Przydomowe instalacje wiatrowe mają być powszechniejsze. Ile to kosztuje mała elektrownia?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Energia z wiatru? Obecnie częściej czerpiemy tę odnawialną ze słońca. Zdjęcie ilustracyjne
Energia z wiatru? Obecnie częściej czerpiemy tę odnawialną ze słońca. Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com/dimitrisvetsikas1969
Udostępnij:
Na dachach, w ogródkach i na polach w ostatnich latach znacznie przybyło instalacji fotowoltaicznych. A gdyby tak czerpać energię nie tylko ze słońca, ale też z wiatru? Narodowe Centrum Badań i Rozwoju chce przekonać Polaków do małogabarytowych elektrowni wiatrowych. Twórca najlepszego projektu takiej elektrowni może liczyć na milion złotych od NCBR.

Moc instalacji fotowoltaicznych wzrosła w zeszłym roku o blisko 300% w porównaniu do 2019 roku. Zainteresowanie tym źródłem energii odnawialnej jest bardzo duże, co trudno powiedzieć o małych elektrowniach wiatrowych. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju chce to zmienić i ogłasza „Wielkie Wyzwanie: Energia” NCBR daje szansę jego uczestnikom na opracowanie innowacyjnej technologii, pozwalającej zrewolucjonizować sektor małej energetyki wiatrowej w Polsce.

Pod koniec 2019 roku na terenie kraju funkcjonowały tylko 73 mikroinstalacje wiatrowe o łącznej mocy 0,385 MW (dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego).

NCBR: "Na tym tle, w porównaniu z resztą świata wypadamy mało imponująco. W 2018 roku w Chinach moc mikroturbin wiatrowych sięgnęła 537 MW. W tym samym czasie w USA i w Wielkiej Brytanii odnotowano moc na poziomie 150 MW".

Przydomowe indywidualne instalacje wiatrowe i ich zalety

Dlaczego zdaniem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju warto zdecydować się na postawienie na swojej działce małej elektrowni wiatrowej? "Głównymi argumentami „za” posiadaniem takiego rozwiązania jest oczywiście dostęp do darmowego prądu oraz pozytywny wpływ na środowisko. Instalacja podczas pracy nie emituje bowiem dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń wpływających na jakość wdychanego przez ludzi powietrza".

To też może Cię zainteresować

Dalej centru przekonuje: "Dla prywatnych inwestorów jest to także możliwość na uniezależnienie się energetyczne w miejscach, w których występują częste braki w dostawie prądu. Co więcej, w razie nadmiaru wyprodukowanej energii, użytkownik instalacji może sprzedać swoją nadwyżkę lub magazynować ją w celu wykorzystania podczas mniej wietrznych dni w ciągu roku".

Przydomowe elektrownie wiatrowe. Co mówią o nich przepisy?

  • Dodatkowe zezwolenie nie jest potrzebne, jeśli przewidujemy montaż turbiny wiatrowej bezpośrednio do konstrukcji nośnej budynku. Podobnie jest, jeżeli chodzi o sam proces produkowania energii elektrycznej - wytwarzając ją na własny użytek nie musimy spełniać osobnych wymogów prawnych.
  • Masz elektrowni na oddzielnym fundamencie. W takim przypadku, gdy planujemy postawienie masztu elektrowni wiatrowej na oddzielnym fundamencie, należy upewnić się, że nie wystaje on trzy metry ponad dach naszego domu. Jeżeli wysokość konstrukcji przekroczy ten poziom, elektrownia wiatrowa traktowana jest wtedy jako obiekt budowlany. W takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni do uzyskania stosowanych pozwoleń na jej budowę oraz użytkowanie.

Przydomowe wiatraki nie podlegają pod „ustawę odległościową”, która zahamowała rozwój dużych elektrowni wiatrowych w Polsce. Określa ona, iż instalacje o mocy większej niż 50 kW nie mogą zostać wybudowane w odległości mniejszej niż 10-krotność ich wysokości od zabudowań mieszkalnych, a także obszarów przyrodniczych.

Przydomowa turbina - ile kosztuje mała elektrownia wiatrowa?

Rozwiązanie - czego by nie dotyczyło - nie upowszechni się, jeśli nie będzie przystępne finansowo. Jak to wygląda w przypadku małogabarytowych elektrowni wiatrowych?

  • Jeżeli zdecydujemy się na budowę turbiny o mocy 500W może nam ona posłużyć jako dodatkowe źródło prądu, którym zasilimy np. pompę w oczku wodnym lub bramę wjazdową na posesję.
  • Większa turbina o mocy 1 kW wspomoże ogrzewanie ciepłej wody użytkowej lub energooszczędnie doświetli nasz dom.
  • Instalacja o mocy 2 kW wystarczy na zaspokojenie potrzeb standardowego domku letniskowego.
  • Elektrownia o potencjale 5 kW obsłuży drobny sprzęt AGD, oświetli dom i podgrzeje wodę, a także wspomoże dodatkowo instalację centralnego ogrzewania.

To też może Cię zainteresować

Turbina wiatrowa o potencjale 5 kW jest najwydajniejszą ze stosowanych do użytku indywidualnego, ale także i najdroższą w budowie. Obecnie, za taki wiatrak, wyposażony w pięć akumulatorów zapłacimy około 40 tys. zł. Zdecydowanie tańsza będzie konstrukcja przydomowej elektrowni wiatrowej o mocy 3 kW, której budowa tylko nieznacznie przekroczy kwotę 20 tys. zł, podaje NCBR.

Rywalizacja konstruktorów ma zrewolucjonizować rynek przydomowych elektrowni wiatrowych

Chcąc rozpowszechnić wiedzę na temat indywidualnych elektrowni wiatrowych, rozwoju tego segmentu rynku, ułatwienia dostępu do nich oraz promocji korzystania z odnawialnych źródeł energii, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zainicjowało pierwsze w Polsce „Wielkie Wyzwanie: Energia”.

Zadanie dla uczestników: budowa prototypu instalacji o określonych w „Podręczniku Uczestnika” parametrach. W pierwszej tego typu inicjatywie w Polsce, realizowanej ze środków Funduszy Europejskich biorą udział zespoły złożone m.in. z: naukowców, przedsiębiorców, studentów i „garażowych” pasjonatów.

Finał zmagań konstruktorów będzie można śledzić 14 sierpnia 2021 roku na stadionie PGE Narodowy. Plan zakłada, że widzowie z wysokości trybun będą mogli „na żywo” obserwować decydującą fazę rywalizacji – pojedynek instalacji. O ile na taką formę uczestnictwa pozwolą obowiązujące wówczas przepisy związane z pandemią.

Na zwycięzcę „Wielkiego Wyzwania: Energia” czeka nagroda w wysokości 1 miliona złotych. Kibicowanie poszczególnym zespołom może zaowocować oddaniem głosu na dany prototyp, co może pomóc wspieranej drużynie w zdobyciu dodatkowej nagrody w kategorii wzornictwo. Zgłoszenia przyjmowano do 14 grudnia 2020 r.

Projekt realizowany jest w ramach projektu pozakonkursowego pn. Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez realizację przedsięwzięć badawczych w trybie innowacyjnych zamówień publicznych w celu wsparcia realizacji strategii Europejskiego Zielonego Ładu (w ramach poddziałania 4.1.3 Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój). Projekt realizowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Materiał oryginalny: Przydomowe instalacje wiatrowe mają być powszechniejsze. Ile to kosztuje mała elektrownia? - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie