie lub zostanie uznana/y za osobę represjonowaną.

Dla kogo jest ryczałt energetyczny?

Z raportu statystycznego KRUS wynika, że w III kwartale 2022 roku ryczałty energetyczne przeciętnie miesięcznie wypłacano 28,6 tys. osobom. Od 1 marca 2023 roku wysokość ryczałtu energetycznego będzie wynosić 221,08 zł miesięcznie.

Ryczałt energetyczny jest przyznawany na podstawie art. 20 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Przepis ten stanowi, że kombatantom i innym osobom uprawnionym – emerytom, rencistom i inwalidom - przysługuje ryczałt energetyczny w wysokości 50% taryfowych opłat za korzystanie z energii elektrycznej, gazowej i cieplnej na cele domowe, obliczony na podstawie norm ilościowych ustalonych przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Lista uprawnionych jest dłuższa. Ryczałt energetyczny przysługuje ponadto osobom wymienionym w Ustawie z dnia 2 września 1994 r. o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym:

 • w kopalniach węgla,
 • kamieniołomach,
 • zakładach wydobywaniu rud uranu,
 • batalionach budowlanych,
 • a także wdowom po żołnierzach-górnikach, pobierającym emeryturę lub rentę.
FAQ - emerytura rolnicza z KRUS

Kiedy rolnik może przejść na emeryturę? Jaki jest obowiązujący wiek emerytalny i ile lat trzeba opłacać wcześniej składki? Ile wynosi emerytura wypłacana przez KRUS? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące świadczenia emerytalnego.

Jaki jest wiek emerytalny dla rolników?

Emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi oraz domownikowi, gdy osiągnął wiek emerytalny, który od 1 października 2017 r. wynosi 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny.

Przez ile lat trzeba opłacać składki KRUS, żeby dostać emeryturę?

Poza wiekiem emerytalnym, drugim warunkiem, który trzeba spełniać, by przejść na emeryturę KRUS, jest czas płacenia składek. Emeryturę może otrzymać osoba, która podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. Okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu to okres ubezpieczenia społecznego rolników począwszy od 1 stycznia 1991 r.

Czy emerytura przysługuje z „automatu"? Czy trzeba złożyć wniosek?

Emerytura jest przyznawana na wniosek. KRUS wyjaśnia, że zgodnie z ustawą z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników prawo do świadczeń z ubezpieczenia ustala się na wniosek osoby zainteresowanej albo innej osoby mającej interes prawny w ustaleniu tego prawa (np. przez pełnomocnika).

Czy rolnik musi przestać prowadzić gospodarstwo, żeby przejść na emeryturę?

Już nie. Zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej nie jest już warunkiem koniecznym do wypłaty części uzupełniającej emerytury rolniczej. 15 czerwca 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Producenci rolni zyskali prawo do wypłaty emerytury rolniczej w pełnej wysokości bez konieczności zbywania gospodarstwa rolnego. 

Rolnicy mogą pracować i jednocześnie otrzymywać swoją emeryturę rolniczą, tak samo, jak dzieje się to w przypadku emerytów pobierających świadczenie z ZUS.

Źródło: KRUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.