Przychodzi rolnik do banku. Na co pożycza?

Opr. Bogusław Mrukot
17 proc. rolników kupuje sprzęt i maszyny rolnicze za kredyt z banku
17 proc. rolników kupuje sprzęt i maszyny rolnicze za kredyt z banku Radosław Dimitrow
Blisko co czwarty rolnik w Polsce (24 proc.) finansuje inwestycje w swoim gospodarstwie za pomocą pożyczki gotówkowej.

Tak wynika z badań AGRIBUS, które na zlecenie BZ WBK Leasing przeprowadziła firma badawcza Martin&Jacob.

Badani przez BZ WBK Leasing rolnicy deklarują, że środki z zewnętrznego finansowania przeznaczają głównie na zakup maszyn i urządzeń do gospodarstwa (17 proc.), nawozów (12 proc.), gruntów rolnych (5 proc.). W czasie, w którym przeprowadzane było badanie, 35 proc. respondentów nie korzystało z takiej formy finansowania.

- Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że w pierwszym kwartale 2015 r. rynek maszyn rolniczych wzrósł o 9 procent w porównaniu do ubiegłego roku – komentuje Tomasz Sudaj, Dyrektor Zarządzający ds. Strategii Rynkowej w BZ WBK Leasing. – Wysoki potencjał inwestycyjny polskiego rolnictwa potwierdza rosnąca z kwartału na kwartał liczba zawieranych umów. Nowa pula finansowania PROW na lata 2014-2020 w wysokości łącznie 13,5 mld euro to dodatkowy impuls, który w naszej ocenie spowoduje wzrost inwestycji. Tylko w tym roku dopłaty dla Polski wyniosą 3,4 mld euro (14,3 mld zł). Rolnicy nadal będą modernizować gospodarstwa przy pomocy środków unijnych.

Według badania zrealizowanego na zlecenie BZ WBK Leasing, aż 92 proc. rolników w Polsce korzysta z różnego rodzaju produktów w swoim banku, a co dziesiąte gospodarstwo w Polsce (10 proc.) korzysta z bankowego finansowania inwestycyjnego.

Tylko w tym roku dopłaty dla Polski wyniosą 3,4 mld euro (14,3 mld zł). Rolnicy nadal będą modernizować gospodarstwa przy pomocy środków unijnych

Głównymi czynnikami wyboru dla blisko połowy rolników w Polsce są takie elementy jak: elastyczne warunki spłaty, dostępność oddziału i sieci sprzedaży.

Dodatkowo ponad 25 proc. respondentów wskazuje na procedury, rozumiane jako ilość wymaganych dokumentów i zabezpieczenie inwestycji. Co czwarty rolnik w Polsce uznał również czas podjęcia decyzji jako istotny czynnik w przypadku wyboru kredytowania.

Do końca 2015 r. z usług finansowych takich jak kredyt, leasing czy pożyczka na zakup maszyn i urządzeń do gospodarstwa rolnego planuje skorzystać prawie 22 000 gospodarstw w Polsce, czyli co dziesiąty rolnik (11 proc.).

Na co jeszcze pożyczają rolnicy:

Zakup zwierząt                                                      – 4 proc.

Remont lub rozbudowa gospodarstwa           – 4 proc.

Usługi rolnicze                                                       – 3 proc.

Zakup kwalifikowanego materiału siewnego – 3 proc.

Wydatki gospodarstwa domowego                  – 1 proc.

W ramach badania Martin&Jacob na zlecenie BZ WBK Leasing zrealizowano łącznie 1 005 bezpośrednich wywiadów, wspomaganych komputerowo (CAPI), odbywających się w miejscu prowadzenia gospodarstwa rolnego. Badanie zostało zrealizowane na reprezentatywnej próbie gospodarstw rolnych z całej Polski posiadających areał użytków rolnych co najmniej 15 ha, których liczebność wynosi 205 271.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przychodzi rolnik do banku. Na co pożycza? - Nowa Trybuna Opolska