Spis treści
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że do 31 lipca 2024 r. rolnicy ubiegający się o płatność
- dobrostanową,
- ekologiczną lub
- rolno-środowiskowo-klimatyczną
w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 zobowiązani są do złożenia w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wymaganych dokumentów i informacji.
Plan poprawy dobrostanu zwierząt - do kiedy złożyć w 2024 r.?
Rolnicy po raz drugi w 2024 mogą wnioskować o dopłaty w ramach ekoschematów, a jednym z nich jest Dobrostan zwierząt. To właśnie z tym schematem i deklarowanymi praktykami wiąże się wymóg dostarczenia załącznika do 31 lipca.
Do końca miesiąca rolnik, który wnioskował o wspomniany ekoschemat powinien przekazać plan poprawy dobrostanu zwierząt. Jest wymagany dla wariantów/praktyk - dobrostan:
- loch,
- tuczników,
- krów mlecznych – tylko praktyki zwiększonej powierzchni 20%/50%,
- krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach – tylko praktyki zwiększonej powierzchni 20%/50%,
- krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym tylko praktyka zwiększona o 20% zewnętrzna powierzchnia bytowa,
- opasów – tylko praktyki zwiększonej powierzchni 20%/50%,
- owiec,
- kur niosek,
- kurcząt brojlerów,
- indyków utrzymywanych z przeznaczeniem na produkcję mięsa,
- koni utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach,
- koni utrzymywanych w systemie otwartym,
- kóz.
Co grozi rolnikowi za brak załącznika do ARiMR?
Plan poprawy dobrostanu zwierząt powinien być sporządzony przy udziale doradcy rolniczego i dostarczony do ARiMR do 31 lipca 2024 r.
Co w sytuacji, gdy rolnik nie dopełni tego obowiązku? Brak złożenia w terminie skutkuje wezwaniem. Gdy i ono nie pomoże i rolnik nie dostarczy planu poprawy dobrostanu zwierząt, płatność dobrostanowa z ramach danego wariantu/praktyki zostanie odmówiona.
Jest szansa dla tych, którzy spóźnią się, że nie dłużej niż 14 dni po terminie. Wówczas płatność dobrostanowa w ramach wariantów oraz praktyk podwyższających poziom dobrostanu zwierząt zostanie pomniejszona o 10% płatności dobrostanowej, jaka przysługiwałaby za realizację tych wariantów lub praktyk, gdyby plan był sporządzony w terminie, wyjaśnia ARiMR.
Rolnik może ubiegać się o refundację kosztów transakcyjnych poniesionych z tytułu sporządzenia planu poprawy dobrostanu zwierząt, ale tylko w roku sporządzenia planu poprawy dobrostanu.
Oświadczenie o braku zmian w planie poprawy dobrostanu zwierząt
Prostsze zadanie mają ci, którzy już w 2023 roku przygotowali plan i złożyli w ARiMR. Jeśli i w 2024 roku wnioskowali o płatności dobrostanowe, teraz zamiast nowego planu mogą złożyć oświadczenie o braku zmian w planie poprawy dobrostanu zwierząt w roku 2024 do 31 lipca.
Mowa o rolnikach, którym przyznano mu płatność dobrostanową w poprzednim roku i realizują ten sam wariant lub tę samą praktykę oraz w sytuacji braku istotnych zmian w planie.
Kto nie musi mieć planu poprawy dobrostanu zwierząt? Nie dotyczy:
- rolnika ubiegającego się o przyznanie płatności dobrostanowej w ramach praktyk podwyższających poziom dobrostanu zwierząt przypadku wariantów dla bydła, takich jak: zapewnienie wypasu, zapewnienie wybiegu, utrzymanie na ściółce, późniejsze odsadzanie cieląt oraz utrzymywanie zgodnie z wymogami systemu QMP.
- rolnika utrzymującego zwierzęta ekologiczne,
- rolnika spełniającego wymagania systemu QAFP w przypadku wariantu Dobrostan loch – zwiększona o 20% powierzchnia bytowa w pomieszczeniach lub budynkach oraz wariantu Dobrostan tuczników – zwiększona o 20% powierzchnia bytowa w pomieszczeniach lub budynkach.
Również do 31 lipca trzeba dostarczyć zdjęcie geotagowane w przypadku realizacji praktyki utrzymywanie na ściółce, I. zgłosić do komputerowej bazy danych typu użytkowego bydła, przeznaczenia do opasu.
Płatności ekologiczne i rolno-środowiskowo-klimatyczne
W przypadku zobowiązań ekologicznych podjętych w 2024 r. obowiązkiem jest sporządzenie planu działalności ekologicznej. Następnie do wymogów należy złożenie w ARiMR kopii wybranych stron sporządzonego planu działalności ekologicznej.
A także złożenie w ARiMR oświadczenia o rodzaju uprawianej na danym gruncie uprawy, dacie nasadzenia tej uprawy oraz rodzaju podkładki.
W przypadku zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych podjętych w 2024 r. należy m.in. sporządzić plan działalności rolnośrodowiskowej i złożyć w ARiMR kopie wybranych stron planu, kopie pisemnych potwierdzeń regionalnego dyrektora ochrony środowiska czy dokument potwierdzający zakup materiału siewnego.
Szczegóły w załączniku na stronie ministerstwa rolnictwa.
Pamiętaj o zobowiązaniach w zakresie zgłoszonych płatności, inaczej możesz stracić cześć pieniędzy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?