PSE: Agrowłóknina coraz częściej zaplątuje się w linie wysokiego napięcia. To niebezpieczne!

Beata Modzelewska
Opracowanie:
Do końca maja 2020 Polskie Sieci Elektroenergetyczne odnotowały 11 przypadków owinięcia się agrowłókniny wokół linii najwyższych napięć. To więcej niż przez cały zeszły rok. Każdy taki incydent stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, powoduje także konieczność wyłączenia linii, co zwiększa ryzyko awarii w systemie elektroenergetycznym.

Zagrożenie bezpieczeństwa ludzi, konieczność wyłączenia linii i zwiększenie ryzyka poważnej awarii w systemie elektroenergetycznym – takie mogą być skutki owinięcia się agrowłókniny wokół linii najwyższych napięć. Dotychczas Polskie Sieci Elektroenergetyczne, właściciel infrastruktury, musiały interweniować w takich przypadkach kilkanaście razy – częściej niż przez cały zeszły rok.

Agrowłóknina jest coraz powszechniej stosowana w przemyśle rolniczym: chroni uprawy przed mrozami, skokami temperatur, nadmiernym nasłonecznieniem i zapewnia właściwą wilgotność. Niewielki koszt i prosty montaż sprawia, częściej pojawia się na polach. Jednak niewłaściwie ułożona lub zabezpieczona agrowłóknina może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Silny podmuch wiatru może zwiać materiał na pobliską drogę i przyczynić się do wypadku lub owinąć ją na przewodach linii elektronergetycznych.

Szczególnie groźna jest sytuacja, gdy agrowłóknina zawiśnie na przewodach stojącej na polu linii najwyższych napięć. Materiał wywołuje zwarcie, które może doprowadzić do wielogodzinnego wyłączenia linii, doprowadzającej prąd do kilku regionów w kraju. To duże ryzyko dla stabilności pracy systemu elektroenergetycznego. Na niebezpieczeństwo porażenia prądem są także narażeni ludzie znajdujący się w pobliżu linii, wokół której owinęła się agrowłóknina.

Dlatego agrowłókninę zgodnie z zaleceniami producenta trzeba mocować do ziemi i regularnie sprawdzać, czy nie ma ryzyka jej zerwania. Jeżeli widzimy zwisającą z przewodów agrowłókninę, nie wolno samodzielnie jej ściągać! Należy jak najszybciej zgłosić zdarzenie PSE pod alarmowym numerem telefonu (22) 242 15 15.

PSE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro