Przedłużony zakaz wycinki niektórych lasów. Czy to ochroni przyrodę?

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Część obszarów pozostanie objęta moratorium.
Część obszarów pozostanie objęta moratorium. Karolina Misztal/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ponownie wydłużyło okres bez wycinek w najcenniejszych przyrodniczo lasach. To największy projekt ochrony przyrody od czasów wprowadzenia obszarów Natura 2000. Moratorium ma obowiązywać do czasu zagwarantowania trwałego bezpieczeństwa wybranych terenów.

Spis treści

Zmiany w obszarze obowiązywania moratorium

Decyzja została przedłużona do czasu wprowadzenia przez Lasy Państwowe przepisów chroniących tereny objęte zakazem wycinki. To, gdzie dalej będzie obowiązywało moratorium, zostanie określone indywidualnie w ramach odstępstw na wniosek dyrektorów regionalnych dyrekcji LP.

Przedłużam moratorium do czasu, aż Lasy Państwowe wprowadzą systemowe rozwiązania chroniące najcenniejsze przyrodniczo lasy. Przedstawiciele dyrekcji Lasów Państwowych przyszli do mnie z inicjatywą przejęcia odpowiedzialności za realizowanie ochrony zapisanej w moratorium, przekazała minister klimatu Paulina Hennig-Kloska.

Na początku 2024 r. kierownictwo resortu klimatu podjęło decyzję w sprawie półrocznego ograniczenia pozyskania drewna w dziesięciu lokalizacjach: Bieszczadach, Puszczy Boreckiej, Puszczy Świętokrzyskiej, Puszczy Augustowskiej, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Karpackiej, Puszczy Rominckiej, Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, a także okolicach Iwonicza-Zdroju i Wrocławia.

Styczniowe moratorium pokazało, że resort skupia się na wprowadzaniu zmian w zakresie ochrony lasów i sposobu prowadzenia gospodarki leśnej.

Gdybym miała jeszcze raz podjąć decyzję o moratorium, przez wielu tak krytykowaną, zrobiłabym dokładnie to samo. Wyłączyliśmy z wycinki m.in. lasy wodochronne. Wrześniowa powódź pokazała, jak ważną pełnią rolę, wskazała minister.

Zgodnie ze zmianą polecenia z moratorium wyłączona zostaje strefa niebieska w Nadleśnictwie Bircza o powierzchni 4003 ha. W zamian resort polecił wskazanie propozycji drzewostanów, w których modyfikacja sposobu prowadzenia gospodarki leśnej może przyczynić się do wzmocnienia ochrony walorów przyrodniczych oraz pełnionych funkcji ekosystemowych, w szczególności związanych z retencjonowaniem wód oraz przeciwdziałanie erozji wodnej.

Ochronić polskie lasy

Zmiany w ochronie są konieczne z uwagi na oczekiwania społeczeństwa, pilne potrzeby przyrodnicze i regulacje Unii Europejskiej. W trakcie obowiązywania moratorium wypracowywane są narzędzia, które zapewnią trwałą ochronę najcenniejszych przyrodniczo lasów, poinformowało MKiŚ w komunikacie.

W ciągu ostatnich miesięcy zmiany skierowane są na lasy i branżę drzewną. W marcu przyjęto pakiet dla przemysłu, dzięki któremu przedsiębiorcy będą mieli zapewnione dostawy surowca i możliwość kupna w racjonalnych cenach. Z kolei w maju do wykazu prac legislacyjnych trafiła ustawa o zmianie ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody.

Źródło: MKiŚ

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro