Ptasia grypa. KOWR zbiera informacje o stratach w Polsce. Producencie, złóż deklarację!

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Od 1 stycznia do 15 czerwca br. na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet-PIB Puławy wyznaczono łącznie 336 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu oraz stwierdzono 88 przypadków HPAI u ptaków dzikich. Wówczas liczba drobiu w ogniskach wynosiła 11 466 784 sztuk.
Od 1 stycznia do 15 czerwca br. na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet-PIB Puławy wyznaczono łącznie 336 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu oraz stwierdzono 88 przypadków HPAI u ptaków dzikich. Wówczas liczba drobiu w ogniskach wynosiła 11 466 784 sztuk. pixabay.com/UserBot
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa rozsyła listy polecone do producentów drobiu, którzy w okresie występowania w Polsce wysoce zjadliwej grypy ptaków od grudnia 2019 roku do czerwca 2021 roku prowadzili gospodarstwa spełniające kilka kryteriów, o których piszemy poniżej. W liście znajduje się „Deklaracja strat w związku z wystąpieniem w Polsce wysoce zjadliwej grypy ptaków”.

Ogniska grypy ptaków w Polsce 2021

W 2021 roku w Polsce potwierdzono aż 339 ognisk grypy ptaków. Najnowsze, o którym informował Główny lekarz Weterynarii, stwierdzono 9 sierpnia 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 112 000 kur niosek. We wspólnym kompleksie ferm w jednej lokalizacji znajdowało się tam 14 kurników o łącznej obsadzie 575 706 kur (powiat żuromiński, województwo mazowieckie).

Główny Inspektorat Weterynarii informował wówczas: "W gospodarstwie, w którym stwierdzono chorobę oraz wszystkich zasiedlonych kurnikach w tej lokalizacji, Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami IW oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego".

Deklaracja o stratach z powodu grypy ptaków 2019-2021

Deklaracja strat (...) będzie przesłana przez KOWR listem poleconym do producentów drobiu, którzy w okresie występowania w Polsce wysoce zjadliwej grypy ptaków od grudnia 2019 roku do czerwca 2021 roku prowadzili gospodarstwa:

  1. w zakresie działalności nadzorowanej, o której mowa w art. 1 pkt 1 lit. h lub lit. n ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U. z 2020 r. poz. 1421),
  2. które znajdowały się na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym wyznaczonym w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, oraz
  3. ponieśli z tego tytułu straty, z zastrzeżeniem, że nie ubiegają się albo nie przyznano im wsparcia z budżetu państwa, ubezpieczenia lub budżetu UE oraz w stosunku do których powiatowy lekarz weterynarii, na podstawie art. 48b ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, nie wydał nakazu, w drodze decyzji, zabicia lub uboju drobiu oraz nie zakazał utrzymywania w gospodarstwie drobiu.

To też może Cię zainteresować

Deklarację strat w związku z wystąpieniem w Polsce wysoce zjadliwej grypy ptaków wraz z załącznikami można złożyć do 11 października 2021 roku w Oddziałach Terenowych KOWR, właściwych ze względu na adres lokalizacji stada, którego dotyczy deklaracja:

  • bezpośrednio,
  • listownie,
  • za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP,
  • za pośrednictwem poczty elektronicznej jako skan (format PDF) na adresy e-mail poszczególnych OT KOWR, dostępne na stronie KOWR www.kowr.gov.pl/kontakt/adresy-e-mail.

Dodatkowe informacje w zakresie Deklaracji strat (…) można uzyskać w OT KOWR, dane kontaktowe dostępne są pod adresem www.kowr.gov.pl/kontakt oraz w Centrali KOWR pod adresem e-mail: sekretariat_dir@kowr.gov.pl, tel. 22 376 71 09.

Deklarację, instrukcję oraz inne dokumenty można pobrać ---> ze strony KOWR.

Dlaczego KOWR zbiera informacje o stratach z powodu grypy ptaków?

- W związku z kryzysem spowodowanym wystąpieniem na terenie Polski wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w porozumieniu z podległymi jednostkami – w tym z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa podjął starania zmierzające do uzyskania z Unii Europejskiej nadzwyczajnych środków wsparcia dla poszkodowanych producentów drobiu - wyjaśnia Karolina Gaweł, rzeczniczka prasowa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Uzyskanie wsparcia wymaga złożenia do Komisji Europejskiej wniosku zawierającego precyzyjnie oszacowane straty w gospodarstwach utrzymujących drób. Wobec wymagania formalnego Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przystąpił do dystrybucji „Deklaracji strat w związku z wystąpieniem w Polsce wysoce zjadliwej grypy ptaków”. Złożone deklaracje pozwolą na przygotowanie rzetelnego uzasadnienia wniosku do Komisji Europejskiej - tłumaczy Karolina Gaweł.

Rzeczniczka zaznacza, że proces ubiegania się o wsparcie może zostać uruchomiony po zaakceptowaniu przez Komisję Europejską złożonego przez Polskę wniosku i ustanowieniu nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiu w Polsce.

Grypa ptaków w gospodarstwie. Jakie niesie ze sobą ograniczenia?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie